Bibaleze.si

Alergija na sonce v nosečnosti

Bilka Baloh

Naslovnica

0
16. 07. 2010 06.02

Alergijo na sonce lahko dobimo kljer koli, ne le na morju. Pekoči sončni žarki nas lahko ujamejo tudi v mestu, na sprehodu ali pri delu na vrtu. Najpogosteje je prizadeta koža dekolteja, hrbtne strani rok in podlahti ter obraza, torej na delih, ki so bolj izpostavljeni sončnim žarkom.

Med nosečnostjo se soncu raje izogibajte, če pa ne gre drugače, uporabljajte pokrivala in sončna očala.
Med nosečnostjo se soncu raje izogibajte, če pa ne gre drugače, uporabljajte pokrivala in sončna očala.
Med nosečnostjo se soncu raje izogibajte, če pa ne gre drugače, uporabljajte pokrivala in sončna očala.FOTO: iStockphoto

Kako jo prepoznamo?

Da nas je ujela alergija, povezana s soncem, bomo ugotovili še isti, dan, morda že nekaj ur po izpostavi. Na koži se pojavi koprivnica ali drobni mehurčki, napolnjeni s tekočino, ki obupno srbijo. Največja napaka je, če te mehurčke nezavedno spraskamo do krvi - takrat se poletno veselje konča. Traja namreč od 10 do15 dni, da se koža ponovno zaceli in obnovi.

Vedno bolj pogoste

Ker je ozonski plašč vedno tanjši, je sonce v poletnih dneh toliko bolj močno. To za vsaj 20 odstotkov ljudi predstavlja velik problem. V večini blagih primerov se sploh ne zavedamo, da gre za alergijo na sonce. Navadno mislimo, da gre za opečeno kožo po sončenju. Pri nekaterih pa se pojavljajo reakcije, za katere mislimo, da so alergije na sonce, v resnici pa so le alergične reakcije na sredstva, ki smo jih nanesli na kožo, vključno s kremami za sončenje.

Različna zdravila, ki preprečujejo alergijo na sonce, so v nosečnosti prepovedana.
Različna zdravila, ki preprečujejo alergijo na sonce, so v nosečnosti prepovedana. FOTO: iStockphoto

Zaščita

Nosečnice morajo biti posebno pozorne, saj naj v času nosečnosti ne bi jemale nobenih zdravil in uporabljale čim manj kozmetičnih sredstev, ki ščitijo pred opeklinami ali alergijami. Poznamo tri vrste UV-žarkov: UVC-žarke zadrži že plast ozona, tako da ne pridejo do zemeljskega površja. Bolj znani so nam UVA- in UVB-žarki. UVB-žarki povzročajo opekline kože, UVA-žarki pa kožo starajo in smo jim izpostavljeni vsak dan, tudi tedaj, ko sonce ne sije. Kot zanimivost povejmo, da UVA-žarki prodrejo tudi skozi steklo.

Različna zdravila, ki preprečujejo alergijo na sonce, so v nosečnosti prepovedana.

Kreme

Večina zaščitnih krem, ki jih najdemo v slovenskih trgovinah, je uvoženih. Kratica SPF izvira iz angleščine in pove, kakšna je stopnja zaščitnega faktorja (ang. sun protecting factor). Številna sredstva za sončenje namreč ščitijo le pred nezaželenimi opeklinami, torej pred UVB-žarki, ne pa tudi pred UVA-žarki. Sestavine, katerih ime se konča s -cinamat in -salicilat, ščitijo samo pred UVB-žarki. Sestavini avobenzon in parsol ščitita samo pred UVA-žarki. Oksibenzon, titanov dioksid in cink ščitijo tako pred UVA- kot UVB-žarki. V zaščitnih sredstvih so sestavine, ki delujejo kemično, in sestavine, ki delujejo fizično. Kemične sestavine so tiste, ki jih koža vsrka in delujejo globinsko - vplivajo na UV-žarke, ki jih vsrka koža. Večina jih ščiti le pred UVB-žarki. Fizično delovanje zaščitnih sredstev je omejeno na površino kože: UV-žarke odbijajo, delujejo pa večinoma le na UVA-žarke. Mnoge kreme vsebujejo sestavine obeh vrst, zato ponujajo optimalno zaščito.

Čeprav bi šle rade na plažo, boste veliko več koristi zase in za še nerojenega otroka naredile, če boste v tem času čimveč počivale v senci.
Čeprav bi šle rade na plažo, boste veliko več koristi zase in za še nerojenega otroka naredile, če boste v tem času čimveč počivale v senci.FOTO: iStockphoto

Pogovor z zdravnikom

Če se noseča ženska odloči za uporabo slednjih, naj se pred tem posvetuje s svojim zdravnikom. Sporne so predvsem kemične sestavine, ki prodirajo globlje v kožo in s tem tudi v krvni sistem. Po krvi pa do še nerojenega otroka prihaja hrana. Zato bodite pazljive in si raje priskrbite kreme, ki imajo posebne oznake ter so za nerojenega otroka neškodljive. Dobite jih v zeliščnih lekarnah in trgovinah z zdravo prehrano. Prav tako za nosečnice niso primerni solariji in vsi nenaravni posegi v času nosečnosti.

Skrijte se!

Edina rešitev je, da se skrijete v senco in upoštevate že tolikokrat napisano pravilo, da ne hodite na plažo med 12. in 16. uro. Uporabljajte senčnike in pokrivala, če pa se slučajno znajdete na plaži, se čim prej umaknite v bližnjo senco. Premočno sonce ni dobro tudi za plod, saj se poveča telesna temperatura matere in posledično tudi plodu. Sonce običajno pospeši tudi otekanje nog in zastoj limfe v telesu. Nosečnice veliko težje prenašajo vročino kot običajni ljudje, zato je dobro, da imajo ob sebi nekoga, ki pazi na njihovo počutje. Zaradi vročine se lahko njihov pritisk zelo zniža in imajo vrtoglavico. V vročih poletnih dneh naj si raje kot sončenje privoščijo čim več počitka v senci in hladu.

Dojenčki in sonce

Velja nepisano pravilo, da otrok do dopolnjenega prvega leta starosti soncu ne izpostavljamo, pa tudi kasneje jih umaknemo s sonca, predvsem med 11. in 16. uro. Po šestem mesecu lahko začnemo uporabljati zaščitne pripravke na mestih, ki jih ni mogoče obvarovati z obleko (obraz, vrat, roke, noge). Pripravki naj vsebujejo predvsem tako imenovane mineralne filtre kot sta cinkov in titanijev dioksid, in čim manj - ali raje nič - dodatkov, dišav in konzervansov.

Voda, voda, voda …

Poleti popijte še več vode, kot običajno. Če bo to tri litre na dan, vam ne bo prav nič škodilo. Pijte počasi in na vsakih 5-10 minut nekaj požirkov.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863