Bibaleze.si

Skrbite za duševno zdravje?

N.R.

Družina in odnosi

0
08. 10. 2010 22.29

Vsako leto 10. oktobra obeležujemo svetovni dan duševnega zdravja. Strokovnjaki namreč opažajo, da se duševnim boleznim pogosto pridružijo še telesne bolezni in tudi obratno.

Mati joka
Mati joka
Mati jokaFOTO: iStockphoto

Svetovna federacija je za letošnjo temo izbrala "Duševno zdravje in kronične telesne bolezni". V Sloveniji so se tej temi približali z vidika spoprijemanja z vsakodnevnimi stresorji v različnih okoljih, saj je negativni stres pomemben dejavnik nastanka telesnih in duševnih bolezni. Letošnji slogan DUŠEVNO ZDRAVJE – VSAK DAN poudarja, da mora za svoje duševno zdravje skrbeti vsak, in to vsak dan; v primeru težav pa čim prej poiskati pomoč.

Prizadevanja na področju skrbi za duševno zdravje so se v Sloveniji v zadnjih letih okrepila, o čemer priča tudi Nacionalni program za duševno zdravje, ki se pripravlja. Predstavljajo pa duševne težave resen javnozdravstveni problem.

Pomembno je preprečevanje

V Sloveniji so se letos usmerili na preprečevanje nastanka duševnih bolezni in krepitev duševnega zdravja tako zdravih kot tudi ljudi s težavami.

Oče
OčeFOTO: iStockphoto

"Pripravili smo delavnice za učenje strategij spoprijemanja z vsakodnevnimi stresorji doma, v šoli in na delovnem mestu, saj je negativni stres pomemben dejavnik nastanka telesnih in duševnih bolezni. S sloganom "Duševno zdravje – vsak dan" smo želeli poudariti, da mora za svoje duševno zdravje skrbeti vsak, in to vsak dan. V primeru duševnih težav pa je treba čim prej poiskati pomoč. To je ključno sporočilo za vsakega izmed nas, bodisi mladostnika, odraslega človeka kot tudi starejšega," je povedala koordinatorica svetovnega dneva duševnega zdravja na Inštitutu za varovanje zdravja dr. Helena Jeriček Klanšček in dodala: "Vsak izmed nas si mora dobro organizirati svoj čas, si vzeti dovolj časa zase, za sproščujoče aktivnosti, za druženje, pogovor, fizične aktivnosti, smeh, naučiti se mora reči ne itd."

Številne aktivnosti

IVZ in območni zavodi za zdravstveno varstvo pa so pripravili delavnice za zaposlene v nevladnih organizacijah, ki delujejo na področju duševnega zdravja, ter za zaposlene v zdravstvenih in vzgojno-izobraževalnih ustanovah. Zelo pomembno je namreč, da vsi, ki delajo z ljudmi, znajo najprej dobro skrbeti za svoje fizično in duševno zdravje. Delavnice bodo v oktobru izvajali tudi na območnih zavodih za zdravstveno varstvo. Glavne teme delavnic so: kako nad vsakodnevni stres, kaj narediti, ko ne gre po načrtu, kako reči ne itd. V pomoč udeležencem bodo tudi ponatisi priročnikov s konkretnimi vajami in napotki Ko te strese stres in Ko učenca strese stres, ki so objavljeni tudi na spletni strani IVZ.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863