Bibaleze.si

Nosečniški kažipot

H. A.

Nosečnost

8
03. 11. 2010 14.33

V nosečnosti imate na voljo devet mesecev, da se pripravite na prihod otroka. Vmes pa se pojavi tisoč vprašanj, na katere želite odgovore, zato je prav, da se seznanite s pravicami, ki jih imate kot nosečnica.

Naj bo nosečnost nepozaben čas. Dobro poskrbite zase.

 

Naj bo nosečnost nepozaben čas. Dobro poskrbite zase.
Naj bo nosečnost nepozaben čas. Dobro poskrbite zase.FOTO: iStockphoto
Pride čas, ko ženska z vzhičenjem, začudenjem ali pa morda strahom izve, da se pod njenim srcem razvija novo življenje. Ta čas je nekaj izjemnega, posebnega. Vse knjige, revije, dobronamerni nasveti družine, prijateljic znank pa nikoli ne morejo v polni meri opisati občutij bodoče mamice.

Nosečnost je največkrat opisana kot obdobje, povezano z veselim pričakovanjem; sreča naj bi premočrtno rasla z velikostjo trebuščka. In vendar ni vedno tako. Skrb, negotovost in pričakovanje novega, neznanega, mamico prežemajo tudi s strahom in ta včasih ne ve, kje naj najde odgovore na številna vprašanja.

Nosečnost ni bolezen, pa vendar so nosečnice veliko v stiku z zdravstvenim osebjem. Pomembno je, da poznajo svoje pravice, predvsem tiste, ki izhajajo iz Zakona o pacientovih pravicah.

Pravice v zdravstvenem sistemu

V ta namen je pri združenju Naravni začetki izpod peres Zalke Drglin, Irene Šimnovec in Nine Radin izšla brošura Moj trebušček, najin porod, naše rojstvo: 20 pravic za 20.000 družin, ki predstavlja pravice nosečnce, otročička in celotne družine v zdravstvenem sistemu. Dr. Zalka Drglin je doktorica ženskih študij, vodja programa pri združenju Naravni začetki ter svetovalka porodnicam, materam in parom različnih spolov. Kot pravi v Sloveniji uveljavljene porodne prakse s sodobnimi znanstvenimi izsledki niso zadovoljivo usklajene. Dobrodejnost nekaterih je znanstveno dokazana, a pri nas niso uveljavljene, nekatere druge, pogosto uveljavljene, pa ne koristijo pri porodih z majhnim tveganjem. Večina bodočih mamic ne ve dovolj o svojih pravicah, zato jih v praksi ne uveljavlja. Pravice, ki jih brošura predstavlja, temeljijo na etiki skrbi in nekatere od njih so zakonsko že zagotovljene.

Na koncu pride najlepše.
Na koncu pride najlepše.FOTO: iStockphoto

Odločitve so vaše!

Zakon o pacientovih pravicah določa, da o sebi, svojem telesu in otročičku, ki se v vas razvija, odločate vi. Le vi lahko sprejmete končno odločitev o predlaganem zdravljenju, posegih in negi med nosečnostjo in porodom. Pred vsakim postopkom ali posegom morate biti obveščeni o prednostih in tveganjih. Zdravniško osebje vas mora obvestiti o vsakršni nameri ločevanja ali umetnega prediranja plodovih ovojev, prerezu presredka ali uporabi zdravil za sproženje in pospeševanje poroda in mora tudi počakati na vašo privolitev ali zavrnitev. Vse te pravice so za zdravstvene strokovnjake zavezujoče; le če izrecno poudarite, da soodločanja ne želite. Privolitev ali zavrnitev ne sme vplivati na nadaljevanje skrbi in nege.

Kakovosten odnos z zdravstvenim osebjem

Zdravstveno osebje mora zagotavljati enakost in upoštevati posebnost posameznice, bodočih staršev in družine. Spoštovana morajo biti vaša verska, nazorska in kulturna prepričanja ter življenjski slog. Deležni morate biti kakovostne in celostne podpore ter upoštevanja posebnih potreb nosečnic, staršev in otrok - kot, na primer, ko so otročički hudo bolni ali ko se porod konča s smrtjo novorojenega otroka.

Pravica do zasebnosti

Med postopki jemanja anamneze, pregledi, posegi in zdravljenjem morajo biti vaši osebni podatki in zasebnost varovani. V praksi to vodi vse do zaprtih vrat sobe, v kateri rojevate, do zaupnosti pogovora. Navzočnost kogar koli drugega, razen vašega stokovnjaka in njegovih sodelavcev pri posegu ali postopku, lahko zavrnete ali potrdite. S svojo in kasneje otrokovo zdravstveno dokumentacijo morate biti seznanjeni, lahko jo prepišete ali kopirate in vanjo dodajate svoje pripombe. Če menite, da so bile vaše pravice kršene, imate pravico do obravnave kršitve svojih pravic.

Vse to in še več

V združenju Naravni začetki poudarjajo, da imate kot nosečnica, porodnica in novopečena mamica poleg že opisanih pravic tudi pravico do zdravstvene oskrbe zase in malega sončka. Ta naj temelji na sodobnih znanstvenih izsledkih. Kadar jih je smiselno uporabiti, imate pravico do preverjenih, učinkovitih in varnih posegov in postopkov. Zdravstveno oskrbo za vas in malega otročička naj izvaja kompetentna babica, s katero lahko vzpostavite zaupen odnos.

Morali bi vam omogočiti, da si sami izberete porodno okolje z ustrezno strokovno pomočjo. Če gre za porod z majhnim tveganjem, je to lahko katera koli porodnišnica, samostojni porodni center ali porod na domu - vse to, seveda, na podlagi objektivnih informacij o prednostih in tveganjih. Prav tako ne bi smelo biti nobenih omejitev pri tem, koliko oseb vas na pregledih v nosečnosti ali pri porodu spremlja - lahko je le eden, ali pa tudi več. Zdravstveno osebje omejitev o številu navzočih ne sme postavljati, prav tako kot ne sme postavljati pogojev, povezanih z izobraževanjem in plačilom.

Večina niti v vaših rokah

Med nosečnostjo, porodom in po njem morate biti deležni  čustvene, telesne in družbene podpore. Za poporodno nego ali tudi prej imate možnost uporabiti nego doule. Če želite, vam mora biti omogočeno, da se seznanite z doktrino porodne pomoči, k čemur sodijo kvalitativni in kvantitativni podatki o številu posameznih posegov, sproženih porodov, pospešenih z zdravili, prerezu presredkov ...
Če imate porod z majhnim tveganjem, imate pravico do fiziološkega poroda. Ta naj vključuje svobodno gibanje in uporabo različnih porodnih položajev v prvi in drugi porodni dobi. Tretja porodna doba lahko poteka brez zdravil.

Pravico imate do izbire in uporabe različnih metod za lajšanje porodnih bolečin in sodobnih protibolečinskih sredstev. V to skupino sodijo porodna kad, topli in mrzli obkladki, masaže, učinkovita sodobna zdravila, epiduralna anestezija, raba fermentila - vse to pa mora biti dostopno ves čas in brezplačno.

Po tem, ko je novorojeno detece končno v vaših rokah, vas od njega ne morejo ločiti, razen v primeru, ko je prva pomoč nujna. Neprekinjen stik z novorojenčkom pomeni tudi, da mu v vašem naročju očistijo dihalne poti in prav tam opravijo prvi pregled. Med crkljanjem mu lahko vzamejo kri. Tudi po carskem rezu imate pravico, da ste neprestano ob novorojenčku. Če je le mogoče, je prav, da preglede novorojenčka opravijo med tem, ko ga imate v naročju vi ali očka.

Obveščenost in poznavanje pravic je veliko, če ne največ, kar lahko storite, da si boste nosečnost vtisnili v spomin kot nepozaben čas, ki je bil le uvod v tisto najlepše, kar je sledilo. Naj bo to izpolnjujoč čas, ko ste zase in svoje detece dobro poskrbeli!

Bi radi vedeli, kaj se v trebuhu dogaja z vašim malim čudežem? Naročite se na tedenska obvestila o poteku nosečnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863