Mnogo mamic in nosečnic se sprašuje, kako poteka razvoj dojenčka v maternici in ali držijo nekatere mogoče nekoliko nenavadne trditve, kot so, da ima dojenček rep in škrge. Na zanimiva vprašanja je odgovoril Stanko Pušenjak, ginekolog in porodničar.
Ima zarodek res škrge?
Mislim, da gre zgolj za poenostavitev pojma naštetih škržnih lokov, brazd in žepov, nečesa, kar s škrgami pri ribah in dihalno funkcijo nima več nobene zveze. V načelu sicer tudi človeški zarodek v svojem zgodnjem razvoju res naredi določene prehode, ki spominjajo na končne razvojne stopnje daljnih prednikov, tako tudi "škržne brazde, loki in žepi" spominjajo na škrge, vendar te ne "zakrnijo" ampak se spremenijo v različne organe v področju vratu in glave , npr. v zunanje in srednje uho ipd.). Zarodek torej nima škrg, temveč se mu prehodno, v 4. in 5. tednu razvijejo škržni žepi, škržni loki in škržne brazde, iz teh pa se kasneje razvijejo različne strukture na in v glavi in vratu.
Ima zarodek res rep?
V zgodnjih razvojnih fazah ima zarodek tudi podaljšek hrbtenice, ki zgleda kot repek in kasneje od njega ostane le še trtica.
Kdaj zarodek dobi človeško podobo? Kdaj mu začne biti srce?
Človeško podobo zarodek pridobiva postopoma. Deloma je človeška podoba zarodka razvidna že pri okrog 9. tednih nosečnosti, ko ima že povsem oblikovano glavo, trup in zasnove okončin, konča pa nekje pri 11. tednih, ko se zasnove že povsem razvijejo in ni več nobenega dvoma, da gre za človeški plod (fetus). Srce pri plodu začne biti v 6. tednu nosečnosti.
Dojenček v maternici tudi lula. Kako pogosto lula? Kaj lula? Plodovnico? Kako se plodovnica čisti?
Sečila pri plodu delujejo že v maternici in po 18 tednu je 99 odstotkov plodovnice tega izvora, izločanje seča pa se začne nekje pri 10. tednih. Med ultrazvočnimi preiskavami ploda opažamo, da se mehur že pri12 tednih prazni vsakih nekaj minut. Seč tekom nosečnosti spreminja svojo sestavo, in če je v prvih tednih zelo podoben plazmi, postane proti koncu nosečnosti vse bolj podoben seču, torej se tekom nosečnosti urin vse bolj koncentrira in vsebuje vse več snovi, katerih se telo skozi ledvice očisti (torej vsebuje sečnino, kreatinin, urate in soli in drugih presnovkov, ki se jih telo želi znebiti). Sicer pa se plod bolj ali manj čisti teh snovi še bolj skozi posteljico, saj vse čistilne presnovne procese namesto njega opravlja nosečnica. Plodovnica se ne rabi čistiti, ker je čista, jo pa plod neprestano tudi požira in vse ,kar plava v plodovnici, zlasti s površine ploda odpadajoče celice, se tako presnovijo v njegovem črevesju in se tvori nekakšno mazavo, sterilno blato (mekonij), ki ga plod prvič izloči šele po rojstvu.
Kaj bi se zgodilo, če bi dojenček že v maternici izločil blato, se pokakal?
Plod v maternici načeloma ne kaka, se pa to lahko izjemoma zgodi, kadar je črevo že dovolj napolnjeno (običajno po 34. tednu) in če se zgodi kaj, kar njegovo črevesje požene, da se začne predčasno krčiti (pomanjkanje kisika, zvišane vrednosti ogljikovega dioksida in nizek pH krvi). Tudi prenošen plod brez drugih razlogov včasih lahko izloči mekonij v plodovnico, ki zato postane zelena. Zgolj zaradi prisotnega mekonija v plodovnici se še nič ne zgodi, lahko pa pride do zapleta, če je plodovnice zelo malo, izločitev mekonija povzroči zelo gosto plodovnico, če na vse to plod med porodom utrpi še hujše pomanjkanje kisika in po rojstvu močno potegne vse to v svoja pljuča pri prvem vdihu. To lahko povzroči aspiracijsko, mekonijsko pljučnico, ki jo porodničarji in pediatri pri porodu preprečujemo s takojšnjim posrkanjem (aspiracijo) ustne in nosne votline s posebno cevko po rojstvu otroka, še preden ta naredi prvi globoki vdih.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV