Tudi vaš otrok sesa palec in ne veste, kako bi ga od tega odvadili? Gre za eno najpogostejših težav, s katero se srečujejo mnogi starši, in je lahko zelo trdovratna, saj otrok sesa palec, ker 'rešuje' svojo stisko. Če je vaš otrok že dopolnil tri leta, je čas, da to navado prekinete. Če boste čakali predolgo, lahko zaradi sesanja palca nastanejo neprijetne posledice: nepravilen položaj zob in ugriz, tudi nepravilna izgovorjava. Sesanje palca in prstov je normalno pri novorojenčku in pomemben način, da se pomiri, ko pa je vaš otrok star tri leta, je čas, da to navado prekinete. A strokovnjaki opozarjajo, da se težave nikoli ne smete lotiti na silo, ampak postopoma.
Palec lahko sesa le na točno določenem mestu
Najprej se z otrokom usedite in pogovorite. Dogovorita se, da palec lahko sesa samo, kadar je na točno določenem mestu, na primer na svojem stolčku. Tako bo to počel le, kadar bo začutil potrebo. Če se bo veliko igral in vam ga bo uspelo zamotiti, bo morda celo pozabil na stolček in sesanje palca. Verjetno ga boste morali sprva nekajkrat opomniti na vajin dogovor, sčasoma pa mu bo to ostalo v spominu.

Nagradite ga
Da bi ga še dodatno spodbudili, ga lahko za čas, v katerem ni sesal palca, nagradite z dodatno pravljico pred spanjem, izletom v park ali še eno risanko. Postavite mu cilje, ki jih bo lahko dosegel, kot je eno uro pred spanjem nič sesanja palca. Dneve, ko palca ni sesal, pa lahko skupaj označujete na koledarju z nalepkami njegovih najljubših junakov.
Ponudite mu drugo rešitev
Če to počne, kadar je pod stresom, lahko poskusite najti drug način, ki mu bo zagotavljal občutek varnosti. Morda mu lahko ponudite plišasto igračko, ki jo bo lahko stiskal, ali pa ga objamete. Nikar pa ga ne oštevajte in kritizirajte.
Pojasnite mu, da sesanje palca ni zdravo
Pomembno je, da ste z njim potrpežljivi in mu pomagate. Postavite se v njegovo kožo in pomislite, kako bi bilo vam, ko bi vam nekdo naenkrat prepovedal vašo najljubšo razvado, ki v vas prebuja pozitivna čustva in prijetne občutke. Tako se počuti tudi otrok, zato mu pojasnite, zakaj sesanje palca ni zdravo in da s tem lahko v usta vnaša številne bakterije. V nekaterih primerih je lahko rešitev tudi duda, sicer ne najboljša, a dejstvo je, da je otroka veliko lažje odvaditi od dude kot pa od sesanja palca.
Kakšne so lahko posledice sesanja palca?
Sesanje palca lahko otrok najlažje preneha, ko se začne plaziti in so njegove rokice zaposlene. Zamotite ga lahko tudi s kakšno novo stvarjo, knjigo, igračo ... Če je otrok sesanje prenehal do četrtega leta, posledice niso tako hude, če pa se to nadaljuje tudi pozneje, ortodonti opozarjajo, da lahko nastane sprememba funkcije v celotnem ustnem sistemu, pojavijo pa se tudi težave z izgovorjavo. Torej, če so usta zaprta, je jezik na nebu, če pa so odprta, jezik pade dol in počiva na spodnjem delu. Otrok, ki sesa palec ali kateri drugi prst, pa ima usta odprta in tako jezik ni na mestu, kjer bi moral biti. V takem položaju se zgodi, da je zgornja čeljust preozka, zobje zato lezejo naprej, predvsem pa jih naprej potiska jezik. Največkrat tako pride do odprtega ugriza v vertikalni smeri kot v smeri naprej in nazaj.

Sponzorirana vsebina