

Ginekologinja Darija Strah pojasnjuje, da to ne drži. Žensko, ki je zanosila kljub jemanju kontracepcijskih zdravil, lahko ginekolog napoti na poseben posvet na Ginekološko kliniko v Ljubljani, na oddelek za genetiko. "Že vrsto let se namreč posebni strokovnjaki, ukvarjajo in preučujejo različna zdravila in druge snovi, ki bi morda utegnila škodovati plodu. Tudi pri nosečnicah, ki morajo jemati antiepileptična zdravila, zdravila za duševne bolezni ali posebno močne antibotike, kemoterapijo in drugo. Za vsako zdravilo, torej tudi za vsak posamezen kontraceptiv, natančno pojasnijo in ovrednotijo morebitni negativni učinek na plod, izdajo priporočila za nadaljevanje nosečnosti ali morebitno prekinitev," je za Bibaleze.si povedala Strahova ter dodala, da za vse sodobne kontraceptive na splošno velja, da nosečnosti ni treba prekiniti, priporočeni so morda dodatni ultrazvoki ali posebna navodila.
Tako se lahko nosečnica večinoma pomiri, dobi dodatna zagotovila in izve, kako naprej. "V Sloveniji omenjena služba deluje zelo zgledno in strokovno ter s tem preprečuje nepotrebne prekinitve nosečnosti."
Strahova nosečnicam svetuje, da naj svojemu izbranemu ginekologu vedno omenijo, katera zdravila so uživala v času zanositve, le ta jim bo predpisal napotnico za genetski pregled. "Tako bo marsikatera nosečnost prijetnejša in brez velikih strahov," še dodaja dr. Strahova.
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV