Bibaleze.si

Za srednješolce: 6 napotkov terapevtke ob začetku šolskega leta

N. K.

Nazaj v šolo

0
02. 09. 2019 08.11

Počitnic je konec in čas je za šolo. Marsikateri najstnik bo prvič prestopil prag srednje šole. Kako naj bo kos vsem izzivom, ki ga čakajo od septembra naprej? Romana Čolić, zakonska in družinska terapevtka, ima zelo dober nasvet zanje in tudi za tiste dijake, ki nadaljujejo šolanje.

Dijaki

Strah je povsem normalen

''Tisti, ki prvič stopajo čez prag srednje šole, se verjetno soočajo z mešanimi občutki, saj vstopajo v novo okolje, med nove ljudi in tako je normalno, da je prisoten strah,'' pravi Romana Čolić, zakonska in družinska terapevtka. Tem dijakom svetuje, da si dovolijo navezati na nove ljudi, dobiti nove prijatelje in, če je le mogoče, ohraniti tudi stara prijateljstva. Nekateri dijaki se zaradi nadaljnjega šolanja morajo preseliti v drug kraj, kar po mnenju terapevtke lahko povzroči dodaten stres, saj se zanje spremeni socialno okolje. ''Če vas čaka selitev v novo okolje, nov kraj, je pomembno, da o občutkih, ki se vam porajajo glede tega, spregovorite.'' Nagovarja starše, da prisluhnejo otroku, da so razumevajoči do njega in mu dajo podporo, da ga opogumijo in mu tako dajo dobro popotnico za naprej, da si ustvari dobro samopodobo.

Romana Čolič, mag. zdš, zakonska in družinska terapevtka
Romana Čolič, mag. zdš, zakonska in družinska terapevtka FOTO: osebni arhiv

Fokus ne sme biti le na zabavi

Medtem ko bodo dijaki prvih letnikov imeli počasen korak, bodo zato dijaki višjih letnikov prikrajšani za stres, nekateri se celo zelo veselijo prvih dni in srečanja s prijatelji in sošolci. ''Tako so lahko prvi dnevi zelo vzhičeno obarvani, kar je lahko nevarno, če tega vzhičenja ne bodo zajezdili. Fokus ne sme biti samo na druženju in zabavi, ampak ga je nujno usmeriti tudi v šolske obveznosti,'' opozarja Bibina svetovalka.

Zastavite si cilj

Priporoča, da si zastavite cilj, kaj si v tem letu želite. Pomembno je, da prepoznate, kaj so vaše potrebe, želje in tako sledite sebi, kajti če te usmeritve in notranje motivacije ni, se lahko hitro zgodi, da izgubite motivacijo oziroma padete pod pričakovanja drugih. Poudarja, da za lažje premagovanje vseh izzivov v novem šolskem letu ozavestite lastna realna pričakovanja.

''Vsekakor pa je bistveni dejavnik za uspeh, da dijaki vzpostavijo zdrave navade, kot so: dovolj spanja, redna telesna aktivnost, urejena prehrana, uskladitev urnika šolskih obveznosti z interesnimi dejavnostmi in prostim časom. To je pomemben temelj, za katerega lahko ogromno naredijo starši z vzgojo v preteklih letih, saj če se otrok ne počuti dobro, ne mora biti uspešen v šoli.''

Dijake ob morebitnih čustvenih in duševnih stiskah poziva, naj jih ne bo strah in sram spregovoriti o tem. Z ustrezno pomočjo lahko hitro splavajo iz osebnih stisk in uspešno opravljajo obveznosti, ki jih imajo.

6 napotkov Romane Čolič

1. Ne čakajte, da se vam stvari začnejo kopičiti. Poskušajte delati sproti.

2. Če opazite, da ne česa ne zmorete sami, naj vas ne bo sram poiskati pomoč.

3. Organizirajte si delo in pri tem ne pozabite na čas zase (prosti čas).

4. Ne nalagajte si preveč.

5. Ob morebitnih čustvenih in duševnih stiskah ne molčite.

6. Dijaki prvih letnikov, za vas je bil skok iz osnovne šole v srednjo šolo prelomnica, normalno je, da bodo prvi meseci težji, saj se bo treba navaditi na novo okolje, nove profesorje, nove sošolce, novo dinamiko. Bodite pogumni.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863