Bibaleze.si

Porod vračamo ženskam!

E. Ž.

Nosečnost

0
26. 07. 2010 17.14

Združenje Naravni začetki vabi k strpni in argumentirani razpravi, da bi skupaj sooblikovali sodoben način rojevanja, ki temelji na širšem dojemanju poroda.

Novorojenček

 

Novorojenček
NovorojenčekFOTO: iStockphoto

Poroda ne vračamo naravi, vračamo ga ženskam, parom v pričakovanju otroka, pravijo v Združenju Naravni začetki (www.mamazofa.org), kjer so se odzvali na medijsko pozornost ob rojstvu otroka, ko je porodnica s strokovno pomočjo rojevala doma, zaradi težav z dojenčkovim zdravjem pa so oba z reševalnim vozilom prepeljali v ljubljansko bolnišnico.

V družbi, ki si prizadeva s sožitjem, strpnostjo in sodelovanjem preprečiti trpljenje in se odpovedati prisilnemu tekmovanju, je skrben premislek o različnih in hkrati kakovostnih storitvah v obporodni skrbi še kako nujen, ker zadeva enega bistvenih življenjskih procesov. Temu naj sledi tudi zagotavljanje pogojev za udejanjanje sprememb, pravi predsednica združenja Irena Šimnovec. Iztočnice, ki se ponujajo kot dober začetek, so danes zapisane v javno dostopnih in domišljenih dokumentih, med drugim tudi v navodilih Svetovne zdravstvene organizacije: Za ženske z nizkim tveganjem bi bila dobrodošla izbira med porodom doma, v babiškem porodnem centru ali v porodnišnici.

poporodna otožnost
poporodna otožnostFOTO: iStockphoto

Avtonomno babištvo

Babice so v svojem bistvu strokovnjakinje za fiziološki porod. Njihovo delo temelji na prepoznanju, spoštovanju in omogočanju procesa poroda. V poglobljenem sodelovanju z žensko, ki rojeva, otročkom, ki prihaja na svet in družino v pričakovanju novega življenja, so babice kot strokovnjakinje hkrati mediatorke in varuhinje. Ob tem pa znajo prepoznati potrebo po medicinski pomoči otroku in (ali) ženski ter vzpostaviti sodelovanje z različnimi strokovnjaki.

Da bo tovrstno vlogo imelo tudi babištvo v Sloveniji, potrebujemo sodobno in avtonomno usposabljanje in izobraževanje, ki ga je mogoče dopolniti z mojstrskim učenjem pri teoretičarkah in praktičarkah v Evropi ali kod drugod. Prav ta hip se zunaj naših meja uresničujejo številni porodni modeli z dobrimi praksami in dobrimi rezultati, ki vključujejo tudi porod zunaj porodnišnice, pravi vodja programov Zalka Drglin. Tako se na primer na Nizozemskem ne ukvarjajo s kategoričnim vprašanjem - porod zunaj porodnišnice da ali ne – se pa resno in vztrajno ukvarjajo z vprašanjem, kako trajno zagotavljati porodno okolje, ki bo varno za mame in otroke.

Pravica do soodločanja

Pri Naravnih začetkih že dolgo poudarjajo prednosti fiziološkega poroda pred medikaliziranim ter koristi neprekinjene babiške skrbi za nosečnice in porodnice z nizkim tveganjem. Kot pravijo, prepričljivi znanstveni izsledki govorijo o tem, da je za življenje in zdravje otroka, ki pride med nas, pomembna ljubeča in skrbna podpora ženski, ki ga nosi, porodi in objame v vedno znova ganljivo družinsko zavezo. Vse to pa je neposredno povezano z zagotovitvijo uresničevanja pravice do soodločanja o skrbi pri rojstvu otroka, ki temelji na informirani izbiri, partnerskem sodelovanju med strokovnjaki in nosečnico oziroma porodnico, zagotavljanju različnih izbir in uresničevanju vključevanja tako telesnih kot tudi duševnih in socialnih vidikov zdravja.

Ženske bodo hotele prav zaradi otrok, ki jih rojevajo, aktivno prispevati k oblikovanju kar najboljših rešitev za tisto, kar v Sloveniji ni dobro urejeno. Pri tem pa bodo z različnimi strokovnjaki sodelovali tudi tisti, ki jim je mar za to, kako povabimo človeška bitja v našo kulturo. Vedno bolj se zavedamo pomena poroda za žensko, ki se prepušča porodnemu toku in pomena tega ključnega potovanja za otroka. Kot se morda začenjamo zavedati, kako ključen in pomemben je čas, v katerem pretresamo obstoječe in se odpiramo tistemu, za kar je dobro, da pride, pravijo v združenju.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863