Katere zobozdravstvene težave so v času nosečnosti najpogostejše?
V času nosečnosti je najpogostejši t. i. nosečniški gingivitis. Pojavi sem med drugim in osmim mesecem nosečnosti. Kaže se kot nabrekla, pordela dlesen, ki ob dotiku ali ščetkanju zob boli in zakrvavi.
Zakaj nastane nosečniški gingivitis?
Glavni vzrok za nastanek nosečniškega gingivitisa je nezadostna ustna higiena. V času nosečnosti je dovzetnost obzobnih tkiv za vnetje povečana zaradi močnejšega odziva imunskega sistema na plak. Zaradi zmotnega prepričanja, da je krvavenje dlesni v nosečnosti "normalen" pojav, je to stanje pogosto spregledano in neustrezno obravnavano. V takem primeru gingivitisa lahko le-ta napreduje v kronični parodontitis, ki je vzročno povezan z zapleti v nosečnosti (prezgodnji porod, preeklampsija, nizka porodna teža novorojenčka).

Kaj lahko stori nosečnica, da prepreči nastanek vnetja dlesni?
Pomembna je preventiva. Dobra ustna higiena ter redni zobozdravstveni pregledi. Ustna higiena mora biti v času nosečnosti še bolj natančna in mora trajati dovolj časa, da odstranimo vse zobne obloge na zobeh in v medzobnih prostorih. To dosežemo z večkratnim dnevnim umivanjem zob z zobno ščetko in zobno pasto ter vsaj enkrat dnevno uporabo zobne nitke ali medzobnih ščetk. Priporočljiva je tudi uporaba strgala za jezik. Kot kemično podporo ustni higieni lahko dodamo uporabo ustnih vod.
Pomembno je, da nosečnica že v času pred zanositvijo redno obiskuje zobozdravnika. Da vstopi v nosečnost z zdravim in saniranim zobovjem, saj se na ta način izogne morebitnim zapletom med nosečnostjo. Tudi v nosečnosti naj bodo pregledi pri zobozdravniku redni, najbolje v vsakem tromesečju. Vloga zobozdravnika je v preprečevanju patologije v času nosečnosti namreč nepogrešljiva.
Kdaj in katere zobozdravstvene posege se sme izvajati v času nosečnosti?
Najprimernejši čas za opravljanje zobozdravstvenih posegov je drugo tromesečje nosečnosti, ker je v tem obdobju verjetnost zapletov najmanjša. Posegom v prvem in tretjem tromesečju se izogibamo ter jih izvajamo samo v nujnih primerih.
V času nosečnosti brez zadržkov saniramo karies ter izdelamo novo ali zamenjamo staro zalivko. Od 1. julija 2018 so po evropski uredbi za otroke do 15. leta, nosečnice ter doječe matere bele zalivke v celoti krite iz zdravstvene blagajne. Tudi ostali posegi, kot so zdravljenje zobnih kanalov, čiščenje zobnega kamna, puljenje zob se lahko izvedejo v času nosečnosti.
Sicer pa je najbolj varno, tako za nosečnico kot za otroka, da večje in obsežnejše posege preložimo na čas po rojstvu otroka.
Ali je rentgensko slikanje med nosečnostjo varno?
Rentgenskemu slikanju se med nosečnostjo izogibamo. Zato je priporočljivo, da se rentgensko slikanje celotnega zobovja (ortopantomogram) opravi pred zanositvijo ali po rojstvu otroka. Izjema so nujni in neodložljivi posegi.

Ali nosečnica lahko prejme lokalno anestezijo?
Uporaba lokalnih anestetikov je v času nosečnosti varna, če anestetik uporabimo v primernem odmerku in ga pravilno apliciramo.
Ali lahko slabo stanje zobovja nosečnice vpliva na zobovje še nerojenega otroka?
Seveda. Nezdravljen karies nosečnice poveča možnost za razvoj kariesa pri otroku, saj se prenašajo bakterije s sline matere na otroka, kar kasneje vpliva na oralno zdravje otroka.
Nasvet za bodoče mamice
Preventiva. Že pred zanositvijo poskrbite za svoje oralno zdravje z dobro ustno higieno ter rednimi obiski pri zobozdravniku. V času nosečnosti svojega zobozdravnika seznanite s stanjem nosečnosti, da boste deležne ustrezne obravnave.
Pomembna je tudi ozaveščenost žensk glede pomena ustne higiene v času nosečnosti in s tem preprečevanje obolenja obzobnih tkiv.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV