Albert Passavanti je preskočil več kot meter visoko ograjo, da bi rešil sina Rocca pred utopitvijo v domačem bazenu na Floridi.
Posnetek akcije je objavil na svojem Facebook profilu s pripisom: "Zaščita deluje le, če jo zaprete." Na njem je videti malčka, kako gre mimo ograje in hodi ob robu bazena. Videti je, kot da bi želel ujeti napihljivo žogo v bazenu, a mu ne uspe in pade v vodo.
Družina Passavanti je imela srečo in posnetek prikazuje, kako zelo pomembno je imeti na očeh otročke ob vodi. Po podatkih Ameriške pediatrične akademije (AAP) se je leta 2017 v ZDA utopilo skoraj 1000 otrok, po podatkih Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) pa je utopitev po napakah ob rojstvu drugi najpogostejši vzrok smrti otrok starih med enem in štirimi leti.
Tudi na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (Nijz) opozarjajo, da so utopitve drugi najpogostejši vzrok za smrtne poškodbe predšolskih otrok. Najbolj ogroženi so otroci od prvega do tretjega leta starosti, ki se največkrat utopijo ali skoraj utopijo v bazenu in vodah v naravi, so dodali.
Svetujejo aktivni nadzor otroka v bližini vode ali v vodi. "Majhnega otroka imejmo ves čas na dosegu roke, saj se lahko utopi že v nekaj centimetrih vode, ne da bi zaklical na pomoč," so poudarili. "Otrok naj v bazenu, jezeru ali morju plava le skupaj z odraslo osebo, ne glede na njegovo znanje plavanja. Napihljivi obroč, rokavčki ali jopič ne zagotavljajo varnosti, zato naj otroci pripomočke za plavanje uporabljajo le pod nadzorom odrasle osebe, ki zna plavati," so dodali.
Napihljivi pripomočki za plavanje ne zagotavljajo varnosti otrok pred utopitvijo, prav tako ne znanje plavanja. Otroku lahko na primer spodrsne in pade v bazen, z glavo lahko udari ob rob bazena, izgubi zavest in se utopi. |
Otroka lahko pri recimo štirih letih vpišemo na plavalni tečaj ali ga skušamo sami naučiti plavati. In čeprav zna plavati, ne pomeni, da se ne more utopiti, pravijo na Nijz. "V primeru utopitve lahko rešimo otroku življenje le z znanjem prve pomoči in temeljnih postopkov oživljanja. Čim prej se udeležimo tečaja prve pomoči, da bomo znali pomagati svojemu otroku," svetujejo.
Nasveti Nijz za varnost ob in v vodi: ► Aktivno nadzorujte otroka. |
Prva pomoč pri utopitvah – Vir: Policija
1. Pokličite reševalce na 112!
→ Reševanje iz vode: ostanite mirni. Utapljajočega skušajte najprej rešiti s kopnega – ponudite mu palico, vrzite mu vrv, konec obleke, desko, žogo. Če ni mogoče, skočite v vodo, še prej pa si sezujte čevlje in slecite obleko. Potapljajočemu se vedno približajte od zadaj, nikoli od spredaj. V vodi ne rešujte osebe, težje od vas, ampak raje počakajte, da se prej utrudi.
→ Oživljanje: Pokličite, če vam ne uspe rešiti človeka pri zavesti, takoj začnite z oživljanjem. Če je le mogoče, začnite z umetnim dihanjem z usta na usta že v vodi, ko začutite tla pod nogami. Ko je utopljenec na suhem, ga slecite do bokov. Zrahljajte mu ovratnik in pas. Očistite dihalne poti – odstranite morebitno blato, alge, pesek, zobno protezo iz ust, nosu, žrela. Položite ga na hrbet in začnite z umetnim dihanjem usta na usta pri odraslih ter usta na usta in nos pri otrocih. Če ne čutite utripa, masirajte srce. Oživljajte vse do prihoda reševalcev, le zdravnik lahko ugotovi smrt. Pri množičnih nesrečah rešujte posameznike.
Postopek oživljanja: izvedemo pet začetnih umetnih vpihov, nato nadaljujemo z masažo srca in umetnim dihanjem v razmerju 30 : 2. Po eni minuti oživljanja pokličemo številko 112 in nadaljujemo z masažo srca in umetnim dihanjem. |
Utopljenca, ki se je zavedel, oblecite ali zavijte v suho obleko ali odejo, ker je izgubil mnogo toplote. Opazujte ga, tudi če ga sami peljete v bolnišnico. Nevarnost namreč še ni minila: dihanje lahko nenadoma zopet preneha. Vsakdo, ki se je utapljal in vdihnil nekaj vode, sodi v bolnišnico, čeprav ga ni bilo treba oživljati. Možni so namreč hudi pljučni zapleti, ni izključena tako imenovana "suha utopitev".
Pa varno čofotanje vam želimo!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV