
Delovanje javnih medicinskih institucij se usmerja na odpravljanje telesnih posledic neravnovesja, ti postopki zdravljenja so pogosto življenjsko pomembni in tudi učinkoviti. A tudi vsakodnevno se srečujemo s telesnimi, čustvenimi in duševnimi težavami, ki bi jih radi obvladovali, čeprav nismo v življenjski nevarnosti. V takšnih okoliščinah se lahko po pomoč obrnemo k homeopatskemu zdravljenju, saj to ni invazivno, ne povzroča odvisnosti in nima stranskih učinkov kot številna druga zdravila, ki so sicer v določenem trenutku ključna, pravi doktorica Maruša Hribar, predsednica homeopatske sekcije Slovenskega farmacevtskega društva. Povprašali smo, kako in katere težave nam lahko omenjena veja medicine olajša v nosečnosti.
Je homeopatija za blažitev zdravstvenih težav v nosečnosti dobra izbira?
Homeopatija je dobra izbira pri reševanju težav, ki ne ogrožajo življenja ploda ali zdravja nosečnice. Njena nekritična uporaba v nosečnosti pa je lahko problematična, če ima bodoča mati na primer sladkorno bolezen ali druga težka obolenja. V takšnih primerih so vseeno vedno na prvem mestu navodila lečečega zdravnika, homeopatija pa je lahko kvečjemu dodatek k zdravljenju.
Ima homeopatija kakšne stranske učinke? Na kaj bi morala biti nosečnica pri uporabi takšnih zdravil pozorna?
Homeopatija, ki jo poučujem v okviru Lekarniške zbornice, uporablja nizkopotenčna homeopatska zdravila, zato so stranski učinki praviloma izključeni. Homeopatsko zdravljenje v nosečnosti je usmerjeno predvsem na lajšanje spremljevalnih težav nosečnice in na pripravo za porod. Kot sem že omenila, homeopatska zdravila niso primerna za huda obolenja, kot so sladkorna bolezen, rak ali hujša duševna obolenja, prav tako tudi ne morejo vplivati na morebitne spremembe v genetskem zapisu ploda, torej na dedne bolezni. Nosečnice naj bodo pozorne predvsem na to, da nasvet poiščejo pri usposobljenem strokovnjaku in ne nasedajo pretiranim obljubam o delovanju zdravil.
Katere zdravstvene težave, ki se med nosečnostjo pojavijo, lahko zdravimo s homeopatskimi zdravili?
Pri homeopatiji je pomembno, da se odzovemo takoj, ne šele potem ko se simptom že razmahne in so potrebni kirurški posegi ali močna zdravila. V zgodnjih fazah nosečniških težav se homeopatija uporablja za lajšanje težav pri: zatekanju, krčnih žilah, hemeroidih, slabokrvnosti, slabosti, slabi prebavi, nespečnosti ter čustveni in miselni napetosti. Homeopatska zdravila se jemljejo tudi kot preventivna priprava na porod: za zmanjšanje strahu, telesnih komplikacij in za bolj učinkovito okrevanje porodnice.

Katere kronične bolezni se lahko med nosečnostjo homeopatsko zdravijo?
Če imamo blažje kronične težave z nespečnostjo, želodcem ali glavoboli, se lahko zdravimo s homeopatijo. Pomembno je, da ne gre za obolenja, ki bi lahko ogrožala življenje bodoče matere ali ploda. Nosečnost ni čas za eksperimentiranje in nekritične spremembe postopkov zdravljenja. Homeopatija je lahko vedno v pomoč kot dodatno podporno zdravljenje ali celo samostojno, vendar mora o tem odločiti tako lečeči zdravnik kakor oseba s strokovnim znanjem o homeopatiji.
Lahko homeopatija med nosečnostjo zdravi tudi psihične težave, kot je depresija?
Depresija je termin s področja duševnega zdravja, ki je pogosto uporabljen in prepogosto nerazumljen, saj označuje širok spekter duševnih sprememb. V primeru, da depresija označuje padec oziroma nihanje razpoloženja nosečnice, ki je moteče, a povsem obvladljivo, je homeopatija primerna oblika zdravljenja. Ko pa depresija označuje hudo stisko z nezmožnostjo vsakodnevnega življenja je primerno le zdravljenje z antidepresivi, ki ga predpiše lečeči zdravnik. Takšno zdravljenje se nato lahko nadaljuje ali dopolnjuje s homeopatskim zdravljenjem.
Kaj pa po porodu? Za lajšanje katerih značilno poporodnih težav bi jo mamice lahko uporabljale in ali vplivajo na kakovost materinega mleka?
Homeopatija je priporočljiva za blaženje morebitne čustvene napetosti po porodu. Ne govorimo o poporodni depresiji, ki ima lahko hujše posledice. Kar zadeva dojenje so homeopatska zdravila idealna. Njihova prednost je prav v tem, da ne vplivajo škodljivo ne na mater ne na otroka ali na kakovost materinega mleka. Lajšajo lahko tudi morebitne zaplete pri dojenju, če ima mamica premalo mleka, občutljive prsi in podobno.
Je pri nas homeopatija prisotna tudi v porodnišnicah?
V Sloveniji homeopatija še ni prisotna v porodnišnicah, kot je v sosednjih državah. Tam se uporablja za spodbujanje naravnih popadkov, za zmanjševanje strahu pred porodom in kot pripomoček pri okrevanju porodnice, za boljše celjenje ran po morebitnih kirurških postopkih, zmanjševanje stranskih učinkov anestezije in za splošno boljše psiho-fizično počutje porodnice.
Mnogi menijo, da homeopatijo uradna medicinska stroka še vedno nekako odriva na rob. Menite, da jo nosečnice dovolj poznajo in tudi uporabljajo?
V Sloveniji za razliko od številnih drugih evropskih držav ni kontinuirane uporabe homeopatije, zato se v povezavi s homeopatijo pojavljajo številne nejasnosti. Homeopatija je pričakovano odrinjena, ker v slovenski javni in strokovni prostor šele zadnja leta vstopa dialog o homeopatiji vezan na strokovno literaturo, izobraževanja in izkušnje iz prakse. Slovenska homeopatska stroka se udeležuje strokovnih izobraževanj tako doma kot v tujini, zato lahko rezultate nedvomno pričakujemo. Trenutna uporaba je skromna zaradi manjše dostopnosti do homeopatskih zdravil, ki so v sosednjih državah na voljo v lekarnah.

Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV