
Jaka je oče dveh šoloobveznih otrok. Njegova žena je priznana podjetnica in kot sama velikokrat glasno poudarja, je prav ona tista, ki skrbi za družinski proračun in brezskrbno življenje družinskih članov. "Kajpak je dejstvo, da nekdo pač mora pospravljati, likati in kuhati povsem zanemarljivo. Zanjo to nima vrednosti. Pomembna je le številka na zlatem računu, ne glede na to, da svojih otrok praktično nič ne vidi. S službo končna pozno popoldne, potem si mora vzeti še čas zase – kavice s prijateljicami, frizer, masaža, pedikura, nakupovanje," pojasnjuje.
"Slabo mi je ob misli na trenutek, ko se bo prikazala na vhodnih vratih. Včasih imam občutek, da sem le eden izmed njenih zaposlenih. Mogoče hišnik, čistilka, hišna pomočnica ali pa kar vse troje skupaj. 'Kaj je to? Kako si lahko tako debilen? Nič čudnega, da si brez službe,' nenehno sika in me zmerja z debilom. S kakšno pravico Tanja?! Sem res tako ničvreden del tvojega življenja?"
"Takrat, ko pride iz službe še bolj razjarjena kot običajno, se začne za zidovi naše prelepe hiške odvijati drama. Znaša se nad menoj in zdi se mi, kot da si želi, da bi ponorel. Včasih me drezne, potisne v zid, včasih prileti kakšna okrog ušes. Ob tem se raje umaknem, bojim se svoje reakcije. Ne vem, kaj bi rada, po čem hrepeni, kaj si pravzaprav želi. Nekoč je bila drugačna, z leti pa se je vse spremenilo. Ta služba … zaradi nje je postala je pravi zmaj.
Razmišljam o ločitvi. Denar mi ob vsem tem ne pomeni nič. V tej hiši smo trije nesrečni člani. Jaz in moja otroka …
Poudarjam, nisem neki pomehkužen moški s predpasnikom in kuhalnico! Le vem ne, kako naj ravnam … Nenazadnje sva poročena skoraj deset let, poznam jo vse od takrat, ko je bila stara 18 let! Čeprav ta ženska ne živi več z menoj, se sprašujem, če se bo kdaj vrnila …"

Odgovor zakonske in družinske terapevtke
"Še pred nekaj leti se ni govorilo o tem, da so tudi moški lahko žrtve nasilja v družini in še nekaj let nazaj ni bilo varnih hiš. Danes varne hiše za moške obstajajo in še zdaleč niso prazne. Medtem ko je nasilje nad ženskami zelo raziskano področje in se o tem veliko govori, je nasilje nad moškimi še vedno zelo slabo raziskano in tudi govora o njem je zelo malo. Ne moremo pa si zatiskati oči pred realnostjo, tudi moški so žrtve nasilja," poudarja Sonja Beznik, specialistka za zakonsko in družinsko terapijo.

Ko slišimo, da moški doživlja nasilje in da je nasilna njegova žena ali partnerica, se v nas vzbudijo različna čustva, od jeze, prezira do sramu, žalosti in sočutja. Ljudje nemalokrat reagirajo na način, da tega moškega obsojajo, da ni pravi moški, da je copata, naj ga ženska kar zlorablja, če se ne zna postaviti zase in podobno. Prav zaradi tega dejstva se moški tako težko izpostavijo in priznajo, da se to nasilje res dogaja in da so tudi oni lahko žrtve. Ob tem lahko doživljajo veliko sramu in zato rajši vztrajajo v zlorabljajočem odnosu, kot pa da bi ljudje izvedeli. Nasilje v družini se dogaja za štirimi stenami, zato ga je še toliko lažje prikriti. Vendar ne glede na to, je pomembno, da se vsako nasilje ustavi, še posebej, če so vanj vključeni tudi otroci. Da nekdo lahko ustavi nasilje, je potrebno kar nekaj moči in podpore prijateljev, družine, ne nazadnje lahko tudi podpore terapevta. Vsak sam sprejme odgovornost za to, koliko časa bo vztrajal v zlorabljajočem odnosu, čeprav je odločitev, da nekaj spremeniš včasih zelo težka. Vendar je pomembno se zavedati, da nikoli ni prepozno prepoznati nasilja in ga ustaviti. Žrtve živijo z nasilnim partnerjem v stalnem strahu, kaj bo spet narobe, kaj si bo nasilni partner tokrat izmislil, kar bo lahko izgovor za nasilni izbruh. Zato je pomembno, da postavimo mejo in ustavimo ta krog nasilja.
"Poudarjam, da nasilja v kateri koli obliki (psihičnega, fizičnega, spolnega ali ekonomskega nasilja) ne smemo tolerirati in ga pometati pod preprogo ter se pretvarjati, da ga ne vidimo. Pomembno je tudi, da se izogibamo primerjavam, naj ga doživlja ženska, moški ali otrok, v vsakem primeru je nasilje nesprejemljivo."
Imate težave pri vzgoji in negi otrok ali pa potrebujete nasvet pri družinskih in partnerskih odnosih? Opis težave nam pošljite na bibaleze@pop-tv.si s pripisom: Otrok v težavah (ali mama, oče, babica ... ), mi pa bomo za nasvet povprašali zdravnika, psihologa, družinskega terapevta ...
Če želite strokovnjaka za nasvet povprašati sami, se obrnite na naše Bibine svetovalce.
Komentarji (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV