Bibaleze.si

Kaj storiti, ko vas otrok preizkuša?

H. A.

Malček

0
04. 06. 2012 07.23

Če boš priden, je ena izmed učinkovitih fraz, ko je zadrego ali nevšečnost treba rešiti takoj. A reševanje takih primerov se začne že mnogo prej, s potrpežljivostjo, vztrajnostjo in pogovorom. Kaj torej storiti, ko otrok noče sprejeti vaših pravil?

Otrok 3

 

Otroci pogosto dosežejo svoje.
Otroci pogosto dosežejo svoje. FOTO: iStockphoto
Mnogim staršem bodo naslednji primeri zveneli znano. Ste pri zobozdravniku, a otrok noče odpreti ust, vsa vaša prigovarjanja in prošnje pa ne pomagajo. Hitra obljuba, da boste potem zakorakali v bližnjo trgovino po majhno nagrado, se v tistem trenutku zdi najbolj učinkovita rešitev. Ali pa v trgovini, ko morate zaradi nekega sladkega priboljška odgovor: “Ne, danes ne!“ po sili razmer preoblikovati v: „Če boš priden ves dan, jo dobiš!“ Tako se izognete glasnemu joku v javnosti in vrsti oči, ki se uprejo v vas. Otroci nas zaradi želja in zahtev pogosto pretentajo ...

Reševanje omenjene težavice se ne začne pri zobozdravniku ali v trgovini, ampak veliko prej. Zakaj so nas otroci pretentali in dosegli svoje? Nismo imeli dovolj potrpljenja, vztrajnosti ali časa? Po storjeni napaki se zavemo, da je prepozno, grize nas slaba vest in nato si rečemo, da je bilo to pa res zadnjič. Zvesti svojemu sklepu naredimo trden načrt za prihodnjič, a se zgodba nesrečno ponovi. In smo spet na začetku.

Otroci si vsako tako napako zapomnijo, zato ukrepajte, preden ustvarite začaran krog nenehnega popuščanja. Tega skušajo starši sicer na nek način opravičevati. A po mnenju Zdenke Zalokar Divjak, psihologinje in specialistke logoterapije, se starši zavedajo, da je vzgoja v svojem bistvu eno samo pogojevanje. Zavedati bi se morali tudi, da so niti vzgoje v njihovih rokah. Česar otrok ne boste naučili sami, jih bo naučilo življenje, šola življenja pa je mnogo trša od šole staršev.

Vztrajajte

Na začetku je najbolj pomembno, da postavite pravila in otroke naučite reda. V življenju ima vse svoj trenutek in svoje mesto. Obisk pri zobozdravniku je potreben, če naj otrokovih dlesni ne bi krasili počrneli zobki ali pa ga bo pozneje mučil zobobol. Pomembno je, da otrok razume, da s tem, ko na stolu odpre usta, ne dela usluge vam, ampak sebi, in zato ne potrebuje nagrade. Sobo mora po igranju pospraviti, ker je red potreben, in ne zato, ker si tako želita mamica ali očka. Pri mizi pa ne govorimo z odprtimi usti, ker to zahtevajo pravila lepega vedenja. Otrok se bo skozi red naučil skrbeti sam zase, to pa mu bo dalo občutek, da zmore, postal bo samostojen in samozavesten.

Kaj je resničen razlog za solze?
Kaj je resničen razlog za solze? FOTO: iStockphoto

Starši pogosto ne vedo, do katere mere naj pri svojih odločitvah vztrajajo. Opazujte otroka, vi najbolj poznate njegove sposobnosti in lastnosti. Dobrodošle so tudi šole za starše, kjer lahko drug drugemu prisluhnejo in se vzpodbujajo pri drugačnem ravnanju.

Solzice

Ne ustrašite se otroških solz. Tako se otroci odzovejo na nova pravila, ki jih nočejo sprejeti. Če solzicam ugodite, otroci spoznajo, da je jok učinkovito orožje za doseganje želja, in če je ta v začetku prošnja, se pozneje spremeni v zahtevo. Verjetno dobro veste, kaj se skriva za otrokovimi solzami. Če imajo „suho“ podlago, gre za izsiljevanje. Takrat bi morali pri svoji odločitvi vztrajati. Otroci namreč redkeje jokajo zaradi bolečine, stiske in prizadetosti kot zaradi tega, ker bi z jokom radi nekaj dosegli. 

Bodite dosledni

Z zgledom začnite že od samega začetka, in ne takrat, ko je vašemu sodu že izbilo dno. Vztrajajte. To je prva in najpomembnejša odločitev, čeprav obenem le začetek. Marsikaj je treba spremeniti tudi v načinu življenja. Na stran z izgovori, da nimate ne časa ne živcev. Temeljito premislite, kakšne želje imate, kakšne so vaše obveznosti in sposobnosti, krivcev pa ne iščite zunaj sebe.

Otroci rastejo in to zelo hitro. Zato morate težave svojih otrok  reševati v istem tempu, saj nimate niti veliko časa niti veliko možnosti. Včasih že samo pogovor prinese velike spremembe, starši postanejo bolj odločni, otroci pa dobijo občutek, da svoje življenje obvladujejo. Mirni starši svoje zahteve postavljajo na spoštljiv način, take pa otroci umirjeno upoštevajo.

Začnite pri sebi

Vse izhaja iz vaše notranjosti, ste nezamenljivi v vzgoji, zato je treba začeti pri vas. Otrok običajno ne zanima, kakšne težave imate vi in s čim se ukvarjate. Od vas pričakujejo brezpogojno ljubezen in trdnost, da jim tega ne bo treba iskati zunaj družine.

Starši bi morali svoje otroke naučiti potrpežljivosti, da bodo lahko otroci v življenju obvladali težke situacije, in ljubezni, da jo bodo lahko predajali naprej. Skozi vaše spoštovanje bodo otroci lahko spoštovali sebe, skozi prosti čas, ki jim ga boste namenili, pa jim boste dali vedeti, da vam je mar zanje. Tako bodo tudi sami nekoč znali skrbeti za druge.

Grizenje - 1
Grizenje - 1 FOTO: iStockphoto

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855