
Zaradi vse večjega števila prebivalcev je Kitajska vlada pred tremi desetletji uvedla politiko enega otroka. Vendar ima ta politika nepredvidene in nezaželene posledice – ženske namreč raje rojevajo dečke kot deklice, saj je Kitajska tradicija že od nekdaj bolj naklonjena moškim potomcem.
Naravno razmerje med številom moških in žensk bi moralo biti 105 moških na 100 žensk, na Kitajskem pa se je razlika z uvedbo politike enega otroka močno povečala. Pogostejši ultrazvočni pregledi in namerni splavi ženskih zarodkov so tako porušili ravnovesje med spoloma. Stanje je tako resno, da so prebivalci šokirani, voditelji pa se bojijo, da bi družbo, prepolno mladih neporočenih moških prizadela nasilje in nestabilnost.
Prvi upad
Kitajska vlada se sedaj, ko je v državi na deset tisoče več dečkov kot deklic, trudi stanje popraviti. Lani se je na 100 deklic rodilo kar 119,45 dečka. Stanje se je v primerjavi z letom 2008 vsaj malo popravilo - takrat se je namreč rodilo 120,56 dečka na 100 deklic. Kot je dejala Li Bin, vodja državne komisije za nadzor števila prebivalstva in načrtovanje družin, je po dolgih letih to prvi upad.
Resna demografska težava
Lijeva je povedala, da se je začelo neravnovesje med številom rojstev dečkov in deklic sicer umirjati, vendar bo trajalo še dolgo in bo potrebnega veliko napora, da se okrepi trend, po katerem spola otroka ni treba vedeti pred rojstvom, in ki prepoveduje splave iz nezdravstvenih razlogov.
Drugače državi grozi nepredstavljivo. Več kot 24 milijonov Kitajcev primerne starosti za ženitev lahko do leta 2020 ostane brez partneric, kar posledično pomeni tudi veliko nižjo rodnost.
Čeprav so politiko enega otroka uvedli prav z namenom, da bi zmanjšali število prebivalcev, se je narod z 1,3 milijarde prebivalca sedaj znašel pred najbolj resno demografsko težavo, ki jo mora čim prej odpraviti. To bo zelo težko, saj morajo najprej spremeniti miselnost ljudi.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV