Postenje med svetim mesecem ramadanom je eden od petih temeljev islama. Vendar so nosečnice izvzete, če bi to lahko ogrozilo njihovo zdravje in zdravje njihovega nerojenega otroka. Vseeno se nekatere muslimanke odločijo za post, kljub možnim zdravstvenim zapletom.

Vsak drugi dan
32-letna Aanisa Butt se je postila med obema svojima nosečnostma. “Nisem se postila vsak dan. En dan sem imela post, naslednji dan je sledil počitek. To mi je pomagalo, da sem imela vedno dovolj energije,“ je povedala. Ramadan je deveti mesec islamskega koledarja in čas, ko se muslimani po vsem svetu postijo od zore do mraka.
“Ko ramadan pride na poletje, je lahko zelo težko ves dan zdržati brez hrane ter vode in za nosečnice je še toliko težje,“ pravi Aanisa. “Vendar me ni skrbelo za moje ali dojenčkovo zdravje. Mislim, da ti Alah da moč in ščiti tvojega nerojenega otroka.“ Čeprav je Aanisa rodila dva zdrava sinova, lahko dolgo postenje med nosečnostjo povzroči težave pri nerojenem otroku.
Raziskava
Študija ameriških znanstvenikov, osnovana na podatkih popisa prebivalstva v ZDA, Iraku in Ugandi, je pokazala, da se nosečnicam, ki so se postile, rodijo manjši dojenčki, ki so pozneje bolj nagnjeni k učnim motnjam. Raziskovalci z univerze Columbia so ugotovili, da je to bolj pogosto pri dojenčkih, katerih matere so se postile v prvih mesecih nosečnosti in med poletjem, ko so zaradi dolgih dni morale brez hrane zdržati dalj časa.
Verski voditelji pravijo, da se nosečnice ne bi smele postiti, saj to ogroža zdravje njihovega nerojenega otroka. Imam Madani Abdur Rahman iz Londona pravi, da islam nudi nosečnicam različne možnosti. “Položaj moramo oceniti. Če zdravnik reče, da bi postenje lahko škodilo mami in dojenčku, potem se ženske ne bi smele postiti. Zdravje mora biti vedno na prvem mestu,“ je dodal.

Vse morajo nadoknaditi
Nosečnice, ki prosijo, da bi jih oprostili postenja, morajo to nadoknaditi po rojstvu otroka. Nuala Close je medicinska sestra v londonski bolnišnici. Pravi, da veliko žensk tega ne izkoristi. “Če so ženske oproščene postenja, morajo to nadoknaditi kdaj drugič, na primer, ko prenehajo z dojenjem. Vendar ugotavljamo, da nosečnice tega ne želijo početi, zato se med ramadanom pogosto postijo kot običajno.“
Za Aaniso je bilo to, da bi morala nadoknaditi postenje pozneje, eden glavnih razlogov, da se je odločila za post med nosečnostjo. “Zelo težko bi to nadoknaditi pozneje, še posebno, ko se nihče drug v družini ne posti. Zato poskušam kar največ opraviti v svetem mesecu,“ je povedala.
Dolgi dnevi
Učenjaki pravijo, da če se nosečnice med ramadanom iz kakršnegakoli razloga ne morejo postiti, lahko namesto tega darujejo denar dobrodelnim organizacijam. Ker pa je postenje med svetim mesecem zelo pomemben del muslimanske kulture, se veliko žensk čuti krive, ker tega niso spoštovale.
Zdravstveni strokovnjaki opozarjajo, da bi se morale ženske pogovoriti s svojim zdravnikom, če se želijo postiti. “Sedaj, ko je ramadan v avgustu, so dnevi zelo dolgi. Dolgo postenje bo imelo škodljiv vpliv na noseče ženske,“ je povedala Closeva. “Nosečnice bi se o tem morale pogovoriti s porodno babico, saj je lahko nevarno ne le zanje, temveč tudi za nerojenega otroka.“
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV