Bibaleze.si

RESNIČNA ZGODBA: Obsojena na smrt s kamenjanjem

Vesna Meško

Družina in odnosi

5
06. 08. 2010 15.02

Pravice žensk, mater in otrok so v razvitem svetu že dalj časa bolj ali manj nekaj samoumevnega. Ponekod pa so, kljub temu, da živimo v tretjem tisočletju, zožene na raven nerazumnega. Tak je tudi primer obsojene Iranke.

Safiya Husseini z otrokom

Safiya Husseini z otrokom
Safiya Husseini z otrokom FOTO: Reuters

Sakineh Mohamadi-Ashtiani iz Irana je 43-letna mama dveh otrok. Njena kruta usoda spominja na zgodbo Safiye iz Nigerije, ki jo je sodišče po islamskem pravu obsodilo na smrt s kamenjanjem. Safiyina pot groze in obupa se je sicer srečno končala. Nigerijka je zanosila in rodila otroka izven zakonske zveze, zaradi česar jo je sodišče obtožilo prešuštva, s kaznijo kamenjanja do smrti. Počakati bi bilo potrebno le, da bi prenehala dojiti. K njeni oprostitvi je pripomogel mlad odvetnik, ki je ves čas pisal pritožbe na sodišče. Safiyin primer je pričel kmalu dobivati politične razsežnosti. Za njeno zgodbo se je pričela zanimati tudi mednarodna javnost, ljudje po vsem svetu so protestirali proti krutemu islamskemu zakoniku. Tako je leta 2002 sodišče Safiyo oprostilo. Leta 2004 je o njenem boju za življenje izšla celo knjiga, ki so jo prevedli v mnoge jezike po vsem svetu.

Osem let kasneje bije boj z iranskimi oblastmi 43-letna mati Sakineh Mohamadi-Ashtiani. Sakineh je vdova, njenega moža so umorili. Pred sodišče so jo privedli, ker naj bi imela po njegovi smrti spolne odnose z dvema moškima. V Iranu spolne odnose izven zakonske zveze kaznujejo s 100 udarci z bičem, kar se je zgodilo tudi Sakineh. 

Septembra 2006 pa so njen primer znova odprli, ko je na sodišču potekalo sojenje zaradi umora njenega moža, za kar so obsodili Sakineh. Priča na sodišču je zatrjevala, da je imela spolne odnose s tujim moškim tudi v času, ko je bil še njen mož živ. Sakineh so odvedli v zapor v Tabrizu. Da bi priznala prešuštvo, so jo mučili. V mukah je potrdila vse, kar so zahtevali, vendar je nato znova vse zanikala. Sodišče jo je kljub temu spoznalo za krivo in obsodilo na smrt.

Po iranski zakonodaji je kazen za prešuštvo v zakonu smrt s kamenjanjem. Obsojenko do ramen zakopljejo v zemljo. Kamni, s katerimi izvršijo kazen, morajo biti dovolj veliki, da povzročijo bolečino in dovolj majhni, da obsojenke ne ubijejo v hipu. Njihov namen je, da žrtev umira počasi in v hudih bolečinah.

Sakineh je od leta 2006 še vedno v zaporu. Kazen pa je v svetu dvignila veliko prahu. Za njeno pomilostitev so prosili tako mednarodna skupnost kot njena otroka.

Zdelo se je, da so pozivi obrodili sadove. Pred mesecem dni so namreč iranske oblasti sporočile, da Sakineh ne bodo kamenjali do smrti. Žal pa je bilo veselje kratkotrajno. Globalna kampanja, ki si prizadeva proti ubijanju in kamenjanju žensk, je namreč prejela informacijo, da Sakineh še vedno grozi kamenjanje do smrti. Pred iranske oblasti so pozvali tudi Sakinehinega sina, Sajjada Qaderzadeha, saj je javno izrazil svojo zaskrbljenost zaradi materine stiske.

Organizacija za pravice žensk-Awid poziva ljudi po vsem svetu, da podprejo Sakinehin primer. Več o tem, kaj lahko storite, si preberite tukaj.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863