Bibaleze.si

Rak na materničnem vratu

Nikolina Koljanin

Družina in odnosi

4
24. 01. 2011 07.44

V Sloveniji vsako leto zaradi raka na materničnem vratu umre od 50 do 60 žensk. Preventivni pregledi s testom PAP so obvezni za vse ženske, ki so spolno aktivne, na začetku enkrat letno, pozneje na tri leta.

Vagina

 

O tem, kako pogost je rak na materničnem vratu v Sloveniji in kako potekajo preventivni pregledi za odkrivanje predrakavih sprememb na materničnem vratu, smo se pogovarjali z ginekologom Stanetom Pušenjakom.

Preventivni ginekološki pregledi

Mame želijo svoje odraščajoče hčerke čim prej odpeljati na preventivni ginekološki pregled, kajti bojijo se, da tako mlade lahko zbolijo za rakom na materničnem vratu. Ne prehitevajte dogodkov in se najprej prepričajte, ali ima spolne odnose. Pušenjak pojasnjuje, da bris materničnega vratu pred prvim spolnim odnosom pravzaprav ni potreben, naslednja tri leta pa je priporočljiv enkrat letno. Če so vsi brisi ocenjeni kot negativni, lahko ženska obišče ginekologa vsaka tri leta. Toda zavedati se morate, da pogosta menjava spolnih partnerjev zahteva obisk v ginekološki ambulanti vsaj enkrat letno.

Test PAP

Ginekolog pri pregledu vzame bris materničnega vratu s posebno leseno krtačko, s katero postrga celice z materničnega vratu in kanala. Bris razmaže na manjše steklo in ga shrani v posebni tekočini. Nato v laboratoriju z mikroskopom ugotavljajo, ali so prisotne predrakave ali rakave spremembe.

Spremembe celic na materničnem vratu so donedavnega razvrščali v pet razredov – PAP I, II, III, IV in V. Če je izvid dober, potem ga označijo kot negativnega, PAP I. Če zaznajo, da so celice materničnega vratu spremenjene zaradi vnetja, potem to opredelijo kot PAP II. Pozorni morate biti, če dobite izvid, na katerem piše PAP III, saj se v tem primeru domneva, da so prisotne prve rakave spremembe. Alarm se prižge, če rezultat pregleda materničnega vratu pokaže PAP IV ali PAP V, takrat se pojavi sum na rakave spremembe.

Vagina
Vagina FOTO: iStockphoto
Danes so razredno opredelitev malce poenostavili, in sicer obstajata dva, to sta negativni in patološki bris materničnega vratu. Stane Pušenjak pravi, da je pri več kot 85 odstotkih žensk, ki hodijo na preventivne odvzeme brisa, izvid testa negativen in je ocenjen kot A oz. PAP I. V primeru vnetnih sprememb je bris tudi negativen, vendar ga označijo kot B oz. PAP II. Brisi, pri katerih so ugotovili blage ali hujše celične spremembe, sodijo v razred pataloških sprememb, imenovan C.

Pozno odkriti rak

Pušenjak opozarja na naraščanje raka na materničnem vratu pri ženskah, mlajših od 40 let, letno pa v Sloveniji zboli približno 200 žensk, starih med 35 in 45 let . Pretresljiv je tudi podatek, da letno pri nas umre od 50 do 60 žensk, pri katerih niso dovolj zgodaj odkrili raka materničnega vratu.

Rak materničnega vratu se lahko širi na druge organe v bližini maternice. Ženska mora biti pozorna na naslednja znamenja, ki sporočajo, da je rak materničnega vratu v fazi razširjanja: obilne krvavitve iz nožnice, bolečine v križu ali spodnjem delu trebuha, ki prehajajo na eno ali obe nogi, pogosto odvajanje urina ali bolečine pri tem, zaprtje ali driska.

Ginekolog Stane Pušenjak ne želi vzbuditi panike pri ženskah: ''Našteta najpogostejša znamenja zgodnjega in poznega raka materničnega vratu seveda ne pomenijo, da je bolezen v resnici prisotna, saj so to tudi lahko znamenja številnih drugih, manj nevarnih bolezni.'' Svetuje, naj se ženske zglasijo pri svojem ginekologu in ovržejo sum na bolezen.

Ženske naj se pogovorijo o svojem sumu na bolezen.
Ženske naj se pogovorijo o svojem sumu na bolezen. FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855