Mnogi se še spomnite 7. septembra leta 2017, ko so strani časopisov polnile fotografije britanskega princa Williama, ki je svojega prvorojenca, princa Georgea, prvič pospremil v šolo. Žal tam ni bilo mamice Catherine, ki zaradi hude oblike nosečniške slabosti sinka ni mogla pospremiti na pot znanja in učenosti. A tudi brez mame je bil mali princ sila pogumen in je že očaral svoje učiteljice. Takrat štiriletni princ je s tem stopil v čevlje svojih predhodnikov, očeta Williama in strica Harryja, saj je začel obiskovati isto zasebno pripravljalno šolo Thomas's Battersea v jugozahodnem Londonu, ki po vodniku Good Schools Guide velja za "veliko, živahno, rahlo kaotično šolo za svetovljanske starše, ki želijo svojim otrokom zagotoviti kar najboljšo izobrazbo, ki jo lahko kupi denar". Šolnina namreč znaša kar 18.000 funtov (19.620 evrov) na leto.
George, ki je pred tem obiskoval vrtec po metodi montesori v Norfolku, je v novi šoli oblekel tudi uniformo, ki vključuje mornarsko modre kratke hlače in ujemajoč pulover oziroma jakno, rdeče dokolenke in črne čevlje. Kensingtonska palača pa je ob posebnem mejniku v življenju mladega princa na svojem profilu na družbenem omrežju za primerjavo objavila fotografijo, kakšne so bile uniforme videti pred približno 30 leti, ko je Williama in Harryja v šolo pospremila princesa Diana. Šestletni George bo znova oblekel uniformo, si oprttal torbo in se vrnil v šolske klopi. Šolski prag je prvič prestopa tudi njegova štiriletna sestrica Charlotte, ki je doslej obiskovala vrtec Willcocks.

Princesa je komaj čakala, da se pridruži starejšemu bratcu
Otroka sta v šolo, ki se nahaja le nekaj kilometrov južneje od Kensingtonske palače, pospremila oba starša, torej tako princ William kot vojvodinja Catherine.
A to ne bo njun edini obisk te prestižne šole v šolskem letu. Kljub kraljevim nazivom vestna starša namreč skušata živeti povsem običajno družinsko življenje, zato skoraj vselej sama odpeljeta otroka v šolo in ju prideta iskat, pri tem pa z veseljem pokramljata s starši vrstnikov in se družita z njimi na obšolskih dejavnostih. Tudi sicer bratec in sestrica kljub modri krvi ne bosta deležna posebne obravnave: ne bodo ju naslavljali z njunima kraljevima nazivoma, temveč bosta znana preprosto kot George Cambridge in Charlotte Cambridge. Princ George naj bi imel med vrstniki že veliko prijateljev. Neimenovani vir je za Vanity Fair povedal, da je »zelo priljubljen in da ni veliko trušča zaradi njegovega kraljevega porekla.«
Že maja letos, ko so iz Kensingtonske palače uradno potrdili novico, da bo jeseni tudi princesa Charlotte vpisana v isto osnovno šolo kot njen bratec, je ravnateljica šole Thomas's Battersea Helen Halsem, ki je princa Georgea leta 2017 osebno sprejela pred vhodom v šolo, objavila uradni zapis o kraljevih otrocih na njihovi šoli. »Navdušeni smo, da sta se vojvoda in vojvodinja Cambriška odločila, da se princesa Charlotte pridruži svojemu starejšemu bratcu princu Georgeu na šoli Thomas's Battersea. Veselimo se njenega sprejema pri nas, tako kot tudi vseh drugih otrok, ki so se odločili znanje nabirati prav v naši ustanovi,« je zapisala v javnem pismu. Po poročanju britanskih medijev naj bi bila nad vstopom v osnovno šolo navdušena tudi mala princeska. Neimenovan vir, ki je blizu kraljevi družini, je pred nedavnim za revijo People razkril, da Charlotte »komaj čaka, da bo lahko z Georgeom v veliki šoli«.
Cilj je otroke vzgojiti v družbeno odgovorne ljudi
Pripravljalna šola Thomas's Battersea naj bi bila po poročanju medijev najbolj priljubljena londonska šola bogatih staršev, ki lahko sprejme približno 560 učenk in učencev, starih od 4 do 13 let, prav vsi pa morajo v šolo strogo nositi uniformo. Najpomembnejše pravilo ustanove naj bi bilo glede na zapis na njihovi spletni strani »biti prijazen«, osnovni cilj pa naj bi bil otroke vzgojiti v poštene in družbeno odgovorne ljudi. »Čeprav smo ponosni na uspehe pri ocenjevanju naših šolarjev, dajemo večji poudarek naboru temeljnih vrednot, ki vključujejo prijaznost, vljudnost, zaupanje, ponižnost in učenje dajanja ne sprejemanja,« je ravnateljica šole zapisala v pozdravnem pismu na spletni strani. »Upamo, da bodo naši učenci šolo zapustili z močnim občutkom družbene odgovornosti in se podali na pot, da postanejo pomembni snovalci družbe, da bodo uspešni kot vestni in skrbni državljani sveta.«

Princ George, ki naj bi bil glede na opis šolskega načrta od lani že kar nekaj izkušenj z vodenjem, saj jih otroci začnejo pridobivati v drugem letu izobraževanja, bo tako sestrici lahko pomagal pri vključevanju v družbo premožnih vrstnic in vrstnikov. »V drugem razredu otroci postanejo vodje nižje osnovne šole. Vse večja samostojnost in zrelost jim pomagata na gladek prehod v srednješolske klopi,« se glasi pojasnilo na spletni strani šole. V posameznem razredu naj bi bilo okrog 20 otrok, ki jih skrbno izberejo med vsemi prijavljenimi, med katerimi je tudi veliko tujcev in potomcev slavnih staršev. Princ in princesa tako denimo ne bosta edina pripadnika kraljeve družine v ustanovi: obiskuje jo tudi njuna sorodnica Maud Windsor, hčerka lorda Fredericka Windsorja, čigar oče, princ Michael Kentski, je bil bratranec kraljice Elizabete I.
»V prvih razredih osnovne šole je poudarek na uživanju in to je vključeno v naš širok učni načrt. Otroci hitro usvojijo rutino ter začnejo uresničevati pričakovanja šole, kjer je vzdušje vedno veselo, a hkrati spodbudno. Naš glavni cilj je zagotoviti, da se pri nas vsak otrok počuti varno, srečno in samozavestno. Pomagamo ustvariti okolje, v katerem se otroci želijo učiti in aktivno sodelovati pri nabiranju znanja. Ponosni smo na svoj ustvarjali učni načrt, ki otrokom omogoča, da se zgodaj poglobijo v svoje teme in pridobivajo izkušnje na vseh področjih, ki so jim predstavljena,« je še zapisano na spletni strani šole, v kateri bosta šestletni George in dve leti mlajša Charlotte poleg običajnih šolskih predmetov, kot so matematika, znanost in branje, poslušala tudi ure računalništva, religije, francoščine, poezije in baleta.
Poskrbljeno je za vsako malenkost
Princ George je sicer že lansko šolsko leto obiskoval tudi ure recitiranja, pripovedovanja zgodb in javnega nastopanja ter dodaten pouk izpopolnjevanja pisanja. K temu je potrebno prišteti še 35 minut francoščine ter francoske družbe na teden ter glasbenega pouka dvakrat na teden, kjer se srečuje z deli priznanih skladateljev: Mozarta, Beethovena, Haydna in drugih klasikov. Po poročanju People ga tudi letos čaka zelo pester učni načrt, ki naj bi bil po mnenju nekaterih primerljiv celo s tistim na fakulteti. Imel bo ure matematike, angleškega jezika, zgodovine, geografije, religijskih študij, francoskega jezika, računalništva, tehnologije, umetnosti in dizajna, glasbe, dramske umetnosti, športne vzgoje in baleta. ''V drugem razredu naj bi kurikulum pri otrocih povečal tako akademske kot družabne sposobnosti,'' je povedala ravnateljica šole Helen Haslem.

Kako pa bo videti domača naloga kraljevih otrok? Princ William in vojvodinja Catherine bosta morala poskrbeti, da bosta njuna šoloobvezna otroka vsak dan brala vsak 10 minut. Prav tako se bosta morala uriti v črkovanju in 20 minut dnevno posvetiti drugim nalogam, kot so številke, kratki pisni sestavki, ustvarjalne dejavnosti ter raziskovalne ali praktične naloge. George in Charlotte se lahko v prihodnje nadejata tudi šole v naravo in drugih izletov na teren. Učenci so namreč deležni »konstantnih izletov v londonske galerije umetnosti, gledališča, parke, muzeje in na razne zgodovinsko pomembne lokacije,« je zapisano na spletni strani šole.
Na prestižni zasebni pripravljalni šoli naj bi bilo poskrbljeno za vsako malenkost, tudi za skrbno dodelan jedilnik, ki naj bi ga sestavljal tritedenski ponavljajoči se meni, ki se spreminja glede na letne čase. V toplih mesecih naj bi tako otrokom stregli lažje jedi, pozimi pa krepkejše. Poleg tega naj bi imeli učenci ves čas na voljo sveže sadje, sezonsko solato in različne jogurte. Poleg tega naj bi princ George in princesa Charlotte lahko izbirala med govejimi mesnimi kroglicami v italijanski omaki z naribanim organskim sirom ali piščančjim mesom z gobicami in krompirjem. Poleg povsem klasičnih menijev je tu tudi specialna ponudba, na primer: piščančje meso, pripravljeno na indijski način, v kombinaciji z rižoto in stročnicami. Na voljo naj bi imela tudi bolj domače jedi, kot so pečene svinjske klobase s krompirčkom, kečapom in grahom, ter vegetarijanske jedi, kot so ragu iz sladkega krompirja in buče, tortelini s špinačo in rikoto ali pikantni burrito s sirom. Za piko na i naj bi bilo poskrbljeno tudi za sladice – več kot dovolj razlogov torej, da se kraljeva otroka veselila odhoda v šolo.
Večina angleških šolarjev je v šolske klopi sedla že 2. septembra
A čeprav se bosta princ George in princesa Charlotte v šolske klopi podala šele v četrtek, je večina njunih vrstnikov novo šolsko leto pričela na isti dan, kot naši otroci, torej 2. septembra. Na ta dan so namreč v šolske klopi (ponovno) sedli vsi angleški otroci, ki so del javnega izobraževalnega sistema. Po navedbah našega Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport naj bi šolski sistem Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske odražal razlike v zgodovinskem razvoju sestavnih delov kraljestva. Sistem je načeloma homogen, z manjšimi regionalnimi posebnostmi. Anglija, Wales in Severna Irska imajo največjo stopnjo homogenosti šolskega sistema, medtem ko se šolski sistem Škotske v nekaj bistvenih stvareh precej razlikuje. Izobraževanje na otoku je obvezno za otroke, stare med 5 in 16 let, v osnovi pa je razdeljeno na tri ravni: obvezno izobraževanje (primarno, sekundarno izobraževanje), pred-univerzitetno ali nadaljevalno poklicno tehniško izobraževanje in visokošolsko izobraževanje.

Osnovna šola v Veliki Britaniji traja 6 let, nižja srednja šola pa 5. Zaključi se z tako imenovanimi GCSE (General Certificate of Secondary Education) izpiti. Do leta 2017 se je uspeh dijaka pri posameznem predmetu ocenjeval s črkovnimi oznakami, pri čemer je bil A najvišja ocena in E najnižja ocena. Z letom 2017 se je pričelo številčno ocenjevanje od 1 do 9. Učenci imajo na primarni ravni največkrat istega učitelja za večino predmetov, lahko pa za določene predmete (npr. tuje jezike in glasbo) šole zaposlijo dodatne učitelje. Pogosto so v razredu tudi učitelji pomočniki, ki neformalno pomagajo skupinam učencev ali posameznim učencem pri učenju. Ure poučevanja niso določene, vendar jih mora biti dovolj, da pokrijejo kurikulum. Ponavljanje razreda ni vključeno v sistem. Kurikulum na primarnih šolah mora biti dovolj obsežen in zagotavljati duhovni, moralni, kulturni, mentalni in fizični razvoj otrok v šoli. Učence mora pripraviti na odgovornosti in izkušnje v nadaljevanju življenja.
V prvem letu obveznega izobraževanja so učenci meseca junija preverjani iz obvladanja fonetike, ko morajo učitelju prebrati 40 besed. Na tak način učitelj vidi, ali učenci potrebujejo dodatno pomoč pri učenju branja. Preizkus ne vpliva na napredovanje, vendar ga morajo učenci, ki se slabše odrežejo, ponoviti leto kasneje. Sicer se učenci udeležijo preverjanj znanja ob koncu vsake ključne stopnje. Ob koncu tako 1. kot 2. ključne stopnje v mesecu maju preverjajo zmožnost branja angleških tekstov, znanje angleške slovnice, postavljanje ločil in pravopis ter znanje matematike. Učenci lahko v času obveznega izobraževanja obiskujejo v celoti javno financirano šolo, kamor sodijo akademije, ki so javno financiranje neodvisne šole, ter tako imenovane 'free schools' šole, ki so podobne akademijam, vendar pa imajo več samonadzora pri vodenju. Prav tako jih starši lahko vpišejo v zasebne šole, ki vključujejo šolnino in ne sledijo nujno nacionalnemu kurikulumu, ali pa jih vključijo v izobraževanje na domu, za katerega jim ni treba pridobiti dovoljenja s strani lokalnih oblasti, zanj pa se vsako leto odloči le dober odstotek staršev.

Po osnovni šoli na akademijo
Zanimivo je, da se v Angliji v zadnjih letih šole vedno pogosteje odločajo za preobrazbo v akademije. V akademije namreč vlada preorganizira šibke šole, ki jim namesti novo vodstvo in priskrbi dobrega sponzorja, v letu 2011 pa so bili rezultati izpitov GCSE na takšnih akademijah, odprtih vsaj dve leti, izboljšani skoraj za dvakrat v primerjavi z vsemi javno financiranimi šolami. Na akademijah imajo učitelji več svobode, več odgovornosti, ker so postavljeni na položaj vodenja šole, pa imajo možnost tudi inovirati pouk. Akademije imajo pogosto daljše semestre, primer ene od akademij je šolsko leto, ki traja od junija do maja z le 4 tedni poletnih počitnic.
Po končani nižji srednji šoli se britanski otroci vključijo v dveletno izobraževanje, ki jih pripravi na vstop v univerzitetno ali poklicno tehniško smer. Imenuje se Sixth Form in je razdeljeno na nižje leto (Lower Year 12) in višje leto (Upper Year 13). Dijaki izberejo tiste predmete, ki jim omogočajo nadaljevanje želene smeri na univerzi. Število predmetov ni določeno. Končajo se z izpiti GCE A Level (General Certificate of Education Advanced Level), ki ga prejmejo za vsak opravljen izpit posebej. Generalnega spričevala, kot našega maturitetnega, ni. Ko se britanski najstniki vpišejo na univerzo, je brezplačnega izobraževanja nepreklicno konec – vse fakultete so namreč plačljive, šolnina pa je odvisna od različnih dejavnikov: zahtevnosti in obsega študija, slovesa fakultete, potreb po profesorjih ...
Charlotte bo za šolanje plačevala manj!
Ko bo torej princ George dopolnil 13 let, bo šolanje po vsej verjetnosti nadaljeval na javni šoli Eton College, kot sta jo obiskovala tudi njegov oče in stric, princa William in Harry. Po drugi strani bo princesa Charlotte verjetno šla po maminih stopinjah in se bo po zaključeni osnovni šoli vpisala na Marlborough College. A s tem si v Kensingtonski palači najbrž še ne belijo glave. Trenutno naj bi se osredotočali predvsem na to, da princesko dobro pripravijo na čim lažji preskok iz vrtca v šolo. Čeprav bo deležna enake obravnave kot starejši bratec, pa bo njeno izobraževanje premožna starša stalo manj. Vendar ne zato, ker je punčka, temveč zaradi tega, ker bo drugi otrok v družini, ki bo vpisan na isto šolo in ji bo tako pripadalo dva odstotka popusta pri šolnini. Če bo šel po stopinjah starejših sorojencev še najmlajši princ Louis, bosta William in Kate zanj plačevala še dodatna dva odstotka manj.

Bo bratrancu in sestrični sledil tudi princ Archie?
Seveda se ob tem, kako princ William in vojvodinja Catherine sledita družinski tradiciji, poraja vprašanje, ali gre kaj podobnega pričakovati tudi od Williamovega brata, princa Harryja ter vojvodinje Sussekške Meghan Markle. Glede na to, da se že od začetka razmerja požvižgata na kraljevo tradicijo, večina verjame, da se bosta v takem slogu lotila tudi vzgoje svojih otrok. To sta nakazala že z izbiranjem varuške za svojega prvorojenca, pri katerem sta imela kopico pogojev ter omejitev. Princ Arche Harrison Mountbatten Windsor naj tako skoraj zagotovo ne bi obiskoval iste osnovne šole kot njegova bratranec in sestrična, sploh glede na nedavne govorice o njuni morebitni selitvi v Afriko ali Združene države Amerike. V kolikor se resnično odločita preseliti v afriško Bocvano, je še najbolj verjetno, da bosta svojega prvorojenca šolala na domu in bosta za te potrebe najela angleške učitelje, ki bi potovali z njima, da ob morebitni selitvi nazaj v domovino sprememba v izobraževanju ne bo prevelik šok za otroka. Ali se kaj takega resnično lahko zgodi, pa bo seveda pokazal čas.
Viri, uporabljeni pri raziskovanju: Goodmorningamerica.com, Townandcountrymag.com, People.com, Eonline.com, Express.co.uk, Hellomagazine.com, Theeducationwebsite.co.uk, Projectbritain.com, Wikipedia, Helocatemagazine.com, Myenglishpages.com, Hmc.org.uk, Internationalstudent.com, Mizs.gov.si, Vanityfair.com, Cheatsheet.com.
{"type":"mailing-embed","mailingId":4,"title":"Bibine e-novice","description":"Prijavi se na Bibine e-novičke in bodi na tekočem z aktualnimi članki o zanositvi, nosečnosti, negi in vzgoji otrok, partnerskih odnosih in idejah za prosti čas. Zate jih pripravlja ekipa Bibaleze.si.","sendUnsubscribeEmail":true,"siteId":10001}
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV