Bibaleze.si

Zakaj ste med nosečnostjo občutljive na vonj?

Nikolina Koljanin

Nosečnost

3
21. 06. 2020 18.00

Nosečnice so ponavadi občutljivejše na določene vonje. Nekateri jim celo izzovejo slabost ali celo bruhanje, ki je prisotno predvsem v prvem trimesečju. Za to lahko krivite porast hormonov.

Nosečnica
Ženske z večplodovno nosečnostjo se ponavadi spopadajo z jutranjo slabostjo.
Ženske z večplodovno nosečnostjo se ponavadi spopadajo z jutranjo slabostjo.FOTO: iStockphoto

Tudi za preobčutljivost na določene vonje lahko nosečnice krivite hormonske spremembe, ki se dogajajo v vašem telesu. Heidi Murkoff, avtorica knjige What to Expect When You're Expecting, pravi, da povečana količina estrogena vodi k občutljivejšemu nosu, kar mnogim nosečnicam povzroča jutranjo slabost. Toda nekaterim je slabo, ne glede na to, koliko je ura. Strokovnjakinja Mayo Clinic trdi, da je ta pojav zelo pogost in prizadene 70 odstotkov nosečnic, najbolj pa je zaznaven pri prvi nosečnosti, mlajših ženskah in ženskah z večplodovno nosečnostjo. Slabost traja približno od šestega tedna in najdlje do konca 16. tedna nosečnosti.

Nosečnice so občutljive na določene vonjave ...
Nosečnice so občutljive na določene vonjave ... FOTO: iStockphoto

''Nosečniški nos'' ščiti dojenčka

Raziskovalci poskušajo dognati vez med povečano količino hormonov v krvi pri nosečnicah, povečano občutljivostjo na določene vonje in vplivom vsega tega na dojenčka, ki raste v materinem trebuhu. Ugotovili so, da je zavračanje določene hrane v nosečnosti samo pozitivno. Nosečnici, recimo, ne diši hrana, ki vsebuje veliko dodatkov in škodljivih snovi. Občutljiva je predvsem na cigaretni vonj, marsikatera ne prenese vonja alkoholnih pijač in kave, nekatere le-te tudi ne morejo piti, čeprav so jo prej z največjim užitkom s prijateljicami in sodelavkami srebale večkrat dnevno. V najnovejših raziskavah so celo zapisali, da jutranja slabost znižuje možnost za spontani splav in da je naloga ''nosečniškega nosa'', da ščiti še nerojenega otroka.

Zbežite pred močnimi dišavami

Heidi Murkoff se je pošalila, da se nosečnica na žalost ne more znebiti svojega nosa in preobčutljivih nosnic, lahko pa se izogne dišavam, ki jo spravljajo ob živce, predvsem tistim, zaradi katerih mora odhiteti na stranišče. Svetuje, da kuhate samo tisto hrano, ki jo lahko vohate, oz. vlogo kuharja prevzame vaš partner. Ne pozabite večkrat dnevno odpreti oken!

Zdravnik Bill Sears je pri svojem dolgoletnem delu spoznal, da nosečnicam ustreza vse, kar diši po kumaricah in sladoledu, ne prenesejo pa jedi, ki vsebujejo fižol, smrdijo jim omake za špagete, ribe in jajca. Čeprav so ribe zelo koristne za bodočo mamico, jih nekatere ne morejo videti na krožniku. Po nasvetu z zdravnikom lahko poskusite s pripravki, zdravili, ki nadomestijo maščobno kislino DHA.

Mogoče vam bo tudi pomagalo, da pogosteje operete oblačila, ker se na njih vonjave lahko zadržujejo zelo dolgo. Zamenjajte kozmetiko, če se vam zaradi dosedanje obrača želodec, prav tako poskusite z neodišavljenimi čistili.

Jutranja slabost
Jutranja slabost FOTO: iStockphoto
Čeprav vam je nerodno, poskusite sodelavce prositi, naj bodo uvidevni in naj ne uporabljajo parfumov z močnimi vonjavami. Zagotovo se ne zadržujete v kadilnicah ali v krogu ljudi, ki kadijo, če boste zaradi tega objemali straniščno školjko.

Poskušajte se obkrožiti s prijetnimi vonjavami. Meta, limona, ingver vam lahko pomagajo, da ublažite slabost. Zelo uspešno se lahko izognete določenim neprijetnim dišavam, če zamenjate hrano, ki ste jo do sedaj uživali. Sears predlaga, da za zajtrk namesto umešanih jajc zaužijete skledo koruznih ali ovsenih kosmičev. Če ste za malico oboževali tunine sendviče, si zdaj zraven žemlje pripravite puranjo ali piščančjo salamo.

Učinkovito lahko preprečite prve znake slabosti, če takrat pojeste nekaj slanega, zato imejte pri sebi krekerje ali prestice, ki bodo pomirile vaš želodec. Izognite se trem večjim obrokom in večkrat na dan po malem malicajte. Mayo Clinic opozarja, da nosečnica nikoli ne sme imeti popolnoma praznega ali polnega želodca, kajti oboje slabost samo poslabša. Proti slabosti se lahko po njenem mnenju borite tudi z akupresuro ali s trakovi za kinezoterapijo (zapestnicami, ki povzročajo stalen pritisk na notranjo stran zapestja).

Seveda za nosečnice sprememba pri zaznavanju vonjev ni edina, dosti se jih pritožuje tudi nad spremembo okusa. Bodoče mamice pogosto v ustih zaznajo kovinski okus, pojavi se nenavadna želja po drugačni pijači in hrani, predvsem sladki, ki pa se ji je po mnenju zdravnikov in ginekologov priporočljivo izogibati.

Prve znake slabosti lahko preprečite s krekerji in presticami.
Prve znake slabosti lahko preprečite s krekerji in presticami.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863