Bibaleze.si

Ameriške babice so naveličane svojih vnukov!

J.G.

Družina in odnosi

0
11. 09. 2010 15.32

Vnuke imajo stari starši običajno neskončno radi, vseeno pa so srečni, da jim z njimi ni treba živeti. Čez lužo je drugače – vse več otrok namreč živi pri babicah in dedkih.

Nekateri so za skrb za vnuke že prestari. (simbolična fotografija)


Ameriške babice in dedki so obupani. Mislili so, da so svoje že opravili, ko so vzgojili otroke, vendar so se zmotili. Število otrok, ki jih vzgajajo stari starši, je zaradi slabega gospodarstva namreč močno naraslo. Odkar se je pred tremi leti začela recesija, sedaj eden od desetih ameriških otrok živi kar s starimi starši.

Ameriške babice in dedki sedaj vzgajajo še svoje vnuke. (simbolična fotografija)
Ameriške babice in dedki sedaj vzgajajo še svoje vnuke. (simbolična fotografija)FOTO: iStockphoto

Vsega kriva recesija

Večino 21. stoletja to število vse bolj narašča, vendar počasi. Poskočilo pa je, ko je svet zajela recesija. Sedaj kar 2,9 milijona ameriških otrok (štiri odstotke vseh) vzgaja eden ali več starih staršev. Trend je najbolj opazen v svetlopoltih družinah. Število svetlopoltih otrok, ki živijo z babicami in dedki, je od leta 2007 do 2008 poskočilo za devet odstotkov. Med temnopoltimi družinami se je število zvišalo za dva odstotka, v hispanskih družinah pa sprememb niso zaznali.

Vendar ni vzrok za veliko število starih staršev, ki vzgajajo svoje vnuke, le gospodarstvo. Tudi otroke iz težavnih družin raje namestijo pri njihovih babicah ali drugih sorodnikih, kot da bi jih dali v rejniško družino. Dodaten razlog so tudi prekooceanske vojne, v katerih sodelujejo Američani. Veliko vojakov svoje otroke najraje prepusti kar skrbi svojih staršev.

Niso vsi upokojenci

Veliko starejših prebivalcev ugotavlja, da so že prestari, da bi skrbeli za otroke, obenem pa imajo tudi omejene finančne zmogljivosti. “Ljudje, ki jim je šlo v preteklosti dobro in niso potrebovali pomoči, jo sedaj potrebujejo,“ je povedala Cathy Tompkins z univerze George Mason.

Nekateri so za skrb za vnuke že prestari. (simbolična fotografija)
Nekateri so za skrb za vnuke že prestari. (simbolična fotografija)FOTO: iStockphoto

Vsi stari starši pa tudi niso nujno upokojeni. Povprečna starost babic in dedkov, ki skrbijo za vnuke, je 57 let. Pripravljajo se na upokojitev in v veliki večini primerov gredo njihovi prihranki za to obdobje v nič. Izgubili so jih ali so se jim zmanjšali zaradi ekonomskega položaja in sedaj jih porabijo za družino. To pa, poudarjajo strokovnjaki, starejšo generacijo močno ogroža.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855