Ameriški raziskovalci so se odločili preveriti, kako rojstvo otroka vpliva na ženske možgane. Ugotovili so, da se prav vsem mamam možgani povečajo, tistim, ki so nad svojimi dojenčki bolj navdušene, še toliko bolj. Materam se namreč povečajo deli možganov, povezani z motivacijo in uravnavanjem čustev.

Kaj povzroča spremembe?
Raziskovalci so pod vodstvom Pilyoung Kim, razvojne psihologinje z ameriškega inštituta za duševno zdravje, z magnetno resonanco slikali možgane 19 mater dva do štiri tedne po porodu. Nato so postopek ponovili še štiri mesece pozneje in odkrili, da so spremembe sicer majhne, vendar pomembne.
Vsem materam so se povečali določeni deli možganov, vendar Kimova pravi, da ni mogoče vedeti, kaj te spremembe povzroča. “Ni jasno, ali spremembe v možganih vplivajo na vedenje mater ali njihovo vedenje vpliva na možgane,“ je povedala. Vseeno območja, kjer so opazili spremembe, nedvomno vplivajo na materinsko vedenje in motivacijo ter druge kognitivne funkcije, ki so pomembne za dobro starševstvo.
Nobena depresivna
Skoraj polovica udeleženk raziskave je rodila dečke, za osem to ni bil prvi porod in nobena ni trpela za hudo poporodno depresijo. Pregledi možganov depresivnih mater bi verjetno pokazali, da sprememb ni bilo, ali pa bi bile te drugačne, razmišlja Kim. Avtorji študije še poudarjajo, da bi morali glede na majhnost raziskave rezultate preizkusiti še na večji skupini mater.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV