1. Že vnaprej razmislite o logistiki in novi rutini
Številne raziskave kažejo, da se konec porodniške zgodi, preden se je mama zares pripravljena vrniti na delo. Zato je koristno vsaj kakšen teden ali dva pred zaključkom porodniškega dopusta razmisliti o novi dnevni rutini, logistiki in morebitnih novih ukrepih.
Vprašanja, na katera morate imeti odgovore, so: Kje bo otrok v varstvu? Bo to vrtec, zasebnik, bodo pomagali pri varstvu najbližji (stari starši, tašča ...)? Če bo otroka treba voziti v vrtec ali zasebno varstvo – kdo bo poskrbel za prevoz? Se urniki varstva ujemajo z vašim delovnim časom? Treba je pripraviti načrt za nemoten potek začetka novega dnevnega ritma, saj bo tako za vso družino veliko manj stresno, kot če boste vse skupaj puščali za zadnji trenutek.

2. Obiščite sodelavke pred zaključkom porodniškega dopusta
Če je to v skladu z vašimi življenjskimi nazori in vrednotami, vsekakor obiščite svoje sodelavke in jim pripeljite pokazati svoj zaklad. Poznavalci pravijo, da na ta način uspešno premešamo ’svetove’, v službi pa vas končno vidijo še v novi vlogi. Poleg tega pa dojenčki že sami po sebi privabljajo ljudi, zato boste deležni večje pozornosti, poskrbeli pa boste tudi za svež veter in nekaj dobre volje.
3. Še pred nastopom prvega dne v službi se dobite s sodelavko
Gotovo imate na delu vsaj eno, če ne več sodelavk, s katerimi ste si bližje. Dobite se na pijači in se pogovorite, kaj vse se je v preteklem letu dogajalo na delovnem mestu. So se zgodile pomembne kadrovske spremembe, o katerih še nič ne veste? Kakšno je vzdušje? Neformalne teme, ki zadevajo dogajanje na delu, vas postopoma spodbudijo, da se začnete osredotočati tudi na druge stvari, ne le na otroka.
4. Preizkusite varstvo
Če otrok med porodniškim dopustom ni nikoli izkusil varstva druge osebe, je koristno, če vsaj kakšen teden dni prej za kak dan (ali nekaj ur) predate otroka v dogovorjeno varstvo – k babici, varuški ali vrtec. Preverite, kako bo vaša dnevna rutina delovala. Na ta način se lahko izognete morebitnim poznejšim zapletom.

5. Poskrbite za osvežitev garderobe in videza
Saj veste, kako pravijo, pri življenjskih prelomnicah si običajno zamenjamo barvo las ali pričesko. To velja tudi za vrnitev na delovno mesto, na katerega boste zagotovo prišli z večjim zagonom in bolj suvereno, če boste poskrbeli za manjšo nadgradnjo garderobe, novo pričesko, manikiro. Tako se boste počutili osveženi in bolj pripravljeni na nove delovne izzive.
6. Če imate to možnost, začnite delo sredi tedna
Poznavalci pravijo, da je lažje začeti z malimi koraki. Po tako dolgem premoru naj bi bilo idealno začeti delo sredi tedna – najbolj primeren dan naj bi bil četrtek. Prvi teden velja za najbolj napornega, zato je postopno prilagajanje koristno za vse – na ta način ste veliko bližje vikendu, obenem pa imate čas, da počasi preusmerite misli na delovne obveznosti.

7. Pogovor z delodajalcem
Če to je vaš prvi otrok in do zdaj niste imeli izkušenj s tovrstnimi temami, se pogovorite z delodajalcem, ali vam pripadajo kakšne starševske ugodnosti. Določena podjetja imajo sicer tudi interne dogovore, a koristno je vedeti, kako je z dodatnimi prostimi dnevi, nepričakovanimi odsotnostmi, otroškimi praznovanji, možnostjo dela od doma itd.
8. Začetna kriza?
"Zakaj sem se sploh vrnila na delo? Ne bi raje ostala doma z otrokom? Kaj pa če dam kar odpoved?" To so običajne misli nekaterih mamic, ki se po porodniškem dopustu vrnejo na delo. Seveda je veliko odvisno tudi od tega, koliko se vam spremenijo prioritete, kako ste zadovoljni na delu, a treba je imeti v mislih, da je vsak začetek težak.
Priporočljivo je, da z drastičnimi odločitvami počakate vsaj nekaj mesecev, toliko namreč traja, da se vrnete v ustaljeno rutino. Poiščite podporo pri sodelavkah, ki imajo podobno izkušnjo že za seboj – zagotovo lahko z njihove strani dobite vsaj kakšen nasvet in spodbudo.
Prirejeno po: Vrnitev na delo po porodniškem dopustu, Lori Mihalich Levin
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV