Bibaleze.si

Kako biti kos burnim odzivom?

V.H.

Šola za starše

0
11. 11. 2019 07.56

Prej ali slej se boste po vsej verjetnosti srečali z burnim odzivom svojega otroka in zagotovo je ena najtežjih nalog staršev, kako mu postaviti meje. Več o tem pa v nadaljevanju.

Starši

Disciplina ni enako kot kazen, zato mirno in odločno postavite meje in pri njih vztrajajte brez jeznih in nestrpnih odzivov. Otrok potrebuje jasna pravila tudi za to, da se lahko počuti varnega. V svojem življenju se bo soočal z marsičem, kar bo pri njem povzročalo najrazličnejša čustva, tudi negativna, ampak vi ste tisti, ki ga boste naučili, kako naj ravna z njimi. Otrok bo vedno skušal na svoj način doseči želeno in si bo pri tem pomagal na najrazličnejše načine. Od vas je odvisno, kako se boste s tem spoprijeli in se na to odzvali. Za postavljanje meja ni nikoli prezgodaj, ampak je bolj pomembno, da so prilagojene otrokovi starosti in razvoju.

Šestmesečni dojenček

Odvadite otroka od sesanja palca

V tem času se otrok začne plaziti in raziskovati svet okrog sebe. Prirojen nagon lahko dojenčka vodi do sesanja palca, ostalih prstov, roke ali predmetov. Najpogosteje v sesanju išče tolažbo, ker je na voljo, ko je, na primer osamljen, žalosten, prestrašen, utrujen in podobno. Ne odvajajte ga na silo, ampak ga raje zamotite s kakšnim zanimivim predmetom, da bo zaposlil svoje prste. Te v skrajnem primeru raje nadomestite z dudo, ki je zagotovo boljša izbira kot sesanje palca.

Postopoma otroka spoznajte z novimi okusi

To je tudi obdobje, ko boste postopoma uvajali gosto hrano. Pri prvem poskusu lahko na začetku stisne usta, pri čemer jim ni prav nič pomembno, kakšnega okusa je to, kar so dobili. Zato bodite vztrajni in nadaljujte, ko otrok spet odpre usta. Nekateri okusi mu bodo hitro všeč, druge bo mogoče sprejel sčasoma. Kakor koli, s hrano ga nikoli ne silite, vseeno pa mu dajte dovolj časa, da jo okuša in spoznava. Določeni okusi so dejansko priučeni.

Uvajanje goste hrane
Uvajanje goste hraneFOTO: Dreamstime

Preprečite solze zaradi vašega odhoda

Dojenček pri teh mesecih še ni prepričan, ali se bo mamica res vrnila, zato je zanj vaš odhod lahko zelo stresen. Poskusite s skrivalnicami, saj bo na tak način doumel, da se mami in oči tudi kmalu vrneta.

Od šestega meseca do 1 leta

Naučite ga, da se igra tudi sam

Otrok se bo kmalu naučil, da vas visoki in glasni toni takoj prikličejo in tudi če bo stegoval rokice proti vam, da ga boste vzeli v naročje. Naučite ga, da se bo znal igrati tudi sam in mu ponudite igračo. Na začetku mu pomagajte, da se bo zaigral, in mu pokažite, kako se določeno igračko uporablja. Z mirnim glasom mu pojasnite, da imate delo, ki ga morate opraviti, še vedno pa nekaj časa posvetite samo njemu.

Uvedite ritual pred spanjem

Otrok se lahko upira odhodu v posteljo, čeprav potrebuje počitek. Pomagali mu boste z vzpostavitvijo reda pred spanjem, ki naj deluje pomirjajoče. Učinkovita je lahko že topla kopel, branje pravljice ali poslušanje sproščujoče glasbe. Če ima svojo priljubljeno igračo, je lahko ob njem, da bo še lažje zaspal.

Tricikel
TricikelFOTO: Dreamstime

Poskrbite za varnost

Vožnja z vozičkom, s kolesom ali v avtomobilu … Vedno morate poskrbeti za ustrezno zaščito. Otroka že od majhnih nog navajajte na to, da mora biti vedno pripet, in ne popuščajte. Enako velja pri uporabi čelade, saj je pomembno, da postane njegova navada tudi za pozneje.

Prvo leto

Prvo leto je velika prelomnica in prvič bo začel uveljavljati svojo voljo z besedami 'jaz' in 'moje' in tako naprej. Pojavijo se lahko prvi znaki svojeglavosti, ko ne bo poslušal in bo ravnal nasprotno od tega, kar ste želeli. Počasi odkriva svoj jaz in zdaj je pomembno, kako se boste odzvali na njegovo trmo ali jok. Če boste popustili, ga boste s tem naučili, da je to odličen način, da dobi svoje. Ohranite mirno kri ne glede na vse.

Drugo leto

Otrok pri dveh letih je lahko zelo naporen in samosvoj, saj bo preizkušal tako svoje kot tudi vaše meje. Potrebovali boste veliko mero potrpežljivosti, vztrajnosti in odločnosti. Njegova svojeglavost bo bolj v ospredju in pogosto boste lahko slišali njegov kljubovalni 'ne'. Ne popuščajte njegovim zahtevam in vztrajajte pri svojem. Malček bo sprva mogoče pokazal nekaj slabe volje ali trme, ki pa ga bo kmalu minila.

Tretje leto

Držite se pravil, ki ste jih vzpostavili tudi sami, saj se bo malček učil tudi od vas. Otroku morate postaviti jasne meje in zahteve ter se ob tem zavedajte, da s tem ne boste izgubili njegove ljubezni, ampak ga boste veliko naučili o tem, kaj je prav in kaj ne.

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863