Ena od razlag je, da starši v vedno večji meri pokrivajo tudi stroške svojih otrok, povezane z mobilno telefonijo in digitalnimi nakupi.
Raziskava, ki se je osredotočila na medijske in splošne življenjske navade otrok, starih od štiri do 13 let, je pokazala tudi, da varčevanje med otroci ni prav pogosto. Osemdeset odstotkov jih žepnino porabi takoj, predvsem za sladkarije.
Poizvedbe glede medijskih navad so medtem pokazale, da velika večina otrok filme in serije še naprej gleda na televiziji, čeprav jih vse več za ta namen uporablja tudi internet.
Digitalni svet je močno prisoten tudi na telefonih. Kar 90 odstotkov nemških otrok sicer mobilne telefone še vedno uporablja tudi za osnovni namen, se pravi klicanje.
Digitalna okretnost je tudi med najmlajšimi že nekaj povsem običajnega. Okoli 70 odstotkov šest- do 13-letnikov pošilja SMS sporočila, 55 odstotkov jih uporablja WhatsApp in 13 odstotkov Instagram.
Mnogi še naprej ohranjajo ravnotežje med digitalnim in resničnim svetom. Kot je povedala Malte Riken z založbe Die Zeit, ostajajo igra na prostem in družinske aktivnosti med otroci še naprej priljubljene.
Mnenje psihologinje
"Po mojem mnenju žepnina (seveda v zmernih zneskih) zelo pozitivno vpliva na razvoj otroka," pravi psihologinja Petra Škof.
"Glede na številne raziskave so se otroci, ki so prejemali žepnino, zelo zgodaj naučili varčevanja in gospodarnega ravnanja z denarjem. Otroci, ki nimajo žepnine in kljub temu vsakodnevno prejemajo številna mala darila v obliki sladkarij in drobnih igrač, ne dobivajo zelo pomembne predstave o tem, da vsaka, še tako drobna stvar, nekaj stane. S prejemanjem žepnine se bodo otroci kmalu naučili, da je kupček denarja ob neracionalnem kupovanju vedno manjši in si ob koncu meseca ne bodo mogli, na primer, kupiti igrače, ki so si jo želeli."
Kje naj otrok hrani žepnino?
''Še posebej pri mlajših otrocih je pomembno, da v vsakem trenutku lahko spremljajo, kako se približujejo svojemu cilju. V ta namen je za hranjenje denarja bolj smiselno uporabiti kozarec, škatlo ali kaj podobnega, kjer lahko otrok vsakič vidi, kako raste njegov kupček, kot pa klasični hranilnik (tudi bančni račun pride v poštev šele pri večjih otrocih). Omogočite mu, da se po mili volji ukvarja z denarjem: spodbujajte ga, da oblikuje škatlo, kozarec … naj nanjo nariše, kar si želi kupiti, naj označuje, koliko denarja mu še manjka, kakor koli si že to predstavlja … In ne skrbite tudi, če bo del privarčevanega denarja izgubil - to bo zanj zelo pomembna lekcija. Lahko ste mu za vzgled in tudi sami oblikujete svoj hranilnik in varčujete za nekaj, kar bo razumljivo tudi vašemu otroku,'' priporoča Peter Gospodarič, strokovnjak s področja davkov, računovodstva in financ.

Imajo vaši otroci žepnino?
Suri Cruise so videli, kako za žepnino prodaja limonado. Njeni starši imajo na bančnem računu zavidljiv znesek denarja, ampak ona je vzgojena drugače.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV