Zaposlene mamice in očke vsako jutro čaka ista zgodba. Vstajanje, oblačenje in nato prva postaja, vrtec. Tam s kratkim postankom najdeta čas za objemček ali dva, otroka predata strokovni delavki in odhitita v službo. Vendarle pa vrtec ni le vmesna postaja med jutranjo rutino in delovnim mestom. V vrtcu z vzgojiteljicami in pomočnicami vaši sončki preživijo večino svojega in vašega dne.

Prioriteta vsake vzgojiteljice je vedno varnost otrok in skrb, da se vsi mali nadebudneži dobro počutijo. A ni njena naloga le, da vaše sončke varuje med tem, ko vam služba ne dopušča, da bi bili z njimi. Je oseba, ki vašega otroka vzgaja, mu daje občutek varnosti in mu pomaga odkrivati svet. Vaš otrok z njo preživi večino delovnega tedna, zato je njegov odnos z njo zelo pomemben.
Dan v vrtcu je zapolnjen z vrsto aktivnosti, od osnovnega hranjenja, spanja in hoje na stranišče, pa tudi vzgojnih in učnih. Skupina otrok v vrtcu je vsak dan prostor neskončnega prilagajanja in iskanja soglasij. Otroci se učijo deliti igrače, svoj prosti čas, odgovornost in pozornost, ki jo morata le dva odrasla razdeliti v skupino več kot desetih deset otrok. Otroci se skozi delovanje v skupini učijo socialnih veščin, ki so temelj za odgovorno odraslost. Vzgoja se začne doma, vzgojno-varstveni zavodi pa so pri tem v pomoč. Zadnji kurilulum o predšolski vzgoji za vrtce vlogo vzgojiteljice opredeljuje skozi področja vseh dejavnosti: gibanja, jezika, umetnosti, družbe, narave in matematike.

Čimbolj aktivni
Gibalne dejavnosti vključujejo vse situacije, v katerih je otrok fizično aktiven, od iger v sobi, sprehodov, tekanja po igrišču in spuščanja po toboganu. Vzgojiteljica s pomočnico otrokom omogoča, da so aktivni, nudi ustrezne izzive in jim omogoča, da se dejavnosti udeležujejo sproščeno, brez strahu pred neuspehom ali zavrnitvijo. Otroke opogumlja, usmerja, svetuje in jim pomaga, otrokove poizkuse, prizadevanja, rešitve pa ocenjuje resno in objektivno ter jih pohvali. Spodbuja tudi medsebojno sodelovanje med otroki, starši in vrtcem, zato se po končanem dnevnem programu skupaj velikokrat podate na športno popoldne, orientacijske izlete, piknike.
Besedice, besede, jezik
Otroci opazijo vse, kar se dogaja okoli njih, a si to razlagajo na svojevrsten način. Vzgojiteljica se z njimi pogovarja v 'neojeziku' in ga spodbuja pri uvajanju komunikacije. S svojim znanjem vsakodnevno išče poti do otroka in mu obdajajoči svet približa tako, da mu je ta lahko razumljiv in ga je sposoben usvojiti. Vzgojiteljica s pomočnico otrokom bere pravljice, primerne njegovi starosti, uganke, pesmice, uprizarja lutkovne igrice. S tem mu omogoča stik s knjižnim jezikom. Pozorno mora spremljati otroka in prepoznati njegov neverbalni stil, znati pa mora pokazati tudi lastno govorico telesa in na ustrezen način z neverbalnimi sredstvi vzpostaviti interakcijo z otroki.
Mali umetniki
Že v vrtcu umetnost malčkom omogoča, da udejanjajo svoje lastne potenciale, saj je igrivo raziskovanje in spoznavanje otrokom vir navdiha in motivacije. Vzgojiteljica pri tem upošteva razvojne značilnosti in zakonitosti otroka na posameznih umetniških področjih, ki pa so od otroka do otroka drugačne. Opazuje jih pri odzivanju na vsa srečanja z umetnostjo, na osnovi tega pa načrtuje in oblikuje nadaljnje otrokove izkušnje. Ustvarja prijazno vzdušje medsebojnega zaupanja, s čimer ga spodbuja k odprtosti in želji po izražanju. Otrokovih del ne ocenjuje ali komentira, pretirano ne hvali, presoja malčka jo sicer zanima, a vanjo ne posega. Otroku je namreč proces nastajanja del pomembnejši od rezultata.
Vsi smo del družbe
Vrtec mora malim nadebudnežem predstavljati okolje, v katerem imajo vsi enake možnosti za vključevanje v dejavnosti ne glede na spol, telesno in duševno konstitucijo, nacionalno pripadnost, kulturno poreklo ali veroizpoved. S tem otrok dobiva konkretne izkušnje o demokratičnih načelih, na katerih temelji sodobna družba. Poleg tega pa vzgojiteljice otrokom omogočijo, da spoznavajo svoje omejitve, meje sprejemljivega vedenja in mu dajo odgovornost na ustrezni ravni, saj se tako lahko potrjujejo kot posamezniki in razvijajo občutek za sodelovanje. Otrokom vzgojiteljica pomaga spodbujati razvoj veščin pri skrbi zase, razviti dobro mnenje o samem sebi in samospoštovanje. Ne dopušča jim pripomb, nagovarjanja in dejanj, ki ljudi stereotipiziorajo in se pri opazovanju otroka tudi same izogibajo primerjavam.

Razvoj skozi naravo
Skozi naravo se otrok vključuje v obdajajoče fizično in družbeno okolje ter ustvarja zdravo in varno življenjsko okolje in navade. Zelo pomembno je, kakšen odnos do narave imajo starši, vzgojitelji in ostali odrasli, saj ga majhni otroci prevzemajo. Ob naravoslovnih dejavnostih se otrok tudi uči strategij mišljenja in raziskovanja, vzgojitelj pa mu mora omogočiti dovolj priložnosti in čas, da otrok z lastnim preizkušanjem začuti lastnosti narave z vsemi čutili. Pod njihovim nadzorom in vodstvom opazuje, raziskuje, razlaga, najprej po lastnem interesu, nato nato pa ga vodijo in spodbujajo. Pri tem njegovih ugotovitev ne ocenjujejo kot napačne ali pravilne, temveč so ''napačne'' le izhodišče za organizacijo novih izkušenj.
In tudi že osnove matematike!
Matematika je neločljiv del vsakdanjega življenja, saj že majhen otrok primerja, meri, razvršča, prikazuje s simboli igrače, oblačila, vsakdanje predmete. Za vzgojitelja je zelo pomembno, da se z otrokom veliko pogovarja in ob tem opiše možen način reševanja problema. Seveda otrok ne učijo imen likov, teles ali drugih izrazov, ki matematiko opredeljujejo kot samozadostno dejavnost. Primere iščejo v naravi in vsakdanjih rečeh. Otroke spodbujajo in mu ponujajo dejavnosti, ki zahtevajo večkratne ponovitve poskusov. Otrok s pomočjo izkušnje spoznava, da obstajata vzrok in posledica, spet v drugih situacijah vzgojitelj otroka spodbuja, da otrok v čim več stvareh opazi ponavljajoči se vzorec. Otrok se uči, da je poleg samega razvrščanja pomemben tudi rezultat.
Male glavice, ki svet vidijo skozi drugačne oči kot odrasli, ni lahko napolniti z novim znanjem. Vzgojiteljica je na preizkušnji vsak dan, išče nove kanale do otrokovega razumevanja. Še zlasti, ker je vsak otrok svet zase in nemalokrat zahteva povsem individualen pristop.
Vsaka mamica in očka sta že imela občutek, da imata pri skrbi za svojega otroka oba polne roke dela. Vzgojiteljice in pomočnice imajo opraviti kar s celo skupino otrok, ki so različni, imajo različne želje, prav tako njihovi starši. Velikokrat ves trud in prilagajanje nista dovolj in zato včasih prihaja do nesoglasij. Lepo bi bilo, če bi v dobro otrok delovali povezovalno in tako uspešno prebrodili vse ljube in neljube situacije, ki se v obdobju odraščanja pripetijo.

Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV