Bibaleze.si

Zato dojenčka takoj po porodu položijo na prsi

S.B.

Šola za starše

0
10. 06. 2020 08.00

Dojenčki so tako majhna bitja, da so videti popolnoma krhki. In čeprav so v resnici pravzaprav zelo gibki in krepki, je z njimi treba ravnati predvsem nežno in ljubeče. Izjemno dojemljivi so namreč za toplino in nežnost, ki ju prejmejo iz okolice. Tudi to je eden od razlogov, da vam dojenčka takoj po porodu položijo na prsi.

Novorojenček

Mamin utrip srca pomirja

Položaj, ko dojenček leži na vaših prsih, prislonjen z ušesom na njihovo levo stran, ga pomirja. Na ta način namreč lahko prisluhne ritmičnemu utripu vašega srca, ki ga je spremljal v vašem trebuhu celih devet mesecev pred porodom. Kadar dojenčka previjete in nahranite, pa se kljub temu ne pomiri, ga poskusite torej položiti na svoje prsi. Dotik in vonj vaše kože sta zanj nekaj najprijetnejšega v prvih dneh in mesecih življenja. Zato je to eden od načinov, da občuti vašo toplino in ljubezen ter se pomiri. 

Dojenčka navdušuje pogled v oči

Otrok zelo kmalu začne iskati očesni stik in vseskozi hrepeni po njem. Nekateri se že takoj po porodu, kljub temu da še ne vidijo zelo dobro, globoko zazrejo svoji mami v oči. Gre za enega prvih in najpomembnejših načinov komunikacije, ki ga otroku nikar ne odrecite. V prvih dneh po rojstvu pa tja do dveh mesecev starosti je pomembno, da se otroku približate na 25 cm oddaljenosti. Tako bo zaznal vaš obraz in vašo mimiko. Čim večkrat ga poglejte v oči, mu mežikajte, se nasmihajte in se z njim pogovarjajte. Tudi med raznimi opravili, kot so hranjenje, kopanje ali menjava plenice. 

Pogled v oci je za dojencke izjemnega pomena.
Pogled v oci je za dojencke izjemnega pomena.FOTO: Dreamstime

Ne navajajte ga na roke

Zagotovo ste že pred rojstvom otroka in tudi kasneje večkrat slišali ta stavek, ki nikakor ni primeren, niti koristen. Dojenčki namreč potrebujejo čim več telesnega stika, zaradi katerega se počutijo sprejete. Zlasti v prvih tednih ga trdno in hkrati nežno držite in privijte k sebi, saj se bo zaradi vonja vašega telesa in topline vaše kože počutil dobro in ljubljeno. Predvsem pa varno. Otroci še prehitro zrastejo in postanejo samostojni. Zakaj ne bi vsakega trenutka izkoristili za povezavo z njimi, jih objemali, poljubljali in nežno božali? 

Večerno kopanje naj bo rutina

Umirjanje pred spanjem je precej pomemben del otrokove rutine. Pri tem vam bo najbolj pomagalo, če ga navadite na večerno kopanje, ki naj mu sledita sveža plenička in sveža bombažna pižamica. Otroka kopajte vsak večer ob približno isti uri, da se bo navadil določene rutine. Ko ga položite tako umirjenega in dišečega v posteljico, mu preberite še kratko pravljico za lahko noč. Intonacija vašega glasu ga bo namreč dodatno pomirila in pripravila do trdnejšega in mirnejšega spanca.

Kopanje dojenčka naj bo večerna rutina.
Kopanje dojenčka naj bo večerna rutina.FOTO: Profimedia

Vzemite si čas tudi zase

Ob rojstvu dojenčka si želimo vsak trenutek preživeti ob njem, saj se nam zdi, da se iz minute v minuto spreminja in raste in da bomo kaj zamudili, če ne bomo neprestano v njegovi bližini. Vendar pa je pomembno, da smo zanje tudi spočiti, sproščeni in naspani. Le s skrbjo zase bomo namreč lahko poskrbeli tudi zanj. Zato dajte pripadajoči prostor tudi očetu otroka in starim staršem. Dovolite, da ga kdaj peljejo na kratek sprehod, medtem pa si privoščite prho in skodelico kave. Kadar otrok spi, si privoščite tudi vi spanec ali počitek ob njem, ponoči in podnevi. Med počivanjem pa utišajte ali izklopite mobilnik in odmislite vsa gospodinjska opravila, ki vas še čakajo. Zdravje in počitek naj bosta na prvem mestu, vse ostalo vas bo počakalo. 

 

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863