Zakaj dojenček potrebuje igračo?
Dojenček se uči od prvega dneva in vsak dan si nabira nove izkušnje, ki so pomembne za njegov miselni, gibalni in čustveni razvoj. Igrače dojenčku nudijo ogromno možnosti za pridobivanje raznoraznih izkušenj, medtem ko se skozi igro učijo najrazličnejših veščin.
Prva igrača
Starši pogosto kupijo prvo igračo ali več njih še pred otrokovim rojstvom in zaradi številne izbire je včasih težko najti tisto pravo. Ob tem velja poudariti, da mora igrača ustrezati vsem predpisanim standardom, na primer glede varnosti in primernosti tudi za najmlajše. Skozi igro, ki jo otroci naravnost obožujejo, bo zagotovo pripomogla k čudovitim trenutkom.

Igrače, ki so primerne za dojenčka
Za dojenčka so idealne funkcijske igrače, ki spodbujajo razvoj osnovnih funkcij v zgodnji starosti. Igrače naj bodo živahnih barv, interaktivne, poučne in naj vašemu otroku prinesejo veliko zadovoljstva, ustvarjalnosti ter veselja. Torej, naj izbira igrač temelji predvsem na tem, da ga bodo spodbujale k napredku.
Mehke igrače
To so lahko izbrane plišaste igrače ali zelo enostavni predmeti, kot sta blazinica ali odejica. Priljubljene so ninice, ki so narejene iz blaga, prijetne na otip in dajejo dojenčku občutek topline. Ob svoji igrači se bo otrok počutil varnega in pomirjenega, predvsem v situacijah, ki ga delajo negotovega oziroma so zanj manj ugodne. Z njo bo lažje zaspal in se potolažil, ko bo to potrebno. Taka igrača običajno otroka spremlja še dolgo v otroštvu in zaseda prav posebno mesto.

Igrače za zaznavanje in spodbujanje čutil
Pri teh igračah je v ospredju raznolikost tekstur, barv, zvokov in oblik, ki jih bo otrok spoznaval s svojimi čutili, na primer z dotikanjem, sluhom in vidom. Izbirajte materiale, ki so varni in prednost dajte izdelkom, ki so kakovostno narejeni. Izbirate lahko med lesom, plišem, tkaninami, plastiko, med katerimi so bolj zaželeni naravni materiali. Na voljo so različni mobili, ki jih obesite nad dojenčkovo posteljo, igralne podloge, ropotuljice in še in še.
Igrače za gibanje
Pri plazenju in spodbujanju začetne hoje so pomembne igrače, ki jih lahko porivajo pred seboj, na primer pri plazenju ali malo kasneje igrače, ki se vlečejo na vrvici. Otrok bo navdušen nad tem, da je on tisti, ki s svojo dejavnostjo lahko vpliva na igračo in jo premika.
Koliko igrač naj ima dojenček?
Dojenček lahko isto igračo uporablja znova in znova, zato ni potrebe, da bi z igračami pretiravali. Smiselno je, da mu kupite naslednjo igračo, ko opazite, da ga ne zanima več, hkrati pa mu jo lahko spet ponudite po določenem času, saj bo mogoče odkril še kaj novega.
Sodelovanje starša
Starš v prvi vrsti pri tej starosti še vpliva na izbor igrač, kar je ključnega pomena, hkrati pa je pomemben tudi kot partner pri igri. To ne pomeni, da se boste igrali namesto njega, ampak da se boste igrali in veselili z njim. Vi boste tisti, ki mu boste prvi pokazali, kako zabavno je lahko igranje in ga ob tem učili najrazličnejše stvari, od uporabe igrače, izražanja čustev, do ustvarjalnosti … Z ljubeznijo, skupnim časom in zabavnimi doživetji pa se boste še bolj povezali kot družina.

Sponzorirana objava