Bibaleze.si

Veste, kdaj so vaši plodni dnevi?

N.R

Zanositev

2
03. 11. 2010 13.43

Medtem ko so zdravi moški plodni vsak dan, pri ženskah ni tako. Pri njih se namreč plodnost skozi menstrualni ciklus spreminja. Ženska mora dobro poznati svoj menstrualni ciklus, da bi ugotovila, kdaj je najbolj plodna.

Ovulacija

 

Ovulacija
OvulacijaFOTO: iStockphoto

Malo je žensk, ki imajo zelo redne menstrualne cikle. Ti se namreč razlikujejo predvsem v dolžini. Pri nekaterih cikel traja 23 dni ali manj, pri drugih pa tudi več kot 35 dni. Da bi bilo vse bolj enostavno, za povprečno dolžino cikla štejemo 28 dni.
Menstrualni ciklus nadzorujejo določeni hormoni. Razdelimo ga na dve fazi – prva je pred ovulacijo in druga po njej.

Zorenje jajčnega mehurčka – faza pred ovulacijo:

Hipofiza, kot grah velika žleza na spodnji strani možganov, izloča stimulirajoči hormon (FSH ), ki spodbuja zorenje jajčnih foliklov v jajčniku. Jajčni mehurček, ki se razvija, pa tvori vse večje količine estrogena.

Estrogen povzroča spremembe v telesu: poveča se količina soli, sladkorja in aminokislin. Sluznica maternice se debeli, maternični vrat pa se dviga, mehča in odpira. Sluz materničnega vratu, ki jo proizvajajo žleze, postaja vse bolj tekoča in lepljiva. Zanimivo je, da visokoplodna sluz vsebuje kar 98 odstotkov vode.

Bazalna temperatura (merjena v danki, nožnici ali v ustih) ostaja na nižji ravni. Ko estrogen doseže določeno raven v krvi, spodbudi hipofizo, da sprosti luteinizirajoči hormon (LH); dvig le-tega v 36 urah izzove ovulacijo. Mehurček, ki je najbolj zrel, poči, in sprosti jajčno celico – to je ovulacija in čas, ko je ženska najbolj plodna.

Ovulacija
OvulacijaFOTO: iStockphoto

Faza po ovulaciji:

Jajčni mehurček, ki poči, se razvije v rumeno telesce (corpus luteum), ta pa tvori še en hormon, progesteron. Ravno tako kot estrogen vpliva na nekatere spremembe.

Po ovulaciji pride do neplodnega stanja – gosto prepletena mreža lepljive sluzi tvori čepek, ki preprečuje oziroma ovira prodiranje semenčic. Zaradi kislih vaginalnih izločkov semenčice v tem obdobju hitro propadejo.

Sprememba je opazna tudi na materničnem vratu, saj se ta spusti, zapre in postane trši. V tem obdobju se telesna temperatura dvigne za približno 0,2 °C. Po približno štirinajstih dneh se rumeno telesce skrči in nato propade. Raven progesterona in temperatura pade. Sluznica maternice začne razpadati in začne se krvavitev, s tem pa se cikel konča.

Za prvi dan cikla se šteje prvi dan menstruacije, konča pa se zadnji dan pred naslednjo menstruacijo. Menstruaciji sledi relativno neplodno obdobje. Obdobje plodnosti se začne ob prvem znaku sluzi, semenčice lahko namreč v plodni sluzi preživijo več dni in čakajo na ovulacijo.

Kako prepoznate sluz?

Neplodna sluz – po menstruaciji spodnji del materničnega vratu izloča motno in lepljivo sluz, ki zapira maternični vrat. Ob vhodu v nožnico lahko zaznate malo ali nič sluzi – temu se reče tudi „suhi dnevi“ ...

Pred ovulacijo – ob vhodu v nožnico se pojavi občutek vlažnosti, ženska lahko opazi sluz, ki je najprej gosta, nato pa vedno bolj redka, prozorna in raztegljiva, podobna je jajčnemu beljaku.

Oploditev
OploditevFOTO: iStockphoto

Najbolj plodna sluz in plodni dan – prepoznate ga, ko je že mimo, saj je to zadnji dan, ko je sluz še vlaknasta in raztegljiva ter ustvarja občutek spolzkosti. Ni pa nujno, da je ravno dan z največ sluzi tudi najbolj ploden. Ovulacija lahko nastopi v času najbolj plodne sluzi ali dva dni pozneje.

Sluz po ovulaciji – že dan po vrhuncu plodnosti pride do izrazite spremembe videza sluzi. Ženska nima več občutka mokrosti in spolzkosti, sluz pa je ponovno gosta in motna ali je sploh ni. Tako ostane vse do menstruacije.

Opazujte svoje telo

Lahko trdimo, da hormoni uravnavajo naše počutje. To pa zagotovo najbolj občutijo ženske. Če ženska zna prisluhniti svojemu telesu in ga zna opazovati, lahko zelo kmalu ugotovi, kdaj je plodna in kdaj ne.

PMS – sovražnik številka ena!

Zagotovo ste že slišali za PMS – predmenstruacijski sindrom. Temu bi lahko rekli tudi kombinacija telesnih in duševnih sprememb, ki se začnejo v tednu pred menstruacijo in se z njo tudi končajo.

Vsaka ženska ga doživlja drugače, saj je odvisno, v kakšnih količinah njeno telo izloča določene hormone in kako se nanje odziva.

Telesni znaki so torej različni. Nekatere že teden dni pred menstruacijo čutijo napihnjenost, telo zadržuje več vode, počutje pa je vse prej kot dobro. Veliko žensk nekaj dni pred začetkom menstruacije čuti neverjetno lakoto in željo po sladkem. V tem primeru se telo na hormone pred menstruacijo očitno odziva z zniževanjem sladkorja v krvi. To lahko povzroči občutek šibkosti in ubijalske glavobole.

Če je vaše telo preobčutljivo na visoko raven progesterona, ste najverjetneje nekaj dni pred menstruacijo kot kup nesreče. Vse vam gre narobe, jokate za prazen nič. Otožnost in občutek, da so možgani na počitnicah, je namreč posledica dviga progesterona pred menstruacijo. Veliko žensk v tem obdobju opazi, da so njihove dojke bolj polne, težje in včasih tudi bolj občutljive.

Kaj pa moška plodnost?

V moških modih se semenčice tvorijo neprekinjeno. Ob ejakulaciji se sprosti od dva do pet mililitrov semenske tekočine, ki vsebuje okoli 100 milijonov spermijev na mililiter.

V materničnem vratu ob prisotnosti plodne sluzi lahko semenčice preživijo od tri do pet dni. Kadar je sluz debela, je prodiranje semenčic onemogočeno, saj sluz kot nekakšen čep zapira maternični vrat med neplodno fazo ženskega cikla. Tiste semenčice, ki ostanejo v nožnici, pa zaradi kislosti njenih izločkov propadejo v nekaj urah.

Semenčice so lahko prisotne tudi v majhni količini predsemenske tekočine, ki jo moški sprosti pred ejakulacijo. Zato v redkih primerih lahko pride do nosečnosti tudi brez izliva, če je na vhodu v nožnico prisotna plodna sluz. Zdrav moški je torej ves čas ploden, medtem ko je ženska plodnost odvisna od njenega menstrualnega ciklusa.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863