Odločitev, da bo v naš dom prišel hišni ljubljenček, mora biti sprejeta po tehtnem razmisleku, nikar se za nakup ali posvojitev ne odločajte hipno. Živali zahtevajo skrb za čistočo, nego, igro, učenje, gibanje, njihova življenjska doba je lahko zelo dolga, kar pomeni, da bo družina z živaljo sobivala tudi desetletje ali več. Vsekakor so vplivi živali na socialni razvoj otrok dokazano pozitivni, vendar mora biti izbira živali prilagojena načinu življenja družine.
Odgovornost pri izbiri živali
Veterinarka Elen Pejič ne zavrača možnosti, da otroku žival podarimo ob prazniku, vendar pa naj bo to posledica odgovorne odločitve staršev. Nenazadnje so starši tudi pravno formalno za žival odgovorni, saj mladoletni otroci ne morejo biti lastniki živali. Torej se morajo ob nakupu ali posvojitvi starši popolnoma zavedati vseh odgovornosti, ki jih prinaša hišni ljubljenček. Veterinarka svetuje družinam, ki še nikdar niso imele domače živali, da si kot prvo žival omislijo manj zahtevnega ljubljenčka: "V mislih imam hrčka ali ribico, tako bomo otroka počasi navajali na dnevno skrb za žival. Povsem se moramo zavedati, da smo odrasli skrbniki živali in tisti, ki otroke usmerjamo in jih odgovornosti učimo. Razmisliti moramo, koliko časa dnevno bomo lahko živali namenili in temu prilagodimo izbor živali. Seveda moramo biti pozorni tudi na bivalne pogoje, v katerih bo žival preživljala svoj čas. V kolikor imamo manjše stanovanje, ne izbirajmo velikih živali. Pri sebi bodimo iskreni in dobro premislimo, kako bo, ko bomo dnevno življenjski prostor delili z živaljo."

Finančni zalogaj
Nakup ali posvojitev zahtevata tudi predvidevanja o financah, ki pri velikih živalih nikakor niso nizke. "Če se boste odločili za nakup psa ali mačke, bodite pozorni, pri kakšnem rejcu boste psa ali mačko kupili. Nekateri rejci prodajajo bolne ali degenerirane živali, ki lahko v svoji odrasli dobi ali že prej zahtevajo nemalo skrbi in morda tudi zdravljenje, ki je lahko precej drago. K samemu nakupu psa ali mačke morate prišteti tudi mesečne stroške hrane, ki se gibljejo od 20 do 100 €, odvisno od kakovostne hrane in velikosti kosmatinca, stroške rednega cepljenja, sterilizacije oziroma kastracije, sredstva proti zajedalcem in druge nepričakovane stroške morebitnih zdravljenj. Razmisliti morate tudi o tem, kje bo vaš kuža ali drug hišni ljubljenček, ko se boste z družino odpravili na dopust, kamor ga s sabo ne boste mogli vzeti," opozarja veterinarka.

Eksotične živali
Tisti bolj drzni otroci si namesto kužka ali razigrane muce želijo kuščarja, pajka ali celo kačo. To so živali, ki zahtevajo specifične bivalne pogoje, nekatere celo grelne lučke, hrana zanje pa je tudi milo rečeno posebne sorte. Prav tako je za rokovanje z njimi potreben poduk. Preden se odločite za nakup tovrstne živali, se posvetujte s strokovnjaki. V Sloveniji je kar nekaj društev, ki aktivno deluje in organizira srečanja, da se otrok pred prihodom takšne živali lahko spozna z zahtevami in odgovornostjo do tovrstnih eksotičnih ljubljenčkov, omogočeno je tudi rokovanje z njimi.
Vzgojen pes je družini v veselje

V kolikor se odločite otroku podariti manj zahtevno žival, kot so ribe, želve, morda hrčki, miši, morski prašički ali drugi glodavci, zanje potrebujete le akvarij ali kletko, nekaj čiščenja in hranjenja, malo pozornosti. Vse to lahko prepustite otroku. Pazljivo mora ravnati s hrčkom ali miško, saj so to zelo krhke živalice. Nekaj več pozornosti zahtevajo ptiči, ki jih morate izpustiti, če pa se boste z njimi tudi pogovarjali, bodo kaj kmalu začeli čebljati nazaj. Muce lahko v njihovi mladi dobi povzročijo precej škode – spraskajo kavč, strgajo zavese, zato ob nakupu ne pozabite tudi na praskalnik. V kolikor se odločite za kužka, razmislite o velikosti, dlaki, karakterju in nikakor ne pozabite na vzgojo: "Nevzgojen pes nas omejuje, zato vsekakor predlagam obisk pasje šole. Z nevzgojenim psom gremo težko na sprehod v mesto, na obisk, tudi obiski doma nas skrbijo, vožnja z avtomobilom postane težava, čakanje pred trgovino. Šola je obveza staršev, saj otrok težko poveljuje, še manj pa je dosleden pri vzgoji. Z vzgojenim psom, ki posluša naša povelja, je življenje na dolgi rok veliko lepše in zadovoljnejše," je jasna veterinarka.
Pes, moj najboljši prijatelj
Živali izredno dobro vplivajo na otrokov psihični razvoj. Otroci se naučijo discipline, sočutja in odgovornosti. Žival lahko postane otrokov zaveznik, ki ga ne obsoja, ko počasi računa ali mu pri branju ne gre najbolje. Skrb za žival dviguje otrokovo samozavest, otroci z odgovornostjo do ljubljenčka hitreje postanejo samostojnejši. Žival prinaša v družino veselje in igrivost. Družine, ki imajo pse, so veliko zunaj, odhajajo v naravo, kar dobro vpliva na otroke. Če je otrok razdražen ali žalosten, ga bo crkljanje s hišnim ljubljenčkom pomirilo in potolažilo. "S prihodom živali se otrok skrbi za žival zaveže in četudi se mu kakšen dan ne ljubi počistiti kletke, mora to storiti. Starš mora biti pri prevzemanju takšne odgovornosti otroku v oporo, kar pa ni vedno enostavna naloga," pravi strokovnjakinja.

Priprava živali na prihod otroka
Velikokrat pa se zgodi tudi obratna situacija, da imamo doma žival, preden se odločimo za družino. Veterinarka pravi: "Če gre za manjšo in ne toliko razvito žival, po vsej verjetnosti ob prihodu dojenčka ne bo težav. Težave lahko nastopijo pri psu. Žal smo že bili priča, ko so morali novopečeni starši psa zaradi ljubosumja oddati v zavetišče. Težko je predvideti, ali bo pes ljubosumen ali ne. Da ne bo, mu lahko pomagamo s tem, da že pred rojstvom otroka razišče njegovo sobo, se spozna z igračami, ob prihodu pa pod nadzorom staršev povoha dojenčka in ga spozna. Ne pozabite na žival, to bo morebitno ljubosumje še potenciralo."
Po kosmatinca v zavetišče
Če razmišljate o muci ali kužku, pretehtajte možnost, da bi topel in ljubeč dom ponudili kakšni izmed živali v zavetišču. "Živali iz zavetišča so sicer specifične, lahko so bile pretepene, zavržene, bolne, vendar jih v zavetišču oskrbimo, jih cepimo ter steriliziramo in kastriramo, pse počasi vzgajamo. Vsekakor svetujemo družinam, da pridejo večkrat k nam in se z živalmi spoznajo. Morda se med kužkom in otroki hitro zgodi kemija in je tako posvojitev lažja in manj stresna za žival. Tudi muce potrebujejo nekaj časa, da se človeka navadijo. Zagotovo pa so to zelo hvaležne in predane živali," z nasmehom pove veterinarka Elen Pejič iz Obalnega zavetišča za živali.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV