
V primeru, da pa vas viseča koža po porodu tako zelo obremenjuje, da zaradi tega trpi vaša samopodoba, ste depresivni in nesrečni, pa si lahko pomagate tudi z lepotnimi posegi.
Kot nam je povedal estetski kirurg dr. Boris Onišak se lahko videz trebuščka izboljša z manj zahtevnimi estetski posegi, ki se izvajajo ambulantno; na primer lipoliza, kavitacija, učvrstitev kože z radiofrekvenco ... in operativni posegi: liposukcija ter abderoplastika.
Z dr. Borisom Onišakom iz Estetike Onišak smo se pogovarjali o tem, kaj je abderoplastika, kako poteka poseg in okrevanje ter s čim morajo biti seznanjeni pacienti pred posegom.
Abderoplastika
Abderoplastika je korekcija viseče kože na trebuhu. Poseg kirurg najpogosteje opravi v splošni anesteziji, pri čemer odstrani odvečno kožo trebuha, ki ostane po hujšanju ali po porodu. S tem odstrani tudi vse strije na spodnjem delu trebuha.
Brazgotina je navadno nizko v pasu, nad sramno kostjo in okoli popka. Običajno je treba ,popek prestaviti, ga polepšati in nekoliko zmanjšati. Ker mesto brazgodite kirurg postavi v rob spodnjega perila, priporočajo da pride pacient na dan operacije v perilu, ki ga običajno nosi. Poseg traja do dve uri, hospitalizacija po posegu pa en dan. Za lepšo obliko trebuha se lahko poseg abderoplastike kombinira še z liposukcijo.

Štirinajst dni pred samim posegom pacient ne sme jemati sredstev, ki vplivajo na strjevanje krvi (aspirinski preparati), protivnetnih zdravil in vitamina E, prenehati pa mora tudi s kajenjem. Uživati mora hrano z veliko vitamina C.
Teden pred operativnim posegom mora pacient prenehati s pitjem alkoholnih pijač in uživanjem hormonske kontracepcije. Jemati pa mora vitamin C.
Morebitni zapleti pri abderoplastiki
Pri operaciji kirurg napne kožo in oblikuje trebuh. Koža, ki jo tako napne, je slabše prekrvavljena, kar lahko privede do dolgotrajnejšega celjenja. To velja zlasti za kadilce in sladkorne bolnike.
Operirano mesto drenirajo z dvema cevkama, ki ju čez dan ali dva odstranijo. Kljub temu se lahko pod kožo nabira sokrvica, ki jo je treba odstraniti s punkcijo. To sta na srečo redka zapleta.
Tako kot pri vsaki operaciji lahko pride do zapletov pri celjenju ran, kar povzroči nekoliko dolgotrajnejše celjenje (lahko tudi več tednov). To je pogosteje v primeru, ko je poleg odvečne kože treba odstraniti tudi več odvečne maščobe (maščoba je slabo prekrvavljeno tkivo, zaradi česar med celjenjem lahko pogosteje pride do zapletov).

Nekaj tednov po posegu imajo lahko pacienti občutek napetosti, v koži trebuha pa zmanjšan občutek za dotik. Brazgotina je večinoma nežna in neopazna, mehčanje brazgotine traja več mesecev do enega leta.
Pacient mora po operaciji nositi trebušni pas vsaj tri do šest tednov. Kompresijsko oblačilo nosi dan in noč. Kirurg Onišak priporoča vsaj 10–14 dni počitka. V primeru, ko je treba s šivi ojačati mišice trebušne stene, svetuje počitek od štiri do šest tednov. Odsvetovan je fitnes in dvigovanje težkih bremen.
Prvi teden pacient hodi sključeno, pomembno je, da tako tudi leži. V postelji mora imeti podloženo vzglavje in kolena, da trebuh ni napet. Teh šest tednov po posegu ne sme dvigovati težjih bremen oziroma čim manj napenjati trebuh. Po šestih tednih se lahko pacient vrne v normalno življenje – seveda postopoma in če je vse v redu, to pa določi kirurg ob kontroli. Povsem mogoče je, da predel okrog operativnega posega slabše čuti.
Komentarji (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV