
Kljub temu se je počutila neprijetno. Morda otrok laže zato, da bi se izognil kazni ali pa da bi speljal vodo na svoj mlin. A morda vaš otrok laže pogosto, kar tako iz zabave in nikoli ne prizna, da je njegova zgodba neresnična, čeprav vi to dobro veste. Bi morali vztrajati pri tem, da je vedno iskren ali se bo drugače razvil v patološkega lažnivca? Boste strli njegovo razvijajočo se ustvarjalnost, če mu laganje preprečite?
Michael Brody, otroški psiholog, pravi, da otroci ne razločijo resnice od fikcije. Prav nasprotno, takšno laganje je morda celo dober znak, saj so pri predšolskih otrocih z visokim inteligenčnim količnikom ugotovili, da pogosteje lažejo. Sposobnost zgodnjega laganja je velikokrat povezana tudi z dobrimi komunikacijskimi veščinami v kasnejših obdobjih.Seveda niso vse otroške laži nedolžne in povod za smeh. Radi bi namreč vzgojili otroke, ki bodo iskrenost dojemali kot vrednoto.
Malčki
Precej očitno je, kdaj otrok napolni pleničko in jo je treba zamenjati. A če ga vprašate, ali ga je treba previti, reče, da ne. Po vsej verjetnosti malček enostavno ni pri volji za sodelovanje v celotnem postopku previjanja. To je le ena izmed laži, s katerimi vas skušajo malčki speljati na limanice. Otroci v starosti med drugim in tretjim letom bodo uporabljali preproste laži, s katerimi bi nekaj radi dosegli, zanikali ali pridobili.
Za kaj takšnega jih še ni smiselno kaznovati, saj ne vedo, da to ni ravno najlepše. Če malček mačko potegne za rep, potem pa hitro trdi, da je to storil njegov namišljeni prijatelj, mu razložite, da mucko to zelo boli. Iz otroka ni treba nujno izvleči priznanja, da je lagal, najbolje pa je, da se hudi krvi zaradi tega na mestu izognete, pravi otroška psihologinja Elizabeth Berger. Ne vprašajte, kdo je razbil vazo, temveč le glasno povejte, da na tleh vidite črepinje. Če boste otroka jezno obtožili, se bo odzval z lažjo.

Zgodba o očku, ki nosi nedrček, je tipična za otroke v starosti od tri do pet let. To je obdobje namišljenih prijateljev, rjovečih pošasti in govorečih mavric. Morda vaša punčka nima le ene namišljene, temveč kar sedem, vse z imenom, rojstnim dnem in drugačno barvo oblekice. Otrokom je v tem starostnem obdobju vse igra ali pa enostavno glasno razmišljajo o svojih željah. Kar je za vašega otroka resnično, ne more biti laž, vseeno pa je pomembno, da takšne izmišljarije rahlo držite na vajetih.
Otroci ob vstopu v šolo
Iz vaše škatlice z zlatnino povsem naključno izgine vaša najljubša zapestnica. Šestletni Jan in osemletni Marko modro molčita, dokler ne zagrozite in najmlajši prizna. Kasneje se izkaže, da jo je v svoj predalnik skril Marko. Temu lahko rečemo bela ali prosocialna laž, njen namen pa je drugega zaščititi. Ta dejansko kaže na družbeno zavedanje in občutljivost. Otroci v tem obdobju lažejo iz povsem razumljivih do povsem nerazložljivih razlogov.
Morda se bojijo, da boste razočarani nad njihovim neznanjem matematike, zato raje rečejo, da domače naloge sploh nimajo. Preden otroka pošljete v svojo sobo in mu prepoveste gledanje televizije za dva tedna vnaprej, raje poskusite najti razloge, ki ga v laganje silijo.
Pred vstopom v puberteto
Ti otroci imajo že precej konkretne predstave o tem, kaj je resnično in kaj ne, občasno pa jih še zmedejo siva vmesna polja, zato vašo izmišljeno zgodbico lahko še vedno dojamejo kot resnično. Po drugi strani se morda čudite, ker je še pred letom ali dvema vaš otrok z vami delil praktično vse, kar mu je padlo na pamet, zdaj pa je postal malo bolj skrivnosten. Brez skrbi, vaš otrok ničesar ne skriva, temveč postaja zrelejši. Otroci, ki pri trinajstih ali štirinajstih staršem še vedno povedo popolnoma vse, ne odraščajo zrelo, pravi doktor Brody.

Namesto, da devetletnika ves čas opominjate, kdaj bo naredil domačo nalogo, je bolje, da to odgovornost preložite na njegova ramena. Če po enem tednu opazite, da ni naredil niti ene, se je treba zamisliti. Laganje o narejenih domačih nalogah, umivanju zob in podobnih osnovnih rečeh za to starost ni več običajna. Svoje nezadovoljstvo vsekakor izrazite, če pa je laganje postalo že kar stalnica, bo morda potrebna pomoč drugega. Živčni otroci, ki imajo občutek, da nečesa niso sposobni narediti, raje lažejo, to pa je znak, da so pod stresom, ali pa laž uporabljajo kot priročno taktiko. Najboljši način, da otroku pokažete pot na iskrena pota, je, da ste mu sami dober vzor in mu poveste, da lahko laganje negativno vpliva na njegovo verodostojnost in prijateljske odnose z drugimi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV