Prvo diagnozo pogosto postavi pediater, ki s stetoskopom posluša srce. Z nadaljnjimi preiskavami lahko vzrok šuma ugotovi pediatrični kardiolog. Ta je lahko slišen že ob rojstvu ali pa se pojavi pozneje.
Kaj pomeni?
"Šum na srcu nastane zaradi vrtinčenja krvi. Kri se vrtinči oziroma se hitrost toka krvi poveča zaradi okvar srčnih zaklopk ter na različnih defektih v srcu. To so lahko luknjice v srcu ali nenormalne povezave velikih žil, ki izhajajo iz srca," razlaga prof. dr. Mirta Koželj, dr. med.
"Šum na srcu poleg tega nastane tudi zaradi povečanega pretoka skozi ustja zaklopk. To se zgodi pri anemiji, povečanem delovanju ščitnice in povišani telesni temperaturi." Kardiologinja tudi dodaja, da se včasih sliši šum, vendar ni mogoče točno opredeliti, kje nastaja.
"Ko izključimo vse zgoraj omenjene vzroke, govorimo o nedolžnem srčnem šumu. Ta seveda ne zahteva nobene nadaljnje obravnave." Srce je v tem primeru normalno oziroma zdravo. Takšen šum lahko nekega dne izgine ali pa ga ima oseba vse življenje, ne da bi ji povzročal kakršne koli težave.
Na spletni strani medicinske fakultete univerze Harvard v članku, ki je bil objavljen lanskega decembra, navajajo statistiko, da ima nedolžen srčni šum 10 odstotkov odraslih in 30 odstotkov otrok, ki so najpogosteje stari od tri do sedem let.

Kaj se zgodi po postavljeni diagnozi?
"Vsak šum na srcu je treba opredeliti. Natančno ga opredelimo le z ultrazvočno preiskavo srca (ehokardiografijo). S to metodo si prikažemo strukture v srcu, opredelimo funkcijo srca ter merimo hitrosti toka krvi v srcu in velikih žilah. Na osnovi teh meritev sklepamo, kaj je vzrok šuma." Če se izkaže, da ne gre za tako imenovan nedolžen šum, "ukrepamo glede na ugotovljeno osnovno bolezen na srcu, katere znak je šum na srcu". Če je potrebno zdravljenje, se torej ne zdravi šuma, temveč vzrok, zaradi katerega se je pojavil.
Bi moral otrok s šumom paziti, da se fizično ne napreza?
"Omejitve telesnih naporov so odvisne od narave bolezni, tako da stopnjo omejitev predlaga zdravnik, običajno pediatrični kardiolog." Če je šum nedolžen, ni fizičnih omejitev. Napotki za gibanje in prehrano so v tem primeru enaki kot pri zdravih otrocih.
Pediater otroka s šumom vedno napoti k pediatričnemu kardiologu?
"Po izključitvi vzrokov, ki lahko povzročijo šum na srcu zaradi pospešenega pretoka, kot so prej omenjena slabokrvnost, bolezni ščitnice in povečana telesna temperatura, običajno pediater napoti otroka k pediatričnemu kardiologu," odgovori prof. dr. Mirta Koželj, dr. med.
Kaj lahko pri njem starši pričakujejo? "Če pediater otroka s šumom na srcu napoti k pediatričnem kardiologu, bo ta otroka natančno pregledal, posnel EKG in po vsej verjetnosti opravil ultrazvok srca, ki bo razjasnil naravo šuma. Nadaljnji ukrepi so odvisni od ugotovljene diagnoze. Navodila bo podal pediatrični kardiolog."
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV