Nekaterim uspe otroka spočeti takoj, drugi žal nimajo te sreče. Približno četrtina parov se spopada z obdobjem neplodnosti, ki traja več kot eno leto, pri nekaterih celo še dlje. Vsaj eden od šestih parov mora sčasoma na posvet k strokovnjaku za zdravljenje neplodnosti. Neplodnost je lahko rezultat dejavnikov, ki vplivajo na enega ali oba partnerja, v nekaterih primerih pa kljub pregledom vzroka zanjo nikoli ne odkrijejo.

Kdaj poiskati pomoč?
Strokovnjaki svetujejo, da si poiščete pomoč, če imate po dveh letih rednih spolnih odnosov brez zaščite še vedno težave s spočetjem. Ženskam se plodnost močno zmanjša po 35. letu starosti, nanjo pa vplivajo tudi drugi dejavniki. Težje zanosijo ženske, ki so kdaj imele pelvično vnetje, imajo neredno menstruacijo ali policistične jajčnike.

Na žensko plodnost vpliva tudi zunajmaternična nosečnost, do katere je prišlo zaradi odstranitve enega od jajcevodov. Enak učinek ima tudi predhodno hudo vnetje slepiča ali operacija trebuha – oboje lahko pusti brazgotine ali zamaši jajcevoda.
Na vaše možnosti za zanositev lahko vplivajo tudi spolno prenosljive bolezni, kot sta klamidija in gonoreja, ki lahko prav tako zamašita jajcevoda. Še en vzrok neplodnosti ali zmanjšane plodnosti pri ženskah pa je endometrioza.
Kaj pa pri moških?
Moški morajo poiskati pomoč po okužbah, ki so vplivale na njihova moda, na primer po prebolelem mumpsu. Na plodnost lahko vplivata tudi operacija zaradi nespuščenih mod in zdravljenje spolno prenosljive bolezni, kot je gonoreja – to lahko zamaši cevčice, po katerih potujejo semenčice.
Na moško plodnost vplivajo tudi prezgodnji izliv in motnje erekcije ter delo, pri katerem so izpostavljeni sevanju ali določenim strupenim snovem.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV