Bibaleze.si

Zakaj se pojavi MIH?

Mojca Zupančič, dr.dent.med.

Zdrav otrok

0
20. 08. 2019 08.16

"Mojca, nisi dobro ščetkala novega sekalca! Pridi, bova še enkrat skupaj. Kaj je to? Sploh ni bel, pa bi moral biti, saj je nov. Obiskati bova morali zobozdravnico."

MIH

Vaš otrok odrašča. Majejo se spodnji sekalci, nekaj "kuka" za mlečno petico. Natančno umivate zobe, zato vsak dan spremljate izrast stalnih šestic. Ko le izraste ta zob, pa opazimo, da je popolnoma drugačne barve. Tudi ni enotne barve, ampak se spreminja od kredasto bele do rumene in rjave. Zaskrbljeni starši pogosto pridejo v ambulanto, saj jih zanima, ali je to karies. Ne, ni! To je MIH.

MIH ( angl. molar incisor hypomineralization) je razvojna okvara sklenine stalnih kočnikov in pogosto tudi sekalcev. V svoji ambulanti opažam, da ima že skoraj vsak četrti otrok razvojno okvaro sklenine. Kako vemo, da ne gre za karies? MIH je različno izražen na zobu že takoj ob izrastu zoba. Lahko je viden le kot bolj bel ostro omejen madež, lahko pa je tudi rumene do rjave barve. Sprememba je lahko izražena na enem zobu ali na več v različnih obsegih. Pogosto je izražen na mestih, kjer karies ne nastane npr. na vrških zoba in sprednji ploskvi sekalcev.

Mojca Zupančič, dr. dent. med.
Mojca Zupančič, dr. dent. med. FOTO: osebni arhiv

Zakaj je barva zoba drugačna kot pa pri zobu, ki nima razvojne okvare sklenine?

Barva zoba je spremenjena zaradi manjše vsebnosti mineralov v sklenini ter manjše gostote skleninskih prizem in njihove slabše urejenosti.

Zakaj pa nastane slabše mineralizirana sklenina?

Vzrok za to razvojno okvaro ni znan. Izgradnja sklenine je genetski proces, ki je zelo občutljiv na zunanje dejavnike. Stalni kočniki in sekalci se deloma mineralizirajo že v nosečnosti in ta proces traja vse do otrokovega tretjega leta starosti. Zato lahko katerikoli zunanji (okoljski) dejavnik "zmoti" mineralizacijo in pripomore k razvojni okvari sklenine (na primer otroške bolezni, jemanje antibiotikov, povišana telesna temperatura). Pitje po steklenički, duda, sesanje prsta, neustrezna higiena niso dejavniki, ki bi povzročili MIH. Lahko pa poškodba mlečnih sekalcev vpliva na to, da imajo stalni sekalci MIH.

Težave …

Poleg slabšega videza zob z MIH, ki je najbolj moteča na sekalcih, je težava v občutljivosti zob, saj so zaradi slabše mineraliziranosti bolj občutljivi na mrzlo in toplo ter na ostale dražljaje (na primer žvečenje, umivanje). Poleg tega je ta sklenina slabše odporna na grizne sile in pogosto se zgodi, da se zob odlomi. Odlom, občutljivost in slabša mineralizacija sklenine pripomorejo k temu, da so ti zobje slabše očiščeni in posledično tudi bolj kariozni. Karies pa na teh zobeh hitreje napreduje. Zato so redni obiski pri zobozdravniku odločilni, ali bomo lahko tak zob obdržali v ustih.

Kaj pa le lahko naredimo, da preprečimo izgubo takega zoba?

Redni obiski pri zobozdravniku so odločilnega pomena, saj starše seznani s svojo ugotovitvijo in jim priporoči uporabo zobne paste s 1450 ppm fluoridov. S tem ukrepom se prepreči zgodnji nastanek kariesa in zmanjša občutljivost zoba. Prav tako pa zobozdravnik take zobe zaščiti in jim pogosteje nanese premaze z visokimi vsebnostmi fluoridov. Ker se lahko ta slabše mineraliziran zob vseeno odlomi zaradi žvečnih sil (angleško post-eruptive enamel breakdown), je treba zaščito obnoviti.

Redni obiski pri zobozdravniku so zelo pomembni za spremljanje in primerno obravnavo zob, ki imajo razvojno okvaro sklenine. Tesno sodelovanje staršev z natančnim umivanjem in spremljanjem sprememb na "okvarjenih" zobeh, pa privede do manjše občutljivosti zob, kar omogoča otroku lažje hranjenje in zmanjša možnost nastanka kariesa. Tako bomo skupaj skrbeli, da bo otrok imel lepe zobe, kljub temu da se je žal pojavila razvojna okvara.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855