Bibaleze.si

Dojenčki spijo mirnejše: PRI MAMI ali V POSTELJICI?

N. K.

Šola za starše

3
16. 02. 2017 07.35

Vedno znova se pojavljajo dileme, kje naj spi dojenček. V svoji posteljici ali pri mami? Pediater Nils Bergman zagovarja, da skupaj z mamo.

Spanje

 

Spanje
SpanjeFOTO: Thinkstock

Dr. Nils Bergman z univerze v Cape Townu trdi, da je za zdrav novorojenčkov razvoj dobro, da prvih šest tednov spi na materinih prsih, nato pa naj še vedno ostane v mamini postelji, in sicer do tretjega ali četrtega leta. Pediater trdi, da dojenčki spijo manj v posteljici kot v maminem naročju, kar lahko vodi k povečanju stresa, posledično pa to škoduje možganom. Rezultat tega je tudi problematično vedenje v kasnejših letih.

Mnogi po svetu so dvignili glas in nasprotno trdijo, da spanje v postelji skupaj s starši poveča nevarnost nenadne smrti. Bergman meni, da to ni zadosten argument, ker do zadušitve in nenadne smrti novorojenčka pride zaradi strupenih snovi, velike blazine in nevarnih igračk in ne mamine prisotnosti.

Opazoval je 16 dojenčkov, ki so nekaj časa spali v maminem naročju, kasneje pa v posteljici. Ko so spali v posteljici, so bili izpostavljeni stresu takoj po spancu. Od 16 jih je samo šest imelo miren spanec v posteljici in kakovost njihovega sna je bila slabša.

Dr. Bergman trdi, da lahko spremembe, ki se zgodijo v možganih pod vplivom stresa, vplivajo na vzpostavljanje odnosov v kasnejšem življenju. Če starši ne kadijo, ne pijejo alkoholnih pijač, ne uživajo drog, niso prekomerno težki, niso bolni in preveč utrujeni, po njegovem mnenju lahko spijo z dojenčkom.

Nasprotno: spanje v isti postelji s starši je največji dejavnik tveganja za nenadno smrt dojenčkov. Tako je pokazala ameriška raziskava. Kar 69 odstotkov dojenčkov, ki so nenadoma umrli med spanjem, si je namreč v času smrti delilo posteljo z drugo osebo.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863