Bibaleze.si

Rotavirusne okužbe v Sloveniji zelo pogoste

Bibaleze.si

Zdrav otrok

2
06. 10. 2010 15.23

V Sloveniji so okužbe z rotavirusi zelo pogoste. Rotavirus povzroči letno okoli 1.000 hospitalizacij otrok do petega leta. Bolnišnično zdravljenje traja najdlje pri dojenčkih, ki so mlajši od štirih mesecev.

Bolan otrok

 

Rotavirusi so okrogli virusi, ki povzročajo črevesno nalezljivo bolezen pri ljudeh in živalih. Z rotavirusi se okuži skoraj vsak otrok v prvih petih letih življenja. Rotavirusi so najpogostejši vzrok akutnega gastroenteritisa (driske in bruhanja). Zaradi okužbe z rotavirusi bodo predvsem dojenčki in majhni otroci lahko potrebovali celo oskrbo v bolnišnici.

Rotavirusne okužbe se lahko pojavijo v katerem koli letnem času, čeprav so pogostejše v hladnejši polovici leta.

Bolan otrok
Bolan otrokFOTO: iStockphoto

V Evropi je rotavirus glavni vzrok okužb, ki se prenašajo v bolnišnici med zdravljenjem zaradi drugih bolezni. Približno 25-33% vseh dojenčkov, ki so odpuščeni iz bolnišnice po preboleli rotavirusni okužbi, se je z rotavirusi okužila prav v bolnišnici.

Prenos in simptomi

Rotavirusi se hitro širijo v zaprtih prostorih, npr. v pediatričnih oddelkih zdravstvenih ustanov, vrtcih, centrih za dnevno varstvo, domovih. Okužba se prenaša po fekalno-oralni poti. Rotavirusi lahko živijo do teden dni izven človeškega telesa. To torej pomeni, da je širjenje z osebe na osebo mogoče preko onesnaženih rok in površin.

Rotavirusi so kužni in se zelo lahko prenašajo. Izločajo se z blatom okuženih ljudi, z rokami pa se prenesejo na različne predmete, s predmetov pa spet v usta. Rotavirusi, s katerimi se oseba okuži, se prilepijo na površino tankega črevesa gostitelja in se širijo po celotnem črevesju. Povzročajo, da celice na površini črevesja odmirajo. Črevesje nato izgubi zmožnost, da absorbira vodo in elektrolite, kar povzroči drisko. Driska traja, dokler se črevesne celice ne regenerirajo. Otroci lahko izločajo rotaviruse že pred pojavom driske in tudi po njem. V družini se ti virusi pogosto prenesejo na preostale družinske člane in bližnje stike. Virusi se lahko prenesejo tudi prek zraka, npr. pri vdihavanju aerosola, ki nastane pri bruhanju.

Okužba z rotavirusi povzroča drisko, bruhanje, krčevite bolečine v trebuhu in vročino, lahko pa se pojavijo tudi prehladni znaki. Zlasti pri odraslih lahko okužba poteka brez znakov. Bolezenski znaki se pojavijo po enem do treh dni po okužbi. Obolenje povprečno traja od pet do osem dni.
Najbolj dovzetni in ogroženi so zelo majhni otroci, predvsem mlajši od treh let. Otrok ima lahko do 20 epizod driske in/ali bruhanja v enem dnevu. Pri teh lahko izguba tekočine zaradi bruhanja in driske zelo hitro povzroči izsušitev, ki otroka smrtno ogroža. Obolenje se lahko pojavi večkrat, ker obstaja več različnih tipov rotavirusov. Mogoče so ponovne okužbe, ki pa niso tako resne kot prva.

Bolan otrok
Bolan otrokFOTO: iStockphoto

Zaščita

Ukrepi za preprečevanje prenosa rotavirusnih okužb vključujejo dojenje, pogosto umivanje rok, redno razkuževanje igrač in igralnih površin ter strogo higiensko prakso v bolnišničnih oddelkih, vendar je njihova učinkovitost omejena.

Po raziskavah ameriških Centrov za preventivo in nadzor bolezni je cepljenje najučinkovitejši ukrep za zaščito otrok. Začne se lahko po dopolnjenem 6. tednu starosti, zaključiti ga je potrebno do 6. meseca starosti. Cepljenje proti rotavirozam se lahko opravi skupaj s preostalimi cepljenji.
Pediatri so prepričani, da cepivo otroke dobro ščiti v obdobju, ko jih rotavirusne okužbe najbolj ogrožajo. Pred pričetkom cepljenja se je smiselno posvetovati z izbranim pediatrom. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855