Znate pomagati otroku, ki se duši? Mogoče, a niste popolnoma prepričani kako? Pravilna pomoč otroku, ki se duši, je namreč izjemno pomembna, pa ne samo v tem primeru; tudi če otrok krvavi, se opeče, pade z višine ali je v nezavesti, nujno in hitro potrebuje pomoč. Starši bi morali poznati osnove prve pomoči, predvsem pa je prav, da jo poznajo tudi vzgojitelji in učitelji.
Reševalci iz podjetja Pacient so tako skupaj z ekipo Bibaleze.si obiskali otroke iz vrtca Škratek Svit v Vodicah. Najstarejša skupina Zmaji je bila nad obiskom navdušena. Z zanimanjem so poslušali, opazovali in se učili. Trije reševalci, Jasmina, Kristjan in David, so se v družbi Zmajev dobro znašli. Malčki pa so zelo hitro osvojili osnovna znanja.
Rane in odrgnine
Ker si otroci v vrtcu najpogosteje odrgnejo kolena, je vzgojiteljico Petro zanimalo, kako lahko oskrbi tako rano. Kot je pokazal Kristjan, odrgnino najprej očistite z mlačno vodo, nato nanjo položite sterilno gazo in jo na koncu še povijete. Čeprav do kakšne večje nesreče v skupini ni prišlo, je pomočnico vzgojiteljice vseeno zanimalo, kako je treba ravnati pri poškodbi roke, ali sumu, da je zlomljena.
Kristjan je pokazal, kako roko najprej pravilno primemo, jo držimo v rahlem nategu, nato jo imobiliziramo - sklep nad in pod poškodbo naredimo negiben. V vrtcih za to nimajo posebnih pripomočkov, zato si lahko pomagajo s časopisnim papirjem, tršo revijo ali čim podobnim, kar omogoči, da roka ostane pri miru in tako s premikanjem ne povzroča dodatnih poškodb tkiva, predvsem pa bolečine. Ko roko namestimo v revijo, ki jo oblikujemo v črko U, jo povijemo s povojem, namestimo v ruto pestovalnico in otroka odpeljemo k zdravniku.
Tujek v očesu
Malčki se radi zadržujejo v peskovniku, kjer se igrajo z mivko, ki lahko med razigrano igro kaj hitro zaide tudi v oči. Občutek ni prijeten in otrok se poleg pekoče bolečine še prestraši. Reševalka Jasmina je zato otrokom in vzgojiteljicama nazorno pokazala, kako je potrebno z mlačno vodo oko najprej sprati, nato pa ga pokriti s čisto gazo. Opozorila je še, da se očesa ne dotikamo, če ima otrok v očesu tujek, ki ga ne moremo odstraniti z vodo. V takem primeru pokrijemo obe očesi, malčka pa odpeljemo k zdravniku.
Opekline
Otroci so se naučili tudi, kako naj ravnajo, če se opečejo z vročo tekočino - zdaj vsi vedo, da je potrebno opečeni del telesa čim hitreje močiti s hladno vodi. Kot je povedala Jasmina, je potrebno še pred odhodom k zdravniku opečeni del pokriti z mokro brisačo.
Zapora dihalne poti
Andražu se je bonbon zataknil v sapniku, na pomoč mu je takoj priskočil reševalec David. Andraž bo nekoč zagotovo igralec, saj je odlično odigral vlogo dušečega se otroka. David pa je vsem pokazal, kako v takem primeru pomagamo otroku.
Najprej skušamo tujek iz dihalnih poti spraviti tako, da otroka silimo h kašljanju; če to ne pomaga, ga sklonimo naprej in ga po hrbtu, med lopaticama, petkrat udarimo. Če otroku še vedno ni dobro, ga s hrbtne strani objamemo okrog trebuha, naredimo pest, jo položimo med popek in stičišče spodnjih reber, pokrijemo z drugo roko in petkrat, odločno, a previdno, potisnemo navznoter in navzgor (stisk mora biti blažji kot za odraslega). Če je otrok še pri zavesti, potem te postopke izmenjaje ponavljamo in preverjamo, če se je tujek že pojavil v ustih.
Če pa nastopi nezavest, kontakt z otrokom ni več mogoč, zato ga poležemo na tla in takoj pokličemo pomoč. Nato sprostimo dihalno pot in pri tem še pogledamo otroku v usta; če opazimo tujek, ga poskušamo odstraniti. Če ga lahko primemo, ga z enim potegom odstranimo, na slepo pa tega ne delamo. Naredimo pet vpihov usta na usta oziroma na nos in usta, če je otrok manjši. Če po petih vpihih ne opazimo znakov življenja (premikanje telesa, kašljanje, dvigovanje prsnega koša), začnemo z masažo srca.
Pravo mesto za srčno masažo na prsnem košu najdemo tako, da položimo prst v stičišče rebrnih lokov, nad ta prst pa postavimo peto dlani; če je to nejasno, položimo peto dlani na spodnjo tretjino prsnice in s težo telesa s stegnjeno roko pritiskamo na prsni koš. To storimo 30-krat. Pri otroku ne pritiskamo z vso močjo, vendar moramo prsni koš stisniti za 1/3 njegove višine, paziti pa je treba, da ne bi prišlo do dodatnih poškodb prsnega koša. Po 30 stisih otroku spet dvakrat vpihnemo zrak. Z masažo srca in umetnimi vpihi nadaljujemo eno minuto, nato pokličemo center za obveščanje na številko 112, kamor sporočimo, kje se nahajamo, da imamo otroka, ki ne diha, ter da ga oživljamo.
Če nam uspe otroka oživeti, se začne prsni koš dvigovati, otrok se začne premikati, kašljati; če je še v nezavesti, potem ga namestimo v stabilen bočni položaj za nezavestne.
Padec s tobogana
V vrtcu so uprizorili tudi pravo nesrečo. Deček Luka je nerodno padel s tobogana in obležal na tleh. Vzgojiteljici sta bili nemudoma pri njem, ena je takoj odtipkala številko 112 in poklicala reševalce. Zaslišale so se sirene in že je prihitela nujna pomoč. Kristjan, David in Jasmina so Luku pomagali. Najprej ga je Kristjan dobro pregledal in se prepričal, da si ni česa zlomil, nato so mu previdno nadeli vratno opornico in ga s pomočjo vzgojiteljice Petre obrnili na bok, nato pa po pregledu hrbtenice položili na poseben imobilizacijski pripomoček, imenovan pedi pac (s katerim imobiliziramo celega otroka). Malčki in vzgojiteljice so vso »akcijo« z zanimanjem opazovali. Če so malčki še pred tednom dni želeli postati policisti ali gasilci, so bili tokrat vsi enakega mnenja - da bodo, ko odrastejo, reševalci!
Cilj obiska reševalcev v vrtcu je bil dosežen. Otroci so se v treh dneh druženja z njimi veliko naučili, vzgojiteljici pa dobro obnovili osnove prve pomoči. Malčki jih verjetno še ne bodo zmogli, zagotovo pa bodo vedeli, kako pomembno je poklicati pravo številko - 112, če se mamica, očka, babica ali kdor koli ob njih znajde v težavah.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV