Bibaleze.si

V Sloveniji porast varstva otrok na črno

V.M.

Malček

17
26. 02. 2011 08.01

Zaradi pomanjkanja prostih mest v vzgojno-varstvenih zavodih, mnogim staršem ne preostane drugega, kot da za otroka poiščejo zasebno varstvo. Po drugi strani je varovanja otrok na črno vedno več …

Na spletu je vedno več ponudb za varstvo otrok na domu.
Na spletu je vedno več ponudb za varstvo otrok na domu.
Na spletu je vedno več ponudb za varstvo otrok na domu. FOTO: iStockphoto

Veliko je staršev, ki se srečujejo s problematiko čakalnih vrst za vpis v vrtec. Ker prostega mesta ne dobijo, babice in dedki pa še vedno obiskujejo službo ali zaradi drugih vzrokov niso na voljo za varstvo vnukov, mnogim ne preostane drugega, kot da poiščejo zasebno varstvo.

V obdobju ekonomske krize, ko je veliko ljudi ostalo brez zaposlitve, pa se pojavlja vedno več ponudb za varstvo otrok na domu. Nekatere ženske varujejo na domu tudi po več malčkov hkrati. Mnogo je tudi študentk, ki zaposlitev še iščejo, medtem pa poskušajo zaslužiti nekaj denarja z varstvom otrok. Zanimivo je, da varstvo ponuja vse več dijakinj.

Ponudba in povpraševanje na spletu

Na spletnih forumih se tare ponudb in povpraševanja za varstvo otrok na črno. Preverili smo cene in ugotovili, da večina ponuja varstvo za štiri do pet evrov na uro.
Eden izmed oglasov: "Nudim varstvo predšolskih otrok na vašem domu v dopoldanskem, popoldanskem, ali večernem/nočnem času; tudi med vikendi. Izkušnje imam tudi z dojenčki. Sem zanesljiva, resna, redoljubna 20-letna študentka. Cena 5 evrov na uro."

Oglas matere dveh najstniških otrok: "V dvosobnem stanovanju nudim varstvo otrok. Poleg varstva nudim tudi zajtrk, kosilo in popoldansko malico, sprehode in prijetno druženje ob glasbi, prebiranju pravljic, pesmic … Cena 380 evrov. Plenice in robčke prinesite s seboj. V skupino vzamem največ šest otrok."

Kdo pa varuje vašega malčka?
Kdo pa varuje vašega malčka? FOTO: iStockphoto

Opozorili so nas tudi na primer ženske, ki ima v Ljubljani v mahnem stanovanju v varstvu pet otrok. Mati, ki je pri gospe pustila v varstvu dveletno deklico, poroča o neustreznem varovanju in negi malčkov. Pri njej znaša plačilo za mesečno varstvo 400 evrov. Glede na pomanjkanje prostih mest v vrtcu, so starši primorani, da se zadovoljijo tudi z manj primernimi oblikami varstva ali pa prekinejo delovno razmerje. "Ko sem se po osmih urah vrnila po hčerko, mi je bilo jasno le eno. Pustila bom službo. Z enim dohodkom bomo živeli veliko težje, toda za enkrat druge izbire nimam. Zame takšno varstvo ni več alternativa."

Žal se s tovrstno stisko srečuje veliko staršev. Kljub vrstam otrok, ki čakajo na prosta mesta za vpis v vzgojno-varstvene zavode, pa je po drugi strani veliko takšnih, ki vrtec obiskujejo le 'na papirju.' Zakon takšnih situacij ne predvideva, zato je reševanje teh težav v pristojnosti samih vrtcev.

Kaj o varstvu na črno menijo na centru za socialno delo?

Komu starši zaupajo varstvo svojega otroka, je seveda povsem njihova odločitev. Če ob tem pride do neustreznega ravnanja in zlorab, so za to odgovorni sami:

"Kadar gre za zanemarjanje otroka s strani druge osebe, ki ni družinski član in ga starši v njegovem varstvu svojevoljno pustijo, center za socialno delo nima pristojnosti ukrepanja, saj so starši tisti, ki z izvrševanjem svojih roditeljskih pravic zaščitijo svojega otroka, kjer ga je potrebno najprej umakniti iz ogrožujočega okolja – varstva, ter poiskati primernejšo rešitev.

Gotovo pa lahko starši zanemarjanje ali zlorabo prijavijo na policijo, ob tem pa tudi inšpekciji za delo, če gre za delo na črno. Policija bo v svojih postopkih ugotavljala, ali gre za izvrševanje kaznivega dejanja, in če, katerega. Inšpektorat za delo pa bo glede na svoje pristojnosti, ugotavljal, ali gre dejansko za delo na črno.

Center za socialno delo v takih primerih nima pristojnosti in lahko morda staršem le pomaga s svetovanjem pri iskanju najprimernejših rešitev svoje situacije," pojasnjuje Sendi Murgel iz Skupnosti centrov za socialno delo.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863