Zakaj dojenčki jokajo?
Zavedati se morate, da dojenčki jokajo zaradi različnih vzrokov in pravzaprav na takšen način komunicirajo s svojimi starši. Tako pritegnejo vašo pozornost in izrazijo, kaj vse potrebujejo. S tedni, meseci, leti boste prepoznali različice otroškega joka in se boste naučili, kaj določeni pomeni. Vedeli boste, zakaj v tistem trenutku joka in kaj točno potrebuje.
Navajamo nekaj najpogostejših vzrokov, zakaj dojenčki jokajo: utrujenost in zaspanost, pokakana ali polulana plenička, lakota, preobremenjenost z različnimi aktivnostmi, prevelik hrup, kolike, zdravstvene težave, napenjanje, prestrašenost ... Poiščite tistega pravega in tako bodo solzice za nekaj časa izginile z njegovega obraza.
Česa nikakor ne smete početi?
Vsi vemo, da je starševstvo izjemno zahtevna in naporna naloga, da ste pogosto izčrpani, utrujeni, da se vam lahko zgodi, da prehitro reagirate. A nikar dojenčka ne stresajte, ko joka. Zavedati se morate, da je njegova glava nesorazmerno velika v primerjavi z ostalim telesom, vratne mišice še niso dovolj močne, da bi jo držale. Vedno pridržite glavo, da z njo ne opleta sem ter tja. Če bi ga stresli, bi se njegova glava zelo hitro premikala in to bi lahko vodilo k usodnim posledicam – tudi poškodbi možganov.
Če nastopi trenutek, ko vsemu niste kos, raje poiščite pomoč partnerja, babico, prijateljico. Če ste sami, otroka raje položite na ravno podlago in globoko vdihnite ter se pomirite. Vedite, da prvih šest tednov dojenčki več jokajo, potem se počasi vzpostavi rutina in tudi stanje se umiri. Ne rabite biti popolna mama ali popoln oče, pomembno je, da prepoznate otrokove potrebe in da vzpostavite neprecenljivo ljubečo vez z otrokom.

Načini za umiritev jokajočega otroka
Če ste že vse preverili in ne najdete pravega vzroka za jok, vam pediater Harvey Karp v knjigi The Happiest Baby on the Block ponuja pet nasvetov, kako potolažiti otroka. Svetuje, da ustvarite takšno okolje, kot ga je imel dojenček v maternici, da se bo čim bolj pomiril.
- Zavijte ga v odejico, tako da se bo počutil varno.
. Držite dojenčka tako, da je na boku ali trebuščku.
- Naj zasliši bel zvok, recimo prižgite sesalec, sušilnik za lase, sušilec perila.
- Ustvarite ritmično gibanje. Otroka lahko recimo v vozičku odpeljete na sprehod.
- Dovolite mu, da nekaj sesa, lahko je to tudi duda.
Dovolite svojemu otročku, da izrazi čustva, vi mu v tolažbo ponudite naročje, svoje ramo, po tihem mu govorite in ga s svojim glasom skušajte potolažiti.
Mamice so preizkusile različne načine, kako odpraviti jok in navajamo nekaj le-teh, ki so pomagali, vi pa poiščite najustreznejšega za svojega otroka, ali celo skupek večih: pestujte ga in zibajte v naročju, zapojte uspavanko, plešite z njim v naročju, trepljajte ga po trebuščku ali hrbtu, naj se stisne k svoji najljubši ninici ali igrački, zamotite ga in mu pokažite nekaj zanimivega, masirajte ga, dojite ga, skupaj se poglejta v ogledalo ...
Kdaj je čas za pomoč?
Če vaš dojenček pogosto joka in je večkrat vznemirjen, pokličite izbranega otrokovega pediatra in mu povejte za težave. Če bo presodil, da otrok potrebuje obravnavo, vas lahko napoti k specialistu, ki se ukvarja z vedenjem pri dojenčkih in šele on bo lahko ugotovil, ali dejansko obstaja težava in kako se jo bo obravnavalo.
Sponzorirana objava