Bibaleze.si

NE alkoholu v nosečnosti!

N.R

Nosečnost

1
05. 08. 2010 11.32

Za alkohol v nosečnosti velja velik NE, saj prehaja preko posteljice do nerojenega otroka. Ker ga ne zmore razgraditi, lahko v malem telescu ostane dlje časa in povzroči hude posledice.

Nosečnica in alkohol
Ženska s kozarcem vina
Ženska s kozarcem vina FOTO: iStockphoto
Nosečnost je za večino žensk najlepše obdobje v življenju. To pa tudi pomeni, da noseča ženska za svoje zdravje skrbi še bolj kot sicer, se zdravo prehranjuje, skrbi za splošno dobro telesno pripravljenost in se izogiba nezdravim navadam. To velja tako za kajenje kot alkohol, ki lahko na plodu pusti še veliko hujše posledice.

Preko posteljice do ploda

Alkohol, ki ga zaužije nosečnica, iz materinega krvnega obtoka zlahka preide v posteljico in kri zarodka. Ker plod alkohola ne zmore razgraditi kot odrasla oseba, lahko ostane koncentracija alkohola v njegovi krvi visoka dlje časa. Taki otroci se zato rodijo s prenizko telesno težo, so podpovprečne rasti, razdražljivi, ne spijo, se tresejo in imajo krče, pride lahko tudi do nenadne smrti.

Strokovnjaki vedno znova poudarjajo, da je alkohol v nosečnosti škodljiv. Uživanje alkoholnih pijač lahko povzroči tudi spontani splav v zgodnji nosečnosti, odmrtje ploda v kasnejših obdobjih nosečnosti, ali prezgodnji porod.

„Nekateri strokovnjaki menijo, da kozarec vina nosečnici ne bo škodil, a to je tako: če ponudiš prst, lahko kdo zagrabi celo roko! Kar pomeni, da se kozarček vina lahko spremeni v dva ali več. Tako ginekologi raje rečemo: Nič alkohola!“ nam je povedal priznani ginekolog in porodničar iz ljubljanske porodnišnice dr. Stanko Pušenjak.

Kadar ženska alkohol uživa redno in v velikih količinah, pride do tako imenovanega fetalnega alkoholnega sindroma, ki pri otroku povzroča veliko okvar, tako psiholoških kot fizioloških.

"Pogosto se zgodi, da pridejo nosečnice na pregled zaskrbljene, ker so na poroki ali drugi zabavi spile pol kozarca šampanjca. Takrat jih sicer pomirim, da s tem niso naredile nobene škode plodu, da pa bi vnaprej govoril, da alkohol nič ne škoduje, to pa ne! Ženska, ki bo hotela piti, bo tako in tako ignorirala naše nasvete, " še pravi Pušenjak. 

Na vprašanje, če se tudi pri nas zgodi, da pride ženska v porodno sobo pod vplivom alkohola, pa je odgovoril:

„Da, se zgodi, sicer redko, a smo že imeli takšne primere. Gre večinoma za brezdomke, mlade ženske, ki so plodne in lahko zanosijo.“

Fetalni alkoholni sindrom

Fetalni alkoholni sindrom nastopi, kadar je plod v maternici izpostavljen alkoholu. Ta pa pri otroku povzročil cel spekter napak in anomalij. Na žalost je ravno ta sindrom eden glavnih vzrokov za različne duševne motnje pri otroku. Ženska, ki v nosečnosti uživa alkohol, ima kar 35 odstotkov možnosti, da bo rodila otroka s fetalnim alkoholnim sindromom.

Značilnosti

Znaki sindroma so najpogosteje opazni kot iznakaženost obraza, zaostanek v rasti in napake v delovanju osrednjega živčnega sistema. Prizadetost možganov se kaže v manjši duševni razvitosti, motnjah učenja, pozornosti, hiperaktivnosti, impulzivnosti, motnjah spomina in govora. Vse to lahko vodi do nezmožnosti samostojnega življenja.

Alkohol v nosečnosti lahko pri otroku povzroča tudi težave s sluhom ali vidom, prirojene srčne napake, okvare ledvic, jeter in kosti, manjšo glavo.

Otrok s fetalnim alkoholnim sindromom v šoli potrebuje dodatno pomoč, kar pomeni več spodbude in individualne obravnave. Če taki otroci niso pravilno obravnavani, nimajo podpore, razumevanja in strpnosti vzgojiteljev, učiteljev ter nenazadnje staršev ali skrbnikov, se lahko pri njih začnejo zgodaj razvijati neprimerne oblike vedenja.

Že če šele nameravate zanositi, se alkoholu izogibajte. V času nosečnosti pa raje niti ne pomislite nanj. Že enkratna večja količina alkohola v nosečnosti lahko namreč pri otroku povzroči hude posledice.
 

Nosečnica in alkohol
Nosečnica in alkoholFOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863