Prihod dojenčka v družino prinaša kup sreče in veselja, po drugi strani pa tudi številne spremembe, prilagoditve in konec koncev nekaj skrbi. Če imate doma že vsaj enega otroka, približno veste, kaj vas čaka, kljub temu pa se je treba zavedati, da noben otrok ni enak in ni nujno, da bo v drugo bolj enostavno ali pa težje. Da bo povečanje družinice čim manj stresno za vse družinske člane, pa je izjemnega pomena tudi, kako boste na dejstvo, da bo dobil bratca ali sestrico, pripravili svojega prvorojenca. Sploh če je ta zelo navezan na vas, mu ne bo lahko sprejeti dejstva, da mamica od določenega trenutka dalje ne bo 'več samo njegova'. Ne glede na to, koliko je star vaš prvi otrok in kako razumevajoič je sicer, je nemogoče napovedati, kako se bo odzval na spremembe, ki jih prinaša dojenček.
Bralka Maja je prvorojenca na prihod bratca pripravljala že od začetka
Pri nekaterih to prelomno obdobje mine skoraj povsem brez stresa. Ena takšnih 'srečnih mam', ki je očitno uporabila pravilen pristop, je naša bralka Maja, ki je z nami delila svojo izkušnjo. Je namreč mama dveh sinov - starejši je danes star štiri leta, mlajši pa šteje leto in pol – ki sta že od začetka skoraj nerazdružljiva. In kakšen način sta s soprogom izbrala? »Starejšega sina sva od samega začetka pripravljala na prihod dojenčka. Veliko smo se pogovarjali, kazala sem mu trebušček in mu povedala, da v njemu raste čisto majhen dojenček. Ko sva izvedela spol, sva mu tudi takoj posredovala informacije, da bo dobil bratca, ki bo čisto majhen in njegov. Da bosta prijatelja, da ga bo pazil in mu lahko kdaj tudi posodil kakšno igračo. Zdelo se je, da dokaj razume, kaj se dogaja, saj je veliko ležal ob trebuščku, ga božal in neučakano spraševal, če je že čas, da spozna bratca.« Glede na sinovo navdušenje nad bratcem v nosečnosti je bila prepričana, da bo šlo vse kot po maslu, ko bo dojenček prijokal na svet, a ni bilo čisto tako. Ob prvem kontaktu z bratcem je namreč starejši sin novorojenčka ignoriral, kar jo je presenetilo in kar malce prizadelo. »Bilo mi je težko pri srcu, saj se mi je zdelo, kot da je zameril, ker mu je bratec za nekaj časa vzel mamo. Prvič sva bila namreč tudi dalj časa drug brez drugega. Stiskal se je k meni in zdel se je precej občutljiv. Zato sem soproga prosila, da v porodnišnici na obisku poskrbi, da bova imela s starejšim sinom čas zase, on pa je ta čas posvetil novorojenčku, ga previl in ga crkljal. Dobra ideja se mi je zdela tudi darilo, ki sva ga pripravila za starejšega sina in mu povedala, da mu ga je prinesel novi bratec. S tem se mu je le malce prikupil. Od drugega dne naprej, ko je starejši sin dobil občutek, da sem še vedno njegova, čeprav si me je moral deliti z novim družinskim članom, sta z bratom nerazdružljiva. Ker gre za majhno starostno razliko, se vsak dan zamotita z igro, zelo se imata rada in sta navezana drug na drugega. Res sta odlična prijatelja. Večji skrbi za malega in vedno poskrbi, da tudi on dobi bonbonček ali igračo. Mlajši pa se trudi ujeti večjega in je v njemu našel svojega vzornika.«

Kot še poudari, je na svoja mala junaka izjemno ponosna in ju je veselje gledati, kako se razumeta že od začetka. Res je, da ne glede na trud, ki sta ga s soprogom vložila v njun odnos, nista mogla predvideti, da se bo med bratcema tako hitro vzpostavila tako tesna in ljubeča vez, vsekakor pa je njun pristop veliko pripomogel k temu.
Kako pripraviti otroka na prihod dojenčka?
Ker je kot rečeno vsak otrok razred zase, ni nujno, da bo točno določen način priprave malčka na prihod bratca ali sestrice uspešen, vam bodo pa spodnji nasveti zagotovo v veliko pomoč.
Naj izve pravočasno
Prvorojenca na prihod novega družinskega člana začnite pripravljati že med nosečnostjo. Razložite mu, da dojenček sedaj raste v maminem trebuščku in bo prišel na svet, ko bo dovolj velik. Da bodo priprave na prihod novorojenčka še lažje, si priskrbite otroško knjigo, ki pripoveduje o nosečnosti in novem družinskem članu. Slikanice vam bodo v pomoč, otrok pa bo lažje razumel, kaj se dogaja v vašem telesu in kako bo, ko bo na svet prišel dojenček. Ravno tako bo dobrodošlo, da otroku pokažete fotografije njega, ko je bil še novorojenček. Obiščite tudi kakšno novopečeno mamico, da vaš malček spozna dojenčka, se ga dotakne ...
Naj spremlja vašo nosečnost
Naj vaš malček opazuje, kako vam raste trebušček. Dovolite mu, da si ga ogleda in ga poboža. Naj se z njim pogovarja, mu zapoje pesmico. Otroku razložite, da ga bratec ali sestrica sliši in večkrat, ko se bo prigovarjal z njim, hitreje bo prepoznal njegov glas, ko pride na svet. Če bosta med opazovanjem trebuha uspela začutiti še kakšno brco prihajajočega dojenčka, pa bo navdušenje malčka najbrž še večje.

Naj vam pomaga pri nakupih, urejanju sobice in drugih pripravah
Ko boste kupovali voziček, posteljico, oblačila in razne dodatke za novorojenčka, ga vsaj občasno vzemite s seboj. Naj vam pomaga pri izbiri vsaj kakšnih malenkosti, saj se bo tako počutil bolj pomembnega. Dobrodošlo je tudi, da sodeluje pri opremljanju sobice oziroma kotička za bratca ali sestrico. Če bo novorojenček spal v vaši spalnici in je pred njegovim prihodom v njej spal vaš malček, poskrbite, da ga boste preselili v njegovo sobo (če je to seveda v vašem načrtu) že pred prihodom novega člana. Tako malček ne bo dobil občutka, da je moral zaradi sorojenca iz vaše sobe. Ne bo se počutil zapostavljenega, če bo novo sobo dobil nekaj tednov pred prihodom novorojenčka. Lahko mu zaupate tudi izbiro imena. Kot opcije navedite tri imena, ki so vama s partnerjem všeč, končno odločitev pa naj sprejme veliki bratec (ali sestrica).
Naj vas obišče v porodnišnici
Nikar vašemu malčku ne pozabite omeniti, da boste nekaj dni preživeli v porodnišnici in da bo takrat zanj poskrbel očka (ali babica in dedek). Razložite mu, da bo lahko prišel na obisk, zvečer pa vas ne bo doma, ampak boste morali ostati v porodnišnici. Pri razlagi pazite, da ne boste za vse, kar se bo vašemu malčku zdelo negativno, 'okrivili' novorojenčka. Ko dejansko napoči dan D in boste rodili ter vas bo z očkom obiskal v porodnišnici, mu dovolite, da novorjenčka poboža in če je dovolj star, ga naj vzame tudi v naročje. Lahko mu v imenu novopečenega bratca ali sestrice tudi kaj lepega podarite. Ko očka ali kateri drug sorodnik pestuje novorojenčka, vi nekaj munit namenite samo prvorojencu, da se ne bo počutil zapostavljenega.

Naj ima na voljo čas z vami
Ko se vrnete iz porodnišnice in boste končno vsi doma, nikar starejšega otroka ne odrivajte od sebe, češ da nimate časa. Tako vi kot vaš partner si vzemita čas samo zanj, skupaj kaj preberite, narišite, ga objamite in mu večkrat povejte, da ga imate radi. Morda bo pomagalo tudi, če sorodniki in prijatelji, ki bodo prišli pogledat novorojenčka, kako malenkost podarijo tudi starejšemu in mu namenijo nekaj minut pozornosti.
Naj vam pomaga pri skrbi za bratca ali sestrico
Ne glede na to, koliko je star starejši otrok, ga vključite v vsakdanja opravila, povezana z novorojenčkom. Lahko vam prinaša igrače in ostale pripomočke, lahko vam pomaga potiskati voziček, lahko kaj lepega nariše ali zapoje bratcu ali sestrici. Naj se počuti pomembnega. Povejte mu, kaj vse bo lahko kasneje naučil dojenčka in ko bo slednji večji, naj dejansko sodeluje pri učenju mlajšega.
Sicer pa sami najbolje poznate svojega prvorojenca in tako tudi najbolje veste, kakšen pristop bo najbolj pomagal. Naj vas ne glede na vse ne presenetijo bodisi njegovi izpadi trme bodisi ignoranca, nasprotovanje, ljubosumje. Vsak se s situacijo spopada na svoj način. Pomembno je, da ohranite mirno kri in mu skušajte predstaviti vse pozitivne plati prihoda bratca ali sestrice. Vsekakor bo vsak dan lažje in prej ali slej bosta postala prava prijatelja.
Sponzorirana vsebina