Po šolskih poteh in cestah bo kmalu hodilo več otrok, za katere velja, da so najranljivejši udeleženci v prometu. Na prvi šolski dan bodo Slovenijo preplavili rumeni baloni.
V šolo z rumeno rutko, kresničko in rumenim balonom
Pomembno je, da so vsi vozniki v tem obdobju še posebej pazljivi in pozorni na otroke ter jim vedno prepustijo prednost na prehodih za pešce. Majhnega otroka se hitro spregleda, zato je priporočljiva uporaba odsevnikov. Za večjo varnost prvošolčkov bodo letos poleg rumene rutice in kresničke skrbeli tudi rumeni biorazgradljivi baloni. Šolski prag bo prvič prestopilo več kot 20 tisoč otrok.

Pozor – otrok na cesti
Razvojne značilnosti in starost zagotovo vplivajo na vedenje otroka v prometu, ki je pogosto nepredvidljivo. Otrok težje predvidi nevarne okoliščine, zato se lahko hitro napačno odzove. Njegovo vidno polje je ožje, kar pomeni, da vozilo, ki na primer pripelje z leve ali desne, praviloma pozneje opazi. Težje določi smer, iz katere prihaja zvok, in ne zna še dovolj dobro presoditi hitrosti ali razdalje. Večkrat je lahko prepričan, da ga voznik vidi, ker ga je sam opazil, in ne razume, da se vozilo ne more ustaviti tako hitro kot on. Otroško ravnanje usmerjajo predvsem radovednost, čustva in dogajanje okoli njih. V trenutku lahko pozabijo na svojo varnost, ko zagledajo na primer prijatelja na drugi strani ceste. Do sedmega leta morate otroka spremljati do šolskih vrat, kar je tudi zakonsko določeno.
Statistika – letošnje leto manj udeleženih otrok v prometnih nesrečah
Od začetka leta do konca julija 2019 je bilo v prometnih nesrečah udeleženih 269 otrok, starih do vključno 14 let, kar predstavlja 16-odstotno izboljšanje glede na enako obdobje lani. Agencija za varnost prometa pa še vedno opozarja, da lahko sami največ naredite za varnost otrok, kot vozniki in kot starši.
Seznanite otroka s pravili v prometu
Podučite otroka o prometnih predpisih in ravnanju v prometu. Pojasnite mu, kako se mora vesti na pločniku in pri prečkanju ceste. Opozorite ga na vse nevarnosti zunaj doma, na pločniku, parkirišču, prehodu za pešce, ob semaforju, na cesti in podobno. Otroku bodite vzor in dober zgled tudi sami, zato se vedno držite vseh prometnih predpisov.

Za večjo varnost otrok: #VARNOVŠOLO - V šolo hodite po varnih šolskih poteh in upoštevajte vse prometne predpise. - Kot pešci hodite po pločniku in cesto prečkajte samo na prehodu za pešce. - Pred prečkanjem prehoda za pešce vedno poglejte levo in desno oziroma preverite, ali je res varno. - Uporabljajte odsevnike za boljšo vidljivost, kot so kresničke. - Na kolesu morate obvezno nositi čelado. - Med vožnjo bodite vedno pripeti. |
Varovanje na šolskih poteh
Agencija za varnost prometa želi poskrbeti še za boljšo vidnost in varnost otrok na cesti, zato je za letošnji prvi šolski dan pripravila posebno akcijo s sloganom #VarnoVŠolo. To je tudi eden od razlogov, zakaj bodo v ospredju rumeni biorazgradljivi baloni, ki bodo opozarjali voznike na prisotnost otrok na cesti po vsej Sloveniji. Med otroke bo razdelila tudi knjižnico Prvi koraki v svetu prometa z napotki staršem in skrbnikom glede varne udeležbe najmlajših v prometu in letak Šolska pot, v katerem so napotki za varno ravnanje v prometu. Od lanskega leta lahko obiščete tudi portal šolskih poti, v okviru katerega agencija vse osnovne šole spodbuja k pripravi načrtov šolskih poti.
Sponzorirana objava