
Vse potrebe po hranilnih snoveh v nosečnosti lahko zadovoljite z ustrezno prehrano, zato je pomembno, da temu prilagodite svoj jedilnik. Če ste v dvomih, da imate v telesu na zalogi dovolj najpomembnejših vitaminov in mineralov, se o tem lahko posvetujete s svojim ginekologom ali osebnim zdravnikom.
Prehranski dodatki v nosečnosti
Kljub uravnoteženi prehrani se lahko zgodi, da ne zadostite vedno povečani potrebi po vitaminih in mineralih. Lahko se odločite tudi za prehranske dodatke, a v nosečnosti morate biti z njimi še posebej previdni. Priporočenih dnevnih potreb namreč ni dobro preseči, saj lahko s tem ogrozite svoje ali otrokovo zdravje.
Če želite jemati določene prehranske dodatke, je dobro, da se o tem posvetujete z zdravnikom in uživajte izdelke, ki vsebujejo kombinacijo večine potrebnih mikrohranil, katerih zaužita količina ne preseže priporočenih dnevnih odmerkov.
Preveč je lahko škodljivo
Zdravila in vsi ostali dodatki, ki jih jeste v nosečnosti, zahtevajo posebno pazljivost. To pa velja tudi za vitaminske in mineralne dodatke, ki vam jih morda priporočajo za zadovoljitev povečanih potreb v nosečnosti. Pri preveliki dnevni količini nekaterih vitaminov in mineralov so možne posledice.
Čezmerno uživanje vitamina A lahko povzroči genetske spremembe pri plodu. Zato se jemanje dodatkov z vitaminom A v nosečnosti odsvetuje.

Preveč folne kisline lahko povzroči prebavne motnje. Če ugotovite, da ste preobčutljivi na folno kislino, morate jemanje prekiniti. Vegetarijanke, ki lahko še posebej trpijo zaradi pomanjkanja vitamina B12, pa naj folne kisline sploh ne bi jemale. Folna kislina pa tudi ni priporočljiva za osebe, ki imajo epileptične napade, saj bi njeno jemanje lahko le-te sprožilo.
Vitamin B6 je v telesu stalno prisoten, zato bi lahko pretirano dodajanje povzročilo neželene posledice, kot so bolečine v prsih, kožne izpuščaje, razdražen želodec, pomanjkanje apetita …
Tudi uživanje nenaravnih odmerkov vitamina D ima lahko posledice. Če se ga v telesu nakopiči preveč, je strupen, saj lahko pride do hiperkalcemije, prevelike vsebnosti kalcija v krvi. Odvečen kalcij pa si za skladiščenje najde mehka tkiva, kot so ledvice, srce, pljuča ali ožilje in se v njih nalaga v obliki apnenca.
Železove tabletke lahko povzročijo zaprtje, zato je priporočljivo, če jih uživate, da spijete veliko tekočine. Ob tem pa se še poskušajte izogibati pitju kave, mleka in pravega čaja.
Več mineralov in vitaminov
Če ste se že pred nosečnostjo prehranjevali zdravo in s takšno prehrano nadaljujete tudi v nosečnosti, potem najverjetneje zadovoljite tudi vse potrebe po vitaminih in mineralih, zase in za še nerojenega otroka.
Če pa zdrava prehrana ni del vašega jedilnika, je nosečnost vsekakor najboljši čas, da to spremenite.
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV