Petra Kavšek, mag. prof. logopedinja – surdopedagoginja pravi, da čeprav gre bralkin sin septembra v šolo, to še ne pomeni, da mora znati brati in pisati. Izpostavlja, da je v predšolskem obdobju pomembno, da imajo otroci dobro razvite predopismenjevalne veščine in funkcije (zlogovanje/ploskanje besed, slušno prepoznavanje prvega glasu v besedi, sinteza zlogov v besedo itd.). ''Predšolski otrok se lahko zna že podpisati, ker se to nauči v vrtcu ali jih naučite starši, ni pa to pogoj za vstop v šolo. Dobro je, da otrok v predšolskem obdobju čim več riše, lahko na papir, s kredami na table ali na tla, da se mu razvija grafomotorika. Ob tem pa smo pozorni, da ima že razvito dominanco roke, kar pomeni, da pri risanju/pisanju rok ne menja več, ter na ustrezno držo pisala (pisalo držimo s palcem in kazalcem, pomaga nam sredinec).''
Kdaj otrok začne izgovarjati glas R?
Strokovnjakinja pojasnjuje, da glas R nekateri otroci znajo že zgodaj izgovoriti, sicer pa se razvija do petega leta ali celo nekaj mesecev dlje, ko ga otrok nadomešča z glasom L (primer: namesto rak reče lak). Svetuje, da se, če se glas R do petega leta in pol ne pojavi, obrnite po pomoč k logopedu. Ko glas R izpušča ali zamenjuje z drugimi glasovi (npr. nemški/francoski, grleni R ali za glas J), se naročite že prej.

Ustrezne vaje
''Odsvetuje se, da sami pridobivate glas R (npr. ''Reci riba, raca, rak.''), saj z neprimernimi strategijami lahko dosežete ravno nasprotni učinek ter tako otroka naučite napačne izreke. Nujno je, da starši spodbujate otroka in redno vadite z njim posamezne vaje, ki vam jih pokaže logoped.'' Petra Kavšek razlaga, da za pridobivanje glasu R obstajajo specifične vaje, pri katerih želimo dvigniti jezično konico zgoraj za zobe, nato pa z različnimi gibi jezika pridemo do pravilnega vibrantnega R.
Da, pogoste angine, vnetja ušes, dihanje skozi usta ali smrčanje lahko nakazujejo na povečano žrelnico ali slabši sluh in posledično lahko vplivajo tudi na ustrezno izgovorjavo posameznih glasov. Mamici, ki je poslala pismo, priporoča, da se po mnenje obrne k otrokovemu pediatru/šolskemu zdravniku, ki bo otroka napotil na pregled k otorinolaringologu, specialistu, ki bo ocenil, ali ima otrok primerno žrelnico, prehodnost nosu in sluh.
Logoped v šoli?
Bibina svetovalka navaja, da ob vstopu v šolo lahko obvestite učiteljico, da otrok še nima usvojenega glasu, vendar to ni razlog za pretiran preplah, ta bo na težavo le nekoliko bolj pozorna in bo lahko spremljala otrokov napredek.
''Nekatere šole imajo zaposlenega logopeda, vendar so te redke. Ko pri otroku ugotovijo govorno-jezikovno motnjo, v šoli dobijo redno pomoč logopeda, vendar gre tu za večja odstopanja na področju govora in jezika. Zaradi napačne izreke glasov otroku v šoli ne pripada redna logopedska obravnava. Na logopedsko terapijo se naročite v zdravstvenem domu, kjer imajo zaposlenega logopeda. Naročite se preko delovnega naloga, ki vam ga izda pediater oziroma šolski zdravnik. Ker so čakalne dobe zaradi pomanjkanja kadra v povprečju šest mesecev ali še dlje, svetujemo, da se po mnenje in pomoč obrnete takoj, ko pri otroku opazite težave,'' zaključuje Petra Kavšek.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV