Bibaleze.si

Nosečnice, ne pozabite na ribe!

Helena Adamič

Nosečnost

0
04. 04. 2011 08.20

Ribe vsebujejo veliko vitaminov, mineralov in maščobnih kislin. Zlasti med nosečnostjo so zato nepogrešljiv del jedilnika, saj prispevajo k vašemu zdravju in pravilnemu razvoju ploda.

Po mnenju dietologov lahko nosečnice uživate lososa v vseh oblikah, gojene postrvi, sardine, sardele, vahnje, ostriže, rakovice, kozice, pokrovače, školjke, ostrige in rake.
Po mnenju dietologov lahko nosečnice uživate lososa v vseh oblikah, gojene postrvi, sardine, sardele, vahnje, ostriže, rakovice, kozice, pokrovače, školjke, ostrige in rake.
Po mnenju dietologov lahko nosečnice uživate lososa v vseh oblikah, gojene postrvi, sardine, sardele, vahnje, ostriže, rakovice, kozice, pokrovače, školjke, ostrige in rake.FOTO: iStockphoto

 Riba je na nosečniškem jedilniku nezamenljiva. Na uravnoteženi jedilnik odraslega bi morala biti tedensko uvrščena dvakrat, zato med nosečnostjo nikar ne delajte izjem. Vsebujejo veliko beljakovin, vitamina D in omega-3 maščobnih kislin. Vse to je tako za vaše zdravje kot razvoj vašega otroka velikega pomena.

V prvem trimesečju nosečnosti potrebuje otrok ta hranila za oblikovanje organov, v drugem in tretjem trimesečju pa zaradi njihovega nadaljnjega razvoja. Vodne plavalke vas tudi dodatno oskrbijo z jodom, saj ščitnica med nosečnostjo pospešeno izloča hormona tiroksin in trijodtironin, ki uravnavata rast in razvoj. Jod je nepogrešljiv za oblikovanje živčnega sistema in kosti ploda, v drugem trimesečju pa vpliva na razvoj nevronov v možganski skorji in razvoj sluha.

Ribe vsebujejo tudi fosfor, ki je za razvoj malega bitjeca ravno tako pomemben, saj regulira metabolizem in spreminja hrano v energijo, odgovoren pa je tudi za pravilno posredovanje dednih značilnosti. Je eden najpomembnejših elementov v strukturi DNA, ki določa otrokov videz, obliko, značaj in sposobnosti.

Maščobne kisline, s katerimi so ribe bogate, krepijo obrambno zaščito človeškega organizma, zlasti morske ribe so s polinenasičenimi omega-3 maščobnimi kislinami bogatejše. Človeški organizem jih ne more proizvajati sam, zato jih lahko vnašamo le s hrano. Morda ni odveč pripomniti, da v zadnjem trimesečju nosečnosti razvoj otroških možganov poteka posebno hitro. Približno 20 odstotkov teže možganov predstavljajo polinenasičene maščobne kisline. Sodeč po zadnjih znanstvenih odkritjih omega-3 maščobne kisline plod tudi ščitijo pred poznejšim pojavom astme, možnost njenega dedovanja pa zniža na 70 %, če je mama za njo zbolela med nosečnostjo. Ribje maščobne kisline pa prispevajo tudi k razvoju vida pri malčku.

Losos je ena najboljših izbir. Bogat je z nenasičenimi maščobnimi kislinami, uživamo ga lahko tudi dimljenega.
Losos je ena najboljših izbir. Bogat je z nenasičenimi maščobnimi kislinami, uživamo ga lahko tudi dimljenega.FOTO: iStockphoto

Katere ribe izbrati?

Morda vas vonj rib odbija, čeprav se jim pred nosečnostjo niste mogli upreti. Poskusite jih v obrok vključiti v tistem delu dneva, ko slabost že izzveni, lahko pa jo v jedi skrijete. Najbolj priporočljivo je, da jih pripravljate s čim manj maščobe, najbolje na pari. Ko ribe izbirate, izberite morske. Te vsebujejo največ vitaminov in aminokislin in med drugim tudi taurin, ki regulira krvni pritisk in raven sladkorja v krvi.

Pazite pri surovih ribah, to velja zlasti za ljubiteljice japonske kuhinje in sušija. Tega lahko jeste le, če je bila riba že zamrznjena, saj nizke temperature uničujejo parazite in bakterije. Če vzhodnjaške zvitke pripravljate doma, ribo prej zamrznite vsaj za 24 ur. Izjema je dimljeni losos, tega lahko uživate surovega, saj vse bakterije že uniči dim.

A čeprav so ribe tako zelo zdrave, imajo tudi svoje slabosti. Vse vrste rib in školjk so znane po vsebnostih živega srebra, ribe ga imajo pravzaprav od vse hrane, ki jo ljudje zaužijemo, največ. Živo srebro je težka kovina, ki se v telesu kopiči. Velike količine lahko poškoduje človeški živčni sistem, še posebej pri plodu v razvoju. Ker se iz telesa ne izloča, ga največ vsebujejo ribe, ki so na samem vrhu prehranjevalne verige. Običajno ga največ vsebuje meso morskega psa, mečarice, skuše in tune.

Če ste noseči ali pa bi radi zanosili, se mesu morskega psa in mečarice zato povsem izognite. Tuno omejite na štiri srednje velike konzerve ali dva tunina zrezka na teden. Za uživanje belih rib ni omejitev, razen morskega psa in mečarice, po mnenju dietologov pa lahko brez zadržkov dvakrat na teden uživate lososa v vseh oblikah, gojene postrvi, sardine, sardele, vahnje, ostriže, rakovice, kozice, pokrovače, školjke, ostrige in rake. Tudi ko dojite, so priporočila enaka.

Pripravljajte jih s čim manj maščobe - na pari ali žaru.
Pripravljajte jih s čim manj maščobe - na pari ali žaru.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863