
Jesenski, zlasti pa zimski jedilnik otrokom narekuje jedi, ki vsebujejo več beljakovin, kalcija, vitaminov A, D, E in skupine B. Strokovnjaki za prehrano opozarjajo, da je prvi in najpomembnejši korak k prilagojenemu jedilniku osebni odnos do hrane. Namesto, da bi pravilnemu prehranjevanju posvetili več pozornosti, je pogosto hitreje in lažje, če pripravite krompir ali testenine, ki pa redijo. Zato se potrudite, da boste vsakemu obroku dodali kar največ zelenjave, npr. jabolko s korenčkom ali solato iz rdeče pese.
Čeprav shranjena zelenjava in sadje vseh vitaminov ne bosta obdržala do konca zime, to še ni razlog, da takoj posežete po vitaminskih dodatkih in prehranskih dopolnilih. Pravilno in pametno izbran zimski jedilnik bo otrokov organizem oskrbel z vsemi potrebnimi hranili.
Jeseni, predvsem pa pozimi, pride zelo prav zamrznjena zelenjava, iz katere lahko hitro pripravimo juho. Če nam je ni uspelo nekaj shraniti za ozimnico, jo lahko vedno dobimo v zamrzovalnikih v bližnji trgovini. Odličen vir vitamina C je tudi kislo zelje, čeprav bosta o njegovih prednostih otroka težko prepričali.
Veliko raje bo imel sladke marmelade, džeme, želeje in kompote, ki bodo krasno dopolnili palačinke. O korenčkovem in jabolčnem soku in njuni visoki vsebnosti vitaminov ne gre izgubljati besed.
Veliko je bilo povedanega tudi o čokoladi. Te naj ne bi bilo priporočljivo dajati otrokom do treh let starosti, ker njihov prebavni sistem za prebavo tako težke hrane še ni dovolj razvit, to pa lahko vodi v razvoj različnih alergij. Zaradi velike količine maščob in ogljikovih hidratov je čokolada sicer bogat vir energije, a vsebuje tudi kofein in teobromin, ki spodbujata delovanje centralnega živčnega sistema in srca, zato ni dobro, da jo otroci uživajo pred spanjem. Čokolada vsebuje tudi oksalno kislino, ki upočasnjuje absorpcijo kalcija ter povečujejo tvorbo oksalatov, ki pospešujejo razvoj ledvičnih kamnov. Če je čokoladi dodano mleko, se vsebnost kofeina in oksalne kisline zmanjša, čokolada pa vsebuje več kalcija in polnovrednih beljakovin. Dodani oreščki in rozine pa v čokoladi povečajo vsebnost vitaminov C in E ter mineralnih snovi in je tudi prehransko bolj bogata.
Zelenjava je neverjetno koristna in dobrodošla, ne smemo pa pozabiti na meso, ribe in jajca, fermentirane mlečne izdelke, jogurt, kislo mleko, kefir in skuto. Zlasti jih je priporočljivo vključiti v prehrano, ko se zunanje temperature spustijo pod ničlo. Že otrokom do enega leta starosti je priporočljivo dnevno dati 50 g kefirja ali skute na dan, tistim starejšim pa se obrok lahko zveča.
Če se vaša družinska kosila zaradi pomanjkanja otroškega teka spreminjajo v prave boje ob mizi, lahko daljši sprehodi ob nizkih temperaturah te težave odpravijo. Ko bo otrokom zmanjkalo energije za norčije, bodo radi pojedli krepkejši obrok.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV