
Če ste se odločili zanositi, zdravniški pregled ni nujen. Je pa pametno obiskati ginekologa, ki vam bo vzel bris materničnega vratu in preveril, če je z vami vse v redu. Z ginekologom se lahko tudi posvetujete in ga vprašate vse, kar vas zanima v zvezi z zanositvijo.
Uspešna zanositev
Preden poskušate zanositi, vam svetujemo, da oba s partnerjem vsaj šest mesecev pred spočetjem opustita kajenje in uživanje alkohola. Pomembno je tudi, da se poskušata izogibati stresnim situacijam doma in v službi.
Tri mesece pred zanositvijo zdravniki svetujejo jemanje folne kisline. Priporočljivo je tudi, da jo jemljete še dva do tri mesece nosečnosti.
Folna kislina
Folna kislina je sintetična oblika folata, ki je eden od vitaminov B, natančneje B9. Pomembna je za zdravo rast dojenčka, nujna je za pravilen razvoj dojenčkove hrbtenice, možganov in lobanje, po zadnjih podatkih lahko tudi prepreči srčne okvare.
Jemanje folne kisline preden zanosite in nato še med nosečnostjo zmanjšuje tveganje, da bi se vaš otrok rodil z okvaro hrbteničnega kanala (nevralna cev).

Največ možnosti, da zanosite, imate od dva do tri dni okrog ovulacije. To je čas, ponavadi v sredini menstrualnega ciklusa, ko jajčnika oddata jajčece. Če ne veste, kdaj ste najbolj plodni, lahko to ugotovite s pomočjo ovulacijskega testa ali z merjenjem bazalne temperature.
Z ovulacijskim testom ugotavljate povečanje količine LH ( luteinizirajočega hormona) v urinu. Ta hormon tvorijo možgani, povzroča pa vsakomesečno sproščanje jajčeca iz jajčnika.
Tudi z merjenjem bazalne temperature lahko ugotovite, kdaj imate ovulacijo. Takrat se namreč dvigne za približno pol stopinje nad 37 in ostane nespremenjena do menstruacije. Ko nastopi menstruacija, spet pade na vašo normalno temperaturo.
Vitamini
Če imate uravnoteženo in zdravo prehrano, potem najverjetneje dobite zadosti vitaminov; morda potrebujete le dodatek folne kisline. Včasih so zdravniki nosečnicam redno predpisovali tablete železa, danes pa jih nosečnica dobi le v primeru, da je slabokrvna.
Bodoče mamice, ki v prehrani nimajo mesa, bodo morda med nosečnostjo potrebovale tudi dodatek z železom ali vitaminom B12. Najbolje je, da se o tem posvetujete s svojim zdravnikom.

Najprimernejša starost
Najprimernejše starosti za zanositev ni. Pri vsaki starosti je namreč nekaj prednosti in nekaj slabosti. Kdaj je najbolje zanositi, je morda odvisno od zdravstvenega stanja, delovnih pogojev, finančnih sredstev in partnerskih odnosov.
Preden zanosite, je prav, da poskrbite za osnovne življenjske potrebščine. Vedeti morate, da je dojenček, čeprav majhen, zahteven, in oprema, ki jo boste potrebovali zanj, ni poceni.
Dokazano je, da so mlade matere psihološko in čustveno manj pripravljene na zahteve materinstva, pri zrelih ženskah, ki prvič postanejo mamice po 35 letu starosti, pa obstaja večja nevarnost kromosomskih nepravilnosti pri otroku.
Kdaj je najbolje, da postanete mati in oče, najbolje veste sami. Nikoli pa se ne ozirajte na to, da imajo že vsi vaši prijatelji in znanci otroke, niti na to, da si vaši ali partnerjevi starši želijo vnuka. Vi in vaš partner bosta vzgajala in skrbela za malo bitjece, zato morata biti v prvi vrsti vidva tista, ki si ga želita in sta zanj sposobna poskrbeti tako čustveno kot materialno.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV