V Združenih državah Amerike vse več otrok na svet prijoka s carskim rezom. Z nedavno študijo so se odločili preveriti, zakaj je temu tako. Ugotovili so, da zdravniki vse več uporabljajo sredstva za sprožitev poroda, prehitro obupajo nad vaginalnim porodom in raje otrokom na svet pomagajo kirurško, kot da bi počakali, da narava ubere svojo pot. Poleg tega ženskam, ki so že kdaj rodile s carskim rezom ne dovolijo, da bi naslednjič poskušale roditi vaginalno.

Zaskrbljeni
32 odstotkov otrok v Ameriki – skoraj eden od treh – se rodi s carskim rezom. Število operacij se vztrajno povečuje od leta 1996 in leto za letom podira rekorde. Carski rez je postala najbolj običajna operacija v ameriških bolnišnicah. Pred tremi leti, zadnje leto, za katerega imajo podatke, so opravili 1,4 milijona carskih rezov. Tako veliko število je spodbudilo razprave in povzroča zaskrbljenost.
Strokovnjake skrbi, saj pri carskem rezu lahko pride do kirurških zapletov. Raziskave so pokazale tudi, da zaradi težav po posegu mora več mater nazaj v bolnišnico in dojenčkov na intenzivno nego. Z vsakim nadaljnjim carskim rezom je nevarnost za mamo še toliko večja. Tako se povečajo možnosti, da se maternica v naslednji nosečnosti pretrga, kar lahko resno poškoduje oba, mamo in dojenčka.

Carski rez lahko poveča tudi tveganje za pojav nevarnih nepravilnosti posteljice v naslednjih nosečnostih, ki lahko povzročijo krvavitve in vodijo v kirurše odstranitve maternice. Zaporedni carski rezi so lahko tvegani, nekatere ženske pa si po njih ne morejo ustvariti večje družine. Poleg tega so stroški carskega reza skoraj dvakrat tolikšni kot stroški vaginalnega poroda.
Raziskava
Z raziskavo, v kateri so pregledali podatke 228.668 porodov v 19 bolnišnicah po Ameriki, so želeli preveriti, koliko carskih rezov opravijo, preden ženske sploh začnejo rojevati (več kot polovico) in koliko potem, ko se je porod že začel. Vodjo študije je presenetilo, da s carskim rezom rodi kar tretjina novopečenih mamic. Čeprav so vedeli, da je povprečno 32 odstotkov vseh porodov s carskim rezov, so menili, da je veliko teh ponavljajočih se.
Glavni razlog za carski rez je bil predhodni porod na ta način. Vendar je pri ženskah, ki prej še niso rodile s carskim rezom, eden od dejavnikov tveganja tudi uporaba sredstev za sprožitev poroda. Uporaba teh je vse bolj pogosta in raziskovalci so ugotovili, da se sprožen porod dvakrat bolj pogosto konča s carskim rezom kot spontan porod.
Nimajo možnosti
44 odstotkom žensk, ki so poskušale roditi vaginalno, so porod kar sprožili. Ko so carski rez opravili po sproženem porodu, so jih polovico opravili, preden se je ženska sploh odprla šest centimetrov, kar po mnenju raziskovalcev kaže na to, da je morda za carski rez kriva tudi nepotrpežljivost osebja. Ženska se smatra za polno odprto pri desetih centimetrih, carski rez pa običajno opravijo že veliko prej. Kot druge študije je tudi ta potrdila, da le peščici žensk po carskem rezu ponudijo možnost, da bi naslednjega otroka rodile vaginalno.
“Zdravniki in porodnice se manj zavzemajo za vaginalni porod. Očitno je, da se bo število carskih rezov v Ameriki le še povečalo,“ je ob tem povedal vodja študije. Vseeno pa upajo, da ne bo doseglo števila, kakršno je v Braziliji (70 odstotkov) ali na Kitajskem (60 odstotkov). Menijo, da bi morali zmanjšati predvsem število carskih rezov pri novih materah in povišati število vaginalnih porodov po carskem rezu.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV