Bibaleze.si

Pogovor - hrana za otroške možgane

Bibaleze.si

Družina in odnosi

0
28. 05. 2012 08.43

Pogovor ni stvar odraslih, še kako je pomemben tudi pri otrocih. Starši bi se morali pogovarjati že z novorojenčkom, to namreč pripomore k boljšemu in hitrejšemu razvoju govora.

Mama in dojenček

 

Ameriški družinski psiholog Steve Biddulph pravi, da je  pogovor hrana za otroške možgane, zato naj bi se z otrokom pogovarjali vedno, kadar je za to pripravljen.

Večina otrok ob vstopu v šolo dobro obvlada govor. Bogat besedni zaklad je namreč prednost že v prvem razredu. Pri nekaterih pa je ta omejen in so njihove govorne sposobnosti slabe. Ker je za učitelje govor pogosto merilo intelegence, lahko otroka hitro označijo za »počasneža.«

Že v zgodnjih petdesetih letih prejšnjega stoletja so strokovnjaki ugotovili, da starši z otroki govorijo na dva načina. Eden je odsekan in jedrnat, npr. »Zapri vrata!« drugi pa povsem drugačen, npr. »Prosim, če zapreš vrata!« Seveda je zadnji veliko bolj primeren, prijazen in učinkovit. Otrok bo prej in z veseljem zaprl vrata, če mu boste to rekli prijazno.

Danes se večina staršev pogovarja s še nerojenim otrokom, pogosto je opaziti mamice, ki se pogovarjajo z dojenčkom, medtem ko ga vozijo v vozičku.

Mama in otrok
Mama in otrokFOTO: iStockphoto
Kako s pogovorom nahranite otrokove možgane?

Že med nosečnostjo otroku predvajajte različne zvoke. Lahku mu pojete ali predvajate glasbo. Tudi očetje se lahko z nerojenim otrokom pogovarjajo. Enostavno naj glavo prislonijo na mamin trebuh in poklepetajo z malim kobacačem v njem. Otrok bo tako pred rojstvom poznal tudi očetov glas.

Po rojstvu otroka s pogovori nadaljujte. Pojte mu, predvajajte mu glasbo. Tudi če je dojenček buden in miren v svojem stolčku ali posteljci, se z njim pogovarjajte. Govorite mu, kaj delate, kaj boste storili ... Enako velja med nošnjo v kengurujčku ali štorklji. Uporabljajte preproste besede, a to naj ne bodo pomanjševalnice.

Ko otrok odgovarja ...

Ko začne otrok čebljati ali odgovarjti, je čas, da vi ponavljate za njim: ko bo odgovarjal s še ne popolnoma razumljivimi besedami, ponovite za njim pravilno besedo - tako se bo hitro naučil prave izgovorjave. Naj vam ne bo neprijetno razlagati, zakaj sesalec oddaja takšen hrup, ko sesate. Tudi, če mislite, da otrok ne bo razumel pojasnil o motorju in toplem zraku, mu informacija ne bo škodila.

Časa za pogovor ne sme manjkati!

Vedno, kadar je mogoče, izkoristite čas za pogovor. To je mogoče vsepovsod. V trgovini, ko malček sedi v nakupovalnem vozičku, mu razlagajte, zakaj boste nakupljeno uporabili. Če vzamete s plice riž, mu povejte, da ga boste pripravili za kosilo, kaj bo zraven in kako se pripravi. Med vožnjo z avtomobilom mu razlagajte o tem, kam sta nemenjena, ali kaj opazite v naravi. Doma je ničkoliko priližnosti tudi med tem, ko likate, pospravljate, kuhate ali le počivate na kavču.

Dokazano je, da otroci, s katerimi starši veliko in pravilno govorijo, spregovorijo prej. Besedni zaklad in dobre komunikacijske veščine pa so v današnjem svetu izrednega pomena. Kaj še čakate, začnite pogovor!

Mama in dojenček
Mama in dojenčekFOTO: iStockphoto


 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863