Mnogo staršev hoče na silo zatreti vsa negativna čustva, ki se pojavijo pri otroku, in pogosto se v situacijah, ko se otrok prestraši, odzovejo s tipičnimi stavki, kot so: "Umiri se, nehaj jokati, brez veze te je strah in podobno." Zatiranje negativnih čustev ne bo pomagalo, saj je pomembneje, da otroka naučite, kako naj jih prepozna, sprejme, razume in predela, kar mu bo koristilo tudi kasneje v življenju.
Zakaj se pojavi strah?
Strah je običajen odziv na nevarno situacijo in v mnogo primerih je to najboljša zaščita vašega otroka pred napačnimi koraki. Pri najmlajših se pogosto pojavi tudi neupravičen strah, predvsem zaradi neizkušenosti in neznanih situacij, ki otroku povzročajo nepotrebno čustveno stisko, in ga lahko prikrajšajo za veliko lepih stvari.

Kdaj je strah ovira?
Otrok, ki se ne zna kosati s čustvi, na primer s strahom, bo imel težave na vseh področjih. Zaradi pretiranega in intenzivnega doživljanja strahu ne bo sklepal novih prijateljstev ali dosegal svojih potencialov in še in še, zato je pomembno, da premaga strah, ko ga dejansko ne potrebuje za svojo varnost in ga samo ovira. Postopoma ga lahko naučite obvladovati strah v njegovo korist, pri čemer pa bo potreboval tudi vašo pomoč.
Kako otrok doživlja strah?
Otrok se svojih negativnih čustev najbolj ustraši sam in v tistem trenutku ne razume, da gre za običajen odziv, ki bo minil. Poskušajte si predstavljati, kaj otrok doživlja, ko še ne obvladuje svojih čustev in ga ta popolnoma prevzamejo. Pogosto jih začne izražati z jokom, kričanjem, zajame ga panika. Njegovi strahovi se vam morda zdijo smešni, a otrok jih skozi otroški svet včasih doživlja popolnoma drugače.

Najbolj običajni otrokovi strahovi
Do prvega leta starosti
Strah je osnovno čustvo, ki se pojavi že v otrokovem najbolj zgodnjem obdobju. Prepoznamo ga lahko po joku in trzanju celega telesa, ki se pojavi ob izgubi varnosti. Za malo bitje je to lahko že krajša odsotnost mame, nepojasnjeni zvoki, nepoznani predmeti ali osebe. Prvi prestrašeni odzivi naj bi se po mnenju strokovnjakov pojavili pri otrokovih šestih mesecih starosti, pri nekaterih malce kasneje. V tem obdobju ima mama ključno vlogo za otrokov občutek zadovoljstva in varnosti – mama ga nahrani, ko je lačen, ali stisne v svoj objem, kadar potrebuje občutek bližine. Dobri temelji so odlična popotnica za naprej, sicer bo otrok kazal več nezaupanja in strahu tudi v kasnejših obdobjih.
Po prvem letu starosti
Po prvem letu so pogosti strahovi pred ločitvijo od staršev, neznanci, poškodbami … V procesu individualizacije se otrok začne zavedati svoje ločenosti od mame, kar poteka približno od 18. meseca naprej. To lahko še poveča njegov strah pred izgubo. V tem obdobju zato potrebuje predvsem prisotne in stabilne starše, ki mu vzbujajo zaupanje ter ostajajo ob njem.
Od drugega do šestega leta starosti
Z dvema letoma se lahko pojavi strah pred hrupom, kot je zvok sesalca, grmenja, sirene in tako naprej. Običajno se boji tudi živali, temnih prostorov, velikih predmetov, vrstnikov, medtem ko še vedno ostaja strah pred ločitvijo od staršev, ki se ga še nekaj časa ne bo otresel. S petimi leti lahko dobi strah pred ljudmi, ki mu – po njegovih kriterijih – delujejo hudobno. To je lahko zaradi maske, brade, uniforme ali česarkoli, kar se mu zdi tuje. Leto kasneje pa pridejo v njegov svet še vsa pravljična in druga nadnaravna bitja, kot so duhovi, čarovnice in podobni bavbavi.
Gre za običajne strahove, ki so normalni pojav in del razvoja. Večina bo sčasoma izginila z odraščanjem in vašo pomočjo, ko bo začel razlikovati svoj domišljijski svet od resničnosti, in se bo naučil obvladovati svoja čustva.

Kako lahko otroku pomagate premagati strah?
Vprašajte ga, kaj se je zgodilo in česa ga je strah. Bodite potrpežljivi in mu prisluhnite. Že s tem, ko bo pripovedoval, se bo malce pomiril. Ne ignorirajte njegovih čustev in ne posmehujte se njegovim strahovom. Pomembno je, da otrok ve, da je slišan in razumljen. Dovolite mu, da se pomiri v vašem objemu, in mu umirjeno pojasnite, da je strah nekaj normalnega. Razložite mu, kako se naj odzove, da se bo počutil dobro. Podarite mu čim več lepih in pozitivnih izkušenj, predvsem pa mu dajte jasno vedeti, da ga imate radi in boste ob njem, ko vas bo potreboval.
Sponzorirana objava